"מה שמתבשל לאט תמיד הכי טעים"

בלי תוכניות ריאליטי, טל בלו, תלמיד כיתה י"ב בתיכון חדש בהרצליה, הוציא חמישה סינגלים. בגילו הצעיר כבר יש לו כותב שירים, מלחין ומנהל צמוד: אביו, ישראל, ספר במשך היום ויוצר בשעות הפנאי, שמאמין בכישרון של הבן

העיר שלי | זוהר אליה 22/02/2018

טל בלו (17.5) מהרצליה, תלמיד כיתה י"ב בתיכון חדש, יודע שהוא יהיה זמר. בגילו הצעיר כבר יש לו כותב שירים, מלחין ומנהל צמוד. אביו, ישראל בלו (45), הוא ספר במשך היום (בבעלותו מספרת "הנסיך הקטן" בעיר) ויוצר בשעות הפנאי.

"שרתי בבתי הספר ובפאבים ומגיל 15 אני כותב ומלחין" מספר ישראל. "הלימודים לא היו בראש מעייני ותמיד העדפתי מוזיקה, אבל אבא שלי החליט שאני חייב ללמוד מקצוע. בגיל 17 הלכתי ללמוד ספרות ומאז אני בענף".

יחד עם זאת ישראל מעולם לא עזב את המוזיקה, להיפך. כל השנים הוא כותב מלחין ומקליט באולפן. הוא אינו מנגן ולא קורא תווים ובכל זאת כתב שירים רבים לזמרים כמו שני יצהרי ואפילו לאייל גולן.

"הקלטתי סקיצות של שירים שלי באולפן הקלטות ובמקרה אחד הנגנים של אייל גולן היה שם. השיר "מלאך שומר" מאוד מצא חן בעיניו והוא העביר אותו לאייל. כתבתי בחיי כבר כ- 600 שירים לזמרים אנונימיים ופעם גם למתחרה ב"כוכב נולד".

בתקופה האחרונה ישראל כותב בעיקר לבנו, טל. איך זה התחיל?

ישראל: "בגיל 13 טל נכנס לחדר המוזיקה שיש לי בבית ומהסלון שמעתי אותו שר. אני אמנם אבא ולא אובייקטיבי, אבל יש לי אוזן מוזיקלית וזה תפס אותי. לקחתי אותו למעבד שלי שאישר שהוא שר מאוד יפה. הוא היה עדיין צעיר ולא רצינו לצאת מוקדם אז הוצאנו קאבר לשיר שזה תפס מאוד יפה בפייסבוק וביו טיוב. אחר כך הוצאנו קאברים לעוד שני שירים".

טל: "מהרגע שהתחלתי לשיר אני לא יכול להפסיק. מגיל 14 אני מופיע במועדונים בכל הארץ. כרגע זאת חוויה לחיים ואני פחות מתעסק עם הכסף, אבל כן רואה את זה כמקצוע לחיים. אבא שלי הוא המנהל שלי, מגיע איתי לכל מקום וזה כיף".

וכשיש מצדו דרישות וביקורת?

"אני מבין שזאת ביקורת בונה, מקבל אותה ויודע שכל מה שהוא אומר זה רק לטובתי. יש שירים שהוא כותב שאני לא מתחבר אליהם מבחינה מוזיקלית אז אני יכול לבקש ממנו לכתוב לי בסגנון שאני אוהב או להשמיע לו שיר שתפס לי את האוזן".

"כרגע רוב החומרים שלי מופנים לטל", אומר ישראל. "אז אני מתאים את השירים שלי אליו ולמה שעבר בחיים".

אתה לא חושש שהוא יילך במסלול הזה?

"אני מודע לקשיים, לעליות לירידות, אבל טל יודע לקבל גם את ה"לא" בצורה שלפעמים אפילו מפתיעה אותי. מוזיקה זה אהבה גדולה וטובה לנפש, אבל לא תמיד מצליחים בתחום, אז כרגע אנחנו עושים מוזיקה בנוסף ללימודים, שטל מקפיד עליהם, ומרוויחים זמן איכות".

ישראל כבר רגיל שחושדים בו שהוא דוחף את טל כפיצוי על כך שהוא עצמו לא התמסר לתחום. "פעם רציתי באמת לבדוק אם זה בא ממנו או ממני, אז לתקופה עצרתי הכל. לא דיברתי על זה מילה, לא הלכנו לאולפן וטל בא אלי וביקש שנמשיך. אז הבנתי שזה בא ממנו בדיוק כמו ממני. בשבילי המוזיקה זה אהבה אישית והמקום שאליו אני בורח, אבל המקצוע והעסק שלי זה ספרות".

למה טל לא הולך לתוכנית ריאליטי?

"ריאליטי זה קיצור דרך מטורף ואולי פעם נלך עליו כי מאוד קשה לפרוץ את החומות בעולם המוזיקה. כרגע אנחנו הולכים בדרך הארוכה והקשה ונחמד לנו ככה. טל הוציא כבר חמישה סינגלים כשמתוכם ארבעה אני כתבתי, משמיעים אותו ומארחים אותו בתכניות הרדיו, אמנם עדיין לא ברשת גימל וגלגל"צ אבל אני מאמין שזה יקרה בהמשך".

כרגע העתיד הקרוב מזמן גיוס לצה"ל, וטל מקווה להתקבל ללהקה צבאית. לכשיתגייס, יישארו בבית שני אחיו הקטנים (בן 14 ובת 12) והאמא, שאמנם לא מגיעה מהתחום אבל מפרגנת.

"לפעמים כשאנחנו עושים חזרות ושרים בחדר היא מבקשת שקט אבל רוב הזמן היא מצטרפת", אומר ישראל. "המוזיקה סביבנו כל הזמן וגם בארוחות המשפחתיות מדברים על זה. הבת הקטנה כותבת שירים במחברת ואני נותן לה רעיונות וטיפים. בחדר המוזיקה שלי יש אורגן וגיטרה והיא מנגנת קצת. זה כמו שמגישים לילדים קערת פירות ובסוף הם אוכלים, אז ככה כלי המוזיקה. בסוף מישהו ינגן".

ואם בסוף טל לא יצליח לפרוץ?

"אז יש לו את הלימודים שלו אבל הוא מוכשר. אני מאוד מאמין שבסוף הוא יפרוץ. מה שמתבשל לאט תמיד הכי טעים".

ההופעה הקרובה של טל בלו תתקיים ב 24/02/2018 במתחם התחנה בירושלים משעה 20:30.

חשבנו שיעניין אותך גם...
"אפשר למנגל גם כשאתה טבעוני"
פרישה מרצון בעיריית רעננה
פרישה מרצון בעיריית רעננה
אופנוען נפצע קשה בתאונה בת"א
פתיחת מקלטים ברעננה
למען בטיחות הילדים
למען בטיחות הילדים
תלמידות חטיבות הביניים בכס ביקרו בחברת צק פוינט
תלמידות חטיבות הביניים בכ"ס ביקרו בחברת צ'ק פוינט
שטח הגינה הציבורית במתחם זרובבל. מתי יחלו העבודות?
מדוע מתעכבת הקמת הגינה הציבורית במתחם זרובבל?
יתוש הטיגריס האסיאתי
ישראלית נדבקה בנגיף הזיקה בתאילנד