אילת

המחיר של "מחיר למשתכן"

בעקבות תוכנית "מחיר למשתכן" ירדה כמות השדרוגים שרוכשי דירות מזמינים מקבלנים. התוצאה, לפי בדיקה של חברת המידע העסקי CofaceBdi: אחד מכל שש חברות בענף העץ והרהיטים נמצאת בסיכון משמעותי לקריסה

נדלן | כתב לוקאל 29/01/2018

תוכנית "מחיר למשתכן", שמטרתה להוזיל את מחיר הדירה עבור זוגות צעירים וזכאים נוספים, אמנם הצליחה להוביל להנחה משמעותית במחיר, אולם להוזלה יש מחיר משמעותי על חלק גדול מהתעשיות הנלוות לענף הבנייה.

חברת המידע העסקי CofaceBdi בדקה את הסיכון הקיים כיום בענף העץ והרהיטים (מטבחים, חדרי שינה, חדרי אוכל וכיו״ב), וממנה עולה כי 1 מתוך 6 חברות בענף נמצאת כיום בסיכון משמעותי לקריסה. עוד עולה מהבדיקה ש-1 מתוך 10 חברות נמצאת בסכנת סגירה מיידית.

לפי נתוני CofaceBdi, 62.4% מהחברות בענף העץ והרהיטים נמצאים בדרגת סיכון של 7-10 (בדירוג סיכון של 1-10 בו דירוג 10 מהווה רמת הסיכון הגבוהה ביותר שמשמעותה אפשרות ממשית לסגירה מיידית של העסק).

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, ״תוכנית 'מחיר למשתכן' יצרה סטנדרט יחסית אחיד במפרט הדירה. ענפי המטבחים והרהיטים לבית נהנו לפני תוכנית 'מחיר למשתכן' במידה רבה מהשדרוגים שרוכשי הדירות היו מזמינים מהקבלן. כעת תוכנית 'מחיר למשתכן', שמרכזת את מרבית מכירת הדירות החדשות, הביאה לכך שכמות השדרוגים פחתה משמעותית, מה שהותיר את החברות הנלוות לענף עם מכירות מוצרים עם רווחיות מאד נמוכה, ומעט מאד שדרוגים רווחיים. הימשכות התופעה, והיעדרות ממושכת יותר של הרוכשים המסורתיים בענף הנדל״ן, עשויה להוביל חברות נוספות להיקלע לקשיים״.

מנתוני מדד הסיכון של CofaceBdi תעשיית העץ והרהיטים מדורגת בדירוג 6.78, עלייה של 8.8% בדירוג בתוך 3 חודשים. בכך עלתה רמת הסיכון של הענף לראשונה מעל לרמת הסיכון הכללית במשק העומדת על 6.75.

חשבנו שיעניין אותך גם...
יקב עמק האלה
יקב עמק האלה מזמין אתכם לחוויה ייחודית של טעמים וניחוחות...
מדליה בקצב הסמבו
ישיבת מועצת עיריית כפר סבא
מועצת עיריית כ"ס אישרה את דו"ח הביקורת
ב-14 בדצמבר: כביש החוף יחובר לאיילון דרום במחלף שפיים
כל העירייה במספר אחד
כל העירייה במספר אחד
הואשמו בתקיפה של חשוד כנוכל- וזוכו
הואשמו בתקיפה של חשוד כנוכל- וזוכו
נפתח "סטרוליק" בפארק
לנהל עם כל הלב
לנהל עם כל הלב