גולן גליל

אלפי התנגדויות לתוכנית להקמת טורבינות רוח ברמת הגולן

למעלה מ-4500 התנגדויות רשמיות, הוגשו לתוכנית להקמת חוות טורבינות ענק בתל פארס שברמת הגולן. לפני כחודש, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, בשיתוף 4 גני החיות הישראלים, הלוקחים חלק בגרעין הרבייה של נשרים בישראל, יצאו בקמפיין ציבורי, למען שמירת הנשרים בגולן ובישראל, המאוימים על ידי התוכנית

חדשות | תמי מאור 10/01/2018

אתמול, שלישי ה–9 בינואר, היה התאריך האחרון בו ניתן היה להגיש לוועדה לתשתיות לאומיות, התנגדויות רשמיות לתוכנית להקמת חוות טורבינות ענק בתל פארס, שברמת הגולן. בתום חודש של פעילות ציבורית מאומצת, מטעם החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, לוועדה הוגשו למעלה מ-4500 התנגדויות על ידי הציבור. החברה להגנת הטבע, בהתנגדותה: "התוכנית עלולה להביא להכחדת הנשרים בגולן, יש לדחות אותה על הסף".

לפני כחודש, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, בשיתוף 4 גני החיות הישראלים, הלוקחים חלק בגרעין הרבייה של נשרים בישראל, יצאו בקמפיין ציבורי, למען שמירת הנשרים בגולן ובישראל, המאוימים על ידי התכנית לחוות טורבינות ענק בתל פארס. מטרת הקמפיין - העלאת מודעות הציבור לנושא והשגת התנגדויות רבות ככל האפשר, לתכנית שהופקדה.

ברשות הטבע והגנים ובחברה להגנת הטבע, ציינו, עם היציאה לקמפיין הציבורי, כי למאמץ להציל את נשרי רמת הגולן, חברו 4 גני החיות הישראלים, השותפים לגרעין הרבייה שממנו יוצאים מדי שנה גוזלים להשבה לטבע – גן החיות התנכ"י בירושלים, הספארי ברמת גן, גן החיות הלימודי בחיפה והגן הזואולוגי בבאר שבע. בנוסף לגרעין הרבייה, בספארי שוכן בית החולים לחיות בר ובגן החיות התנכ"י בירושלים, נמצא מרכז ההדגרה הארצי לעופות דורסים בכלל, ולנשרים בפרט. מלבד במקומות אלה, עמדות ההסברה הוצבו בשבועות האחרונים גם באגמון החולה ובשמורות הטבע חי בר כרמל והבניאס.

בסיכום ההתנגדות הרשמית של החברה להגנת הטבע, שהוגשה לוועדה, נכתב: "הנזק של חוות טורבינות הרוח – הכחדת הנשרים בגולן ואולי אף בישראל כולה ופגיעה קשה ברחמים, הוא יוצא דופן. אל מול זאת, עומדת תרומה מועטה בלבד, לזיהום האוויר בישראל ולהפחתת פליטות גזעי החממה. זאת ועוד, ישנן חלופות נוספות לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, בין אם באמצעות חוות טורבינות רוח אחרות ובין אם באמצעות אנרגיה סולארית. כמו כן, ישנם ליקויים קשים בסקר בעלי הכנף, שהגיש היזם, באופן שלא אפשר לוועדה לבחון באופן אמיתי, את משמעות אישור החווה וכן ליקויים בהחלטת הוועדה להפקיד את התכנית. לאור כל אלה, החברה להגנת הטבע טוענת כי יש לדחות את התכנית על הסף".

חשבנו שיעניין אותך גם...
פיס ירוק
עוגת תפוחים עם מיני קוקיס קרמל
מסלולי אופניים עם קקל
קק"ל העבירה 1.5 מיליון ש"ח לאירועי קיץ ליישובי עוטף עזה
פסטיבל ה"רדסטוק" מגיע לרעננה
לוד: אישה הותקפה בביתה - מצבה אנוש
ברוך הבא, חבר
קשיש הורשע ברצח אשתו
קשיש הורשע ברצח אשתו
ממשיך לקדנציה רביעית