הוד השרון

סדקים בקואליציה העירונית בהוד השרון

חברים בקואליציה איימו להצביע נגד התקציב וכונו על ידי העירייה כ"סחטנים פוליטיים". מה התרחש מאחורי הקלעים בקרב על תקציב העירייה לשנת 2018?

פוליטיקה מקומית | זאב שרגא 10/01/2018

הערב (רביעי) צפויים להתכנס חברי המועצה לישיבת מועצה המתקיימת פעם בשנה, לאישור תקציב העירייה לשנת 2018, אולם מאחורי הקלעים הרוחות סוערות ונראה כי לראש העירייה אין רוב בקרב חברי הקואליציה לצורך העברתו, על כן פרסמה העירייה כבר בשבוע שעבר "הודעת הכנה", בה האשימה את חברי הקואליציה בסחטנות והבהירה כי ראש העירייה חי אדיב אינו נכנע לסחטנות פוליטית ועל כן החליט שלא להביא את תקציב העירייה לאישור אלא להעביר בעצמו תקציב שנתי המבוסס על תקציב העירייה משנה שעברה. נציין כי תקציב העירייה השוטף לשנת 2017 עמד על כ-455 מיליון שקל.

בהודעה שפרסמה העירייה נכתב כי, "לאור הניסיון לסחטנות פוליטית בשנת בחירות, אשר תפגע בהשקעה רבת השנים שהובילה את העירייה להכרזתה כרשות איתנה, החליט ראש העיר כי התקציב הרגיל לשנת 2018 יתבסס על התקציב הרגיל לשנת 2017". "תקציב 1017 הוא תקציב מאוזן ואחראי והוא ימשיך לשרת אותנו במגוון העשייה למען התושבים גם בשנת 2018", אמר אדיב, "זאת מבלי שניאלץ להפנות חלקים ממנו לרצונותיהם הלא קונבנציונאליים של חלק מחברי המועצה באופן שלא נותר אלא להגדירו כמזיק לרווחת הציבור".

ביקשנו לברר מה גרם לעירייה לצאת בהודעה שכזו וגילינו כי טרם ההודעה התקיימו דיונים בין ראש העירייה חי אדיב ובין חברי הקואליציה שלו, בהם סגן ראש העירייה, ד" יואב רוזן, חבר המועצה יגאל הררי וחבר המועצה אביאל אברמוביץ', שביקשו כל אחד בדרכו לקדם את הנושאים הקרובים לליבו לכאורה. רוזן ביקש העלאה בתקציב הביטחון, לצורך טיפול בנושאים הקשורים לתיק הביטחון עליו הוא אחראי ואילו הררי ביקש להגדיל את תקציב התמיכות בכ–2.5 מיליון שקלים. לדבריהם, אדיב הסכים לתת לכל אחד מהם רק 100,000 שקל, מה שהביא אותם לשקול האם בכלל לתמוך בתקציב המוצע.

אז מה היה לנו שם

?

"שום דבר ממה שהוסכם בינינו בשנים האחרונות לא התקיים", אומר הררי בכעס, "ביקשתי את הגדלת תקציב התמיכות מ- 7.6 מיליון שקלים ל–10.2 מיליון שקל וחי סרב. מילא אם היה מוכן לקיים משא ומתן, נניח להציע 1.5 מיליון כדי לפתור את הבעיות שקיימות, אבל הוא לא רוצה. דוגמה נוספת – הוא הבטיח לנו להקים שירותים ציבוריים בגינות הציבוריות, בקשה אלמנטרית והסכמנו להסתפק ב- 3-4 גינות אבל שזה ייכנס לתקציב. לא רק שזה לא נכנס אפילו אין תכנון עדיין. ביקשו מאתנו להביא הצעות מחיר ואחרי שהבאנו טוענים שהמחיר יקר מדי".

"ביקשנו פקחים נוספים לנושא איכות הסביבה כדי לטפל בפסולת ברחובות וזה לא נכנס לתקציב, כמו גם הבקשה שלנו להגביר את הפיקוח בכל הקשור לכלבים, שגם היא לא נכנסה לתקציב. זו סחטנות פוליטית?", הוא שואל, "הכנו רשימה ארוכה של בקשות, הוא הזמין אותי ואת יואב ואמר לנו, קחו כל אחד 100,000 שקל ושימו איפה שאתם רוצים בתקציב. לא הבנתי את ההצעה ושאלתי אם הוא עושה מאתנו צחוק, לא הבנתי אם הוא מדבר ברצינות ופשוט קמתי והלכתי. מה זאת אומרת 'אתן לכם'? מה אנחנו מישהו פרטי? יש דרישות שהוא לא עמד בהן במשך ארבע שנים, כל פעם עם סיפור חדש".

סגן ראש העירייה, ד"ר יואב רוזן, מסר בתגובה: "נבחרתי על יד תושבי העיר לשרת אותם ולא גחמות ואינטרסים פוליטיים צרים. צר לי שבמקום שאקבל גיבוי לפעילותי למען התושבים, מבוזבזים כספי ציבור על קמפיין שבשורה התחתונה פוגע בהם. אם יוכנסו השינויים שאני דורש לתקציב שמטיבים עם תושבי הוד השרון אצביע בעד".

בתוך כך פרסם השבוע חבר המועצה נדב דואני הצעת תקציב חלופית לתקציב העירייה, שלדבריו "מוכיחה שאפשר להפוך חלום למציאות." דואני מתעתד להתמודד לראשות העירייה בבחירות הקרובות ובמהלך השבוע חולקו ברחבי העיר עלונים לתושבים, המפרטים את הצעתו החלופית לתקציב. "ניהול תקציבי נכון, המתבסס על תוכנית עבודה מסודרת לשנים קדימה, יכול להוציא לפועל תוכנית זו, לעומת תוכנית כלכלית כושלת חסרת היגיון כלכלי, שאת מחירה משלמים בסופו של דבר התושבים", אמר דואני, "שימוש לא נכון בכספי ציבור פוגע בשירותים שאנו מעוניינים להעניק לתושבים ומוביל לעלייה במחירי הארנונה. לעומת זאת, ניהול כלכלי נכון וגיוס תקציבים ממשרדי הממשלה, מאפשר להפחית את מחירי הארנונה ולייעל את השירותים הניתנים לתושבים".

לכתבנו נודע כי בהנהלת העירייה מנסים גם ברגעים אלה למצוא את הרוב הדרוש להצבעה בעד התקציב אולם אם לא ימצא כזה, וכך נראה שיקרה, הרי שראש העירייה יודיע כאמור על העברת התקציב כפי שהחליט, בהתבסס על שנת 2017.

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "הצטדקותם של חברי המועצה מדברת בעד עצמה. עיריית הוד השרון תמשיך להוביל תקציב מאוזן ואחראי הנותן מענה לכלל הצרכים העירוניים למען תושבי העיר כולם, בחינוך, בתרבות, בספורט, בביטחון, ברווחה, בשיפור חזות העיר ועוד, תוך הימנעות מניסיונות להפעלת לחצים המונעים משיקולים פוליטיים צרים".

לעדכונים ישירים מישיבת המועצה היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

zeevshraga1978@gmail.com

חשבנו שיעניין אותך גם...
אייל בוקובזה ורפאל אזקו מראיינים את עידו דרורי
כתבים צעירים
עמית גופר
מנהל אגף הנדסה חדש ברעננה
מבצע אכיפה בגבעון החדשה
המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית
Next Bus באילת
יול רשקובסקי זכתה בגביע ישראל הפאורליפטינג
בודדת בפסגה
בתי הספר התאומים
יוסף לונדון. תומך בתכנית אפולוניה
לונדון תומך באפולוניה
"עולם חומרי"