תולה את הנעליים

ליעד סואץ קרני, קפטנית בנות הרצליה בכדורסל בארבע העונות האחרונות, הודיעה השבוע על פרישה ממשחק בגיל 37. ליעד סיכמה קריירה ארוכה ומפוארת וקיבלה מחמאות רבות מאנשי כדורסל, שחקניות ומאמנים שליוו אותה לאורך השנים

ספורט | שרון יונתן 22/02/2018

בגיל 37 החליטה ליעד סואץ קרני, קפטנית בנות הרצליה, לתלות את הנעליים ולפרוש ממשחק. היא עשתה זאת בדרך המכובדת ביותר, מסיבת עיתונאים מרשימה שבה נכחו אנשי כדורסל מובילים, מאמנים, שחקניות, אנשי הקבוצה ובכירי עיריית הרצליה.

לפני שנגיע לאירוע עצמו, קצת רקע על ליעד, אחת השחקניות הטובות שידע כדורסל הנשים בארץ. ליעד, המתנשאת לגובה 1.85 מ', החלה את דרכה בא.ס. רמת השרון, בעונת 1997/1998, ושיחקה לאחר מכן במשך שתי עונות במכבי רעננה, עמה זכתה בגביע המדינה בשנת 2000. בעונה שלאחר מכן שבה לשחק ברמת השרון, עמה זכתה פעמיים באליפות המדינה. עד 1999 שיחקה במקביל גם בנבחרת הכדורסל של תיכון אוסטרובסקי רעננה, עמה זכתה בסגנות אליפות המדינה. בסוף 2002 עברה לקבוצת הכדורסל של אוניברסיטת וילאנובה בארה"ב, שם שיחקה עד שנת 2006. בהמשך שיחקה בויסלה קרקוב מהליגה הפולנית, ובקבוצות ניס ופרובאנס מליגה הצרפתית. ב-2008 שבה לרמת השרון, ומונתה לקפטנית הקבוצה. בתחילת עונת 2009/2010 חתמה בקבוצת אליצור מכבי נתניה. ב-2011 פרשה מכדורסל, אך לאחר שנולדו שני ילדיה חזרה בשנת 2014 לשחק ובחרה בבנות הרצליה לביתה בארבע העונות האחרונות בקריירה העשירה והמפוארת שלה, במהלכן הובילה את בנות הרצליה לזכיה היסטורית בגביע המדינה. בינואר 2017 זכתה בפרס שחקנית הכדורסל של השנה מטעם משרד התרבות והספורט. ביום שני הקרוב, לפני משחק הבית מול ראשל"צ, יערך לכבודה טקס פרידה חגיגי.

במסיבת עיתונאים אמרה ליעד: "אהבת הכדורסל הובילה אותי 30 שנה עד היום הזה, האהבה היא גדולה והפרידה קשה, אבל עם כל הקושי זה הזמן לומר שלום. לקום ולהפנות את האנרגיות לכיוונים אחרים, אני עוד לא יודע מה אני רוצה להיות כשאהיה גדולה, אבל יש לי כמה כיוונים ואני מתרגשת מהלא נודע. הזימון לנבחרת היה רגע מרגש במיוחד עבורי. בכל שנותיי בכדורסל היו כמה רגעים מרגשים במיוחד, הגביע הראשון על רעננה, הסדרה הבלתי נשכחת עם רמת השרון מול נירוסופט כרמיאל, התקופה בוילנובה שהייתה המאושרת בחיים, העונות באירופה והתקופה הקסומה בבנות הרצליה". על ההישג הגדול ביותר שלה אמרה: "ההישג הגדול ביותר הוא ארבע אליפויות אירופה עם נבחרת ישראל. פעמיים במשחקים מול בריטניה נשבר לי הלב, באליפות אירופה 2011 וביום רביעי האחרון. בחדר ההלבשה חיבקתי את חברותיי, הודיתי להם על הזמן שלי איתם, על כך שהייתי חלק מנבחרת כל כך מיוחדת".

ליעד הודתה לכל מי שליווה אותה במהלך השנים: "בהרצאות שלי כשגרירת אתנה אני תמיד אומרת שלזכות בתארים זה כיף גדול, אבל בסופו של דבר זוכרים את האנשים שמכירים לאורך הדרך. תודה רבה לכל השחקניות ששיחקתי איתן, תודה לכל המאמנים שעזרו לי להיות שחקנית ואישה טובה יותר. תמיד רציתי למצות את הפוטנציאל שבי, כדי שבסוף כל יום אוכל להגיד שעשיתי את המקסימום. לא יכולתי לעשות את מה שעשיתי בלי המשפחה שלי, ורוצה להודות למשפחה המורחבת. אני עוזבת את הכדורסל שאני אוהבת במגמת עלייה, עם דור עתיד מוכשר, ושק מלא חוויות שיספיק לנכדים".

גלעד כץ, מאמן בנות הרצליה, אמר: "אני חייב לומר שאני נפרד ממאמנת בנות הרצליה. היא עזרה לי מאוד, גידלה את השחקניות עם המון שמחת חיים, חוכמה ואינטליגנציית משחק. זו אחת מהמתנות היותר גדולות שקיבלתי מאז שהצטרפתי לכדורסל הנשים. ליעד הייתה השחקנית הזרה הרביעית של הקבוצה".
אריק שיבק, מאמן קבוצת הגברים, שמלווה את סואץ-קרני מתחילת הקריירה סיפר: "אני קרוב מאוד למשפחה של ליעד. ליעד היא שחקנית היא המון חוכמה, אהבה, להב ותשוקה, שחקנית שאתה תמיד רוצה שתהיה לך בקבוצה, על המגרש ולא פחות חשוב גם מחוץ למגרש. כאדם, היא אדם שאתה תמיד רוצה להיות בחברתו, תמיד נעימה, תמיד משדרת אופטימיות, ותמיד עוזרת. אישה שתמיד טוב להיות לידה. ליעד היא בשבילי מודל לחיקוי לכדורסל, ולא רק נשים, אחת השחקניות שצריך לקחת ממנה את כל מה שהיא מביאה למגרש ומחוץ למגרש".

איריס שטרק, יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים אמרה לליעד: "אנחנו מעריכים את התרומה שלך לכדורסל הנשים, אבל חוויתי אותך כמנהיגה אמיתית. את המקום שלך כאחת מעשרת הגדולות של כדורסל הנשים בישראל זכית בכבוד. בטוחים שכדורסל הנשים עוד יהנה ממך בעתיד. יש לך חלק עצום לזה שסכום התמיכה בכדורסל הנשים גדל פי שלוש".
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוצאת לדרך
יוצאת לדרך
פועלות למען נשים נפגעות אלימות
עושות לזה STOP
האדריכלית טלי שרמן
אדריכלית עיר חדשה ברעננה
רפי רפאלי
תביעת רפי רפאלי: חסינות לסייר ביטחון – העירייה תצורף כנתבעת
עשרות מוסדות חינוך ברעננה שופצו
עשרות מוסדות חינוך ברעננה שופצו
הרוגה בתאונה ליד עזריקם
חשד: תקף אזרחים ושוטר
מנגישים את שירותי הדת