גולן גליל

הלסת שוחזרה באמצעות עצם מהרגל

בניתוח מורכב שהתבצע ב"פוריה", בהשתתפות צוות רב מקצועי של כ-30 רופאים ואחיות, הוסר גידול מפיה של תושבת הצפון ובוצע שחזור מורכב של עצם הלסת באמצעות שימוש בעצם השוק אשר עוצבה בהתאמה

בריאות | תמי מאור 11/02/2018

במשך 20 שנים, רותי עמרוסי (59) תושבת צפת, סבלה מגידול שפיר ואגריסיבי בלסת. ברוב המקרים במצב כזה, הטיפול הוא מעקב והסרה של סביבת הגידול, מדי כמה שנים. אלא שבשנה האחרונה רותי החלה לסבול מאד, הגידול הזדהם בתדירות מאד גבוהה וגרם לזיהומים עוריים (פיסטולה) מרובים. "היו לי כאבי תופת, התנפחו לי הפנים, סבלתי מכאבים חזקים דומים לכאבי שינים כתוצאה מהגידול, כאבים שלא ניתן לשאת", מספרת רותי, שלאחרונה עברה בבית החולים "פוריה" ניתוח מורכב במהלכו שוחזרה עצם הלסת באמצעות עצם מהרגל שלה.

ד"ר עימאד אבו נאעג', מנהל המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות, מסביר, "נדיר שמבצעים כריתה לגידול מסוג זה, אבל בשל הזיהומים החוזרים והכאבים העזים מהם רותי סבלה, החלטנו להסיר את הגידול".

צוות רב מקצועי שמנה למעלה מ-30 איש מצוות המרכז הרפואי (מהמחלקות כירורגית פה ולסתות, הרדמה, טיפול נמרץ, פלסטיקה), ניתח את רותי בניתוח מורכב שנמשך כ-12 שעות. ד"ר אמין אבו ג'בל, מומחה במיקרו כירורגיה פלסטית, מוסיף, "המיוחד בניתוח הזה הוא השימוש בעצם מהרגל- השוק. בגלל שכרתנו את הגידול נוצר חוסר בעצם של הלסת (אזור הסנטר). במהלך הניתוח, בצענו שחזור מורכב שבו לקחנו את עצם השוק עם כלי הדם ועיצבנו אותה בצורת הלסת, כך שתתאים לחוסר שנוצר ואז חיברנו אותה תחת מיקרוסקופ עם כלי הדם שמזינים אותה".

כשבועיים לאחר הניתוח רותי מרגישה הרבה יותר טוב, והיום (ראשון) היא משתחררת לביתה. "אני מרגישה הרבה יותר טוב, השיפור הוא מאד משמעותי ... כל כך פחדתי שיהיה לי עיוות בפנים. עכשיו אני רגועה...".

ד"ר עימאד אבו אל נאעג' מסכם, " הקמנו פה מרכז מקצועי על אזורי בתחום זה וכבר מתוכננים מספר ניתוחים נוספים לשבועות הקרובים. הבשורה היא שכיום, המחלקה לכירורגית פה ולסתות במרכז הרפואי פדה-פוריה נותנת מענה לכל האפשרויות המודרניות של שחזור באזור ראש צוואר".
חשבנו שיעניין אותך גם...
בחזרה ללימודים
גרובר. גישה קלה ונוחה
החלו העבודות להוספת נתיב בצומת העבודה-הראשונים
סופ"ש שמח
שבוע איכות הסביבה יתקיים עם שלל אירועים מיוחדים לכל המשפחה
שינה באוהלים בחווה האקולוגית וסיור פרפרים
חשד לרצח בבני ברק
אסי דומב , פוטר במפתיע
זעזוע במחלקת הנוער של הפועל הוד השרון
למה ללא שכבת כיתות ד?
למה ללא שכבת כיתות ד'?
גיא קלנר זכה למירב הקולות