אילת

6 טיפים לראש מטה הדיור החדש

ארז כהן, שמאי מקרקעין ומשפטן ויו"ר לשכת השמאים לשעבר, מברך על מינויו של זאב בילסקי ליו"ר מטה הדיור הלאומי ומציע לו "לצאת מהקופסה" לא ללכת באופן אוטומטי עם התפיסה של שר האוצר

נדלן | אתר לוקאל 22/01/2018

כמי שביקר לא אחת את פעולותיו של משה כחלון כשר על לנושא הדיור, ברצוני דווקא לשבח על המינוי החדש של זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה, לתפקיד החשוב של ראש מטה הדיור, זאת במקום אביגדור יצחקי שלא עמד, בלשון המעטה, ביעדים המרכזיים לפתרון משבר הדיור.

הרקע של בילסקי, שאת רוב הקריירה שלו הקדיש לעלייה וקליטה, תחילה כשליח הסוכנות היהודית בדרום אפריקה ולימים כיהן כיו"ר הסוכנות, ובד בבד היותו מאז 1989, עם הפסקה, ראש עירית רעננה, אותה מיתג כאחת הערים האיכותיות בישראל, הופך אותו ללא ספק לבחירה מעניינת ביותר.

דווקא משום כך המלצתי לבילסקי היא "לצאת מהקופסה" ולא ללכת באופן אוטומטי עם התפיסה של השר שמינה אותו, תפיסה שעד כה הביאה את נושא הדיור אל עברי פי פחת, ומקומה להיפתח לכיוונים שונים ואחרים בתכלית משל קודמו בתפקיד.

להלן 6 טיפים שהייתי מעניק לבילסקי כ"ארגז כלים" להצלחה בתפקידו המאתגר:

טיפ 1. כבר ב"ימי החסד" הראשונים שלך לך על נישה שונה בתכלית מקודמך והמלץ לשר כחלון, שאת המשקיעים מישראל והתפוצות שברחו מהשוק, יחזיר הביתה. תשתמש בקשריך הענפים עם יהדות העולם, והסבר לשר שלך, מדוע הם צריכים להיות הקטר המוביל של שוק הדיור, וללא קטר, אין זה סוד, יתר הקרונות ברכבת אינם יכולים לנוע. זכור לומר לו יומם וליל שבלי משקיעים אין שוק דיור יציב, משפרי הדיור ימשיכו לשבת על הגדר והזוגות הצעירים יוותרו עם הבטחות גדולות ומציאות עגומה.

טיפ 2. בד בבד המלץ לכחלון להוריד מחדש את מס הרכישה לבעלי יותר מדירה אחת, משמונה אחוזים לחמישה אחוזים. שלוש השנים האחרונות מלמדות שהרבה יותר מאשר המדינה הרוויחה, כביכול, מהמס המוגדל, היא הפסידה הרבה מאוד עסקאות נדל"ן, הן של משקיעים אסטרטגיים, הן של משפרי דיור ואפילו לא מעט ישראלים מהמעמד הבינוני שזכותם לרכוש דירה להשקעה לעת פנסיה. מהלך שכזה, בטוחני, יעורר מחדש את השוק הרדום והלא יציב ויסייע בסופו של דבר גם לפתרון הדיור לשכבות העממיות שעליו אתה מופקד.

טיפ 3. אנא, המלץ לו גם להפסיק לאלתר לתקוף את הקבלנים והיזמים שהם הם הלב הפועם של שוק הדיור, ובמיוחד לא ללכת בכוח נגד ה"מיינסטרים" של השוק. הצהרות אלה הזיקו קשות בשנים האחרונות, תרמו לחוסר בטחון של הקבלנים במקבלי ההחלטות ולכך שפרויקטים רבים כלל לא יצאו לדרך, מה שהפחית ללא ספק את מספר התחלות הבנייה שצפו לפני שנתיים-שלוש, ופעלו כבומרנג שהזיק דווקא לשכבות העממיות של זוגות צעירים וחסרי דיור.

טיפ 4. תוריד את השר הממונה עליך מהתפיסה המוטעית ש"מחיר למשתכן" ובהמשך הסכמי הגג הם שיפתרו את בעיית המחסור בהיצע. נהפוך הוא. הם יצרו, וייצרו בהמשך עוד יותר, עיוות חמור בשוק הדיור, דיפרנציאציה לא בריאה בין פרויקטים מוזלים של "מחיר למשתכן" לבין "פרויקטים רגילים", הקבלנים ניגשים לפרויקטים אלה בדרך כלל כמי שכפאם שד, והכי בעייתי, מספר מחוסרי הדיור שלא זכו בהגרלות, או שאינם מתכוונים לממש את זכייתם, גבוה בהרבה לעומת אלה שכן יתגוררו בסופו של דבר בפרויקטים אלה.

טיפ 5. נכון, ההתחדשות העירונית איננה אף היא התחום שעליה אתה מופקד, אולם דווקא כמי שכיהן שנים רבות כראש עירייה, והפך אותה בפועל ממושבה-עיר לעיר גדולה, חזקה ותוססת, אין כמוך להבין את משמעות ההתחדשותה עירונית, בין אם מדובר בערי מטרופולין גוש דן, ערי הלוויין או ערי הפריפריה. ללא התחדשות עירונית, זה ברור, לא ייפתר משבר הדיור לעולם, זאת משום שלא יהיו מספיק דירות למיליוני הישראלים שיתווספו לאוכלוסיית המדינה בעשורים הקרובים.

טיפ 6. עם כל הכבוד לייבוא העובדים הסינים, יש מתחת לפנס עוד לא מעט פתרונות שממשלת ישראל מתעקשת לא לאמץ. מה עם, למשל, בנייה קלה ומהירה, שעשויה לקצר את משך הבנייה בכמחצית בקירוב, את הצורך ברבבות פועלים, ובכך גם להוזיל בעשרות אחוזים את מחיר הדירה וגם לייצר, במהירות רבה, עוד רבבות דירות לשנה? ומה עם ההליכים הביורוקרטים התכנוניים שגורמים לכך שחולפות בממוצע כ-12 שנה מהרגע שפרויקט מתוכנן ועד שהוא מושלם?

אלה, מר בילסקי, רק קמצוץ טיפים מתוך עשרות פתרונות יצירתיים שאותם תוכל להביא בפני הממונים עליך. אנא זכור: תפקוד שלך שיהיה ממוקד בלעדית למנדט שהוענק לך כראש מטה הדיור לא יביא את הפתרונות הנדרשים ורק חשיבת עומק ורוחב יצירתית, עם ממשק לכל נגזרות שוק הדיור, עשויה להביא את המפנה הנדרש.
חשבנו שיעניין אותך גם...
בצפון ממחזרים בקבוקים
אייפד לכל מורה בחינוך המיוחד
אבן במשקל 100 קג נפלה ברחבת עזרת ישראל כותל
אבן במשקל 100 ק"ג נפלה ברחבת עזרת ישראל בכותל
איך לשמור על ערך הרכב לפני מכירתו?
איך לשמור על ערך הרכב לפני מכירתו?
השלג מגיע לנתניה
השלג מגיע לנתניה
כ-250 ספרי תורה תועדו בבתי הכנסת ברעננה
נחתם מתווה הסדר למקרקעין של תע"ש
הכי מסוכן: יום חמישי