אפשר אחרת

תלמידי תיכון אלון וחטיבת קלמן משתתפים בפרויקט של עמותת "אפשר אחרת" לקידום רעיון הקיום המשותף של יהודים וערבים. במסגרת הפרויקט מקיימים התלמידים מרמת השרון פעילויות משותפות וחוייתית עם תלמידים מכפר קאסם ומקלנסואה

העיר שלי | תמי מאור 25/02/2018

מדי שנה משתתפים בני הנוער של רמת השרון בפרויקט של עמותת "אפשר אחרת" המקדמת חינוך לחיים משותפים. התוכנית מטמיעה את רעיון הקיום המשותף של יהודים וערבים תוך הבנה, כבוד וסובלנות בבתי הספר ובקהילה. בפעילות משתתפים תלמידי תיכון אלון יחד עם תיכון חדש בכפר קאסם וחטיבת הביניים קלמן יחד עם חטיבת אבן סינא קלנסואה.

לאחר הכנות יסודיות בנושא סטריאוטיפים, חששות ותיאום ציפיות על ידי סימולציות מעולם התאטרון יצאו תלמידי ביתי הספר למפגש הראשון. מנחי "אפשר אחרת", יהודים וערבים בעלי רקע בתאטרון ודרמה, הוציאו את המיטב. שני בתי הספר מרמת השרון התארחו אצל שכניהם והתקבלו באהבה ובחום. למרות מגבלות השפה בני הנוער הגיעו מוכנים, תיקשרו ביניהם במהירות, בטבעיות ומהר מאוד מצאו שפה משותפת.

ביקורי הגומלין התקיימו כשהפעם הגיעו התלמידים מקלנסואה וכפר קאסם להתארח ברמת השרון. המפגשים עוסקים בנושא תרבות. הנערים שמחו לשתף זה את זה במנהגים וטקסים. ולראשונה השנה התלמידים עשו שימוש במשחק אינטרנטי משותף בעברית וערבית.

הפרויקט לא מסתפק רק במפגשים בין תלמידים אלא מקיים מפגשים בין מורים וכן סדנת הורים ותלמידים. כל זאת כדי להעמיק את הקשר והשיתוף פעולה. לאחרונה כל מורי בית הספר קלמן הגיעו והתארחו בקלנסואה. יש לציין כי הפעילות כללה לא רק קבלת פנים חמה אלא גם סדנת גיבוש שגרמה למורים להיפתח ולדבר האחד עם השנייה.

תוכנית המפגשים של עמותת "אפשר אחרת" כוללת, בין היתר, סדנאות חד תרבותיות ומפגשים רב תרבותיים בתחומים של דרמה, מוזיקה, ספורט וסדנת אמנות במוזאון תל אביב.

הפעילות מתאפשרת באמצעות תומכים רבים ביניהם: אורית לבנון מנהלת מחלקת בתי ספר על יסודי במחלקת החינוך של עיריית רמת השרון. המטה לחיים משותפים במשרד החינוך בראשותה של גברת דנה פרידמן. מנהלת חטיבת קלמן אורית רוגובסקי וד"ר יהודה יעקובסון מנהל תיכון אלון. הצוותים החינוכיים של בתי הספר. דן קינן המנהל הפדגוגי של עמותת "אפשר אחרת" ודפנה וסרמן כץ רכזת הפרויקטים.

ד"ר תקווה ברכה מנכ"לית עמותת "אפשר אחרת" ותושבת רמת השרון: "אני גאה בבני הנוער הערכיים שיודעים לשאול, להטיל ספקות, להקשיב להפנים ולקבל דעות שונות. חשוב שכל בתי הספר ברמת השרון יוכלו גם ליהנות מפרויקט זה". הארגון פועל בעשרות בתי ספר בכל הארץ. בתהליך משתתפים תלמידים, הורים, צוותי מורים ואנשי מפתח בקהילה".


חשבנו שיעניין אותך גם...
מחזמר מלך האריות בית ספר דורות
מלך האריות בבית ספר דורות במודיעין
סגן ר השבכ לשעבר תומך ביובל לוי
סגן ר' השב"כ לשעבר תומך ביובל לוי
משק קנטור. המחלוקת נמשכת?
האם משק קנטור יעבור למקום אחר?
נעה מאור ועילאי פורמן. מדליות כסף באליפות ישראל
מדליות באליפות ישראל
 רוכב קורקינט חשמלי נפצע אנושות סמוך לצומת בילו
רוכב קורקינט חשמלי נפצע אנושות סמוך לצומת ביל"ו
אוסף מכוניות עתיקות בתפן
חגיגות העצמאות במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן
היי הג'ים, היי הג'יפ
חשד: שדד 4 פעמים אותה פיצוציה