הוד השרון

"זה שיש לי צרכים מיוחדים לא מונע ממני לפרוץ גבולות"

מאי אופיר מהוד השרון נולדה עם עקמת גב קשה וחולשת שרירים. בגיל 13 היא הגיעה לראשונה לסניף המקומי של "כנפיים של קרמבו" ומאז היא פורחת. היא סיימה את לימודיה בתיכון רמון עם בגרות מלאה, מבלה, נוהגת, וגולת הכותרת - משרתת בצה"ל

העיר שלי | זוהר אליה 11/01/2018

מאי אופיר (19.5) מהוד השרון היא גיבורה מקומית. היא נולדה עם עקמת גב קשה וחולשת שרירים, עברה מספר ניתוחים לא קלים ואינספור טיפולים. בילדותה למדה במסגרות של חינוך מחוץ להוד השרון ובין הנסיעות לבית הספר והטיפולים המתישים התקשתה ליצור מסגרת חברתית. בגיל 13 הגיעה לראשונה לסניף המקומי של "כנפיים של קרמבו" (תנועת נוער לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים) - ומאז היא פורחת. היא סיימה את לימודיה בתיכון רמון עם בגרות מלאה, מבלה עם חברים, נוהגת, וגולת הכותרת - משרתת בצה"ל.

"כילדה, לפני שהגעתי ל'קרמבו' הייתי קצת ביישנית ובודדה" היא נזכרת. "למדתי בבית ספר של החינוך המיוחד בראשון לציון בכיתה קטנה ומשם היו רוב החברים שלי. אחרי יום לימודים היה קשה לנסוע לשם שוב אחר הצהריים כך שלא היה לי כל כך מה לעשות. ב'קרמבו' גיליתי עולם ומלואו – שם הייתי משחקת משחקי חברה, מציירת ושרה שירים. כל הפעילות הייתה מותאמת ובגובה העיניים ועד היום אני לא מפסידה שום פעילות בתנועה ויש לי משם המון חברים".

מהר מאוד מאי התבלטה בזכות חיוכה הכובש, דיבורה הרהוט וחוש ההומור שלה, ואף הפכה ל"פרזנטורית" הבלתי רשמית של התנועה. היא מופיעה באירועי התרמה (לצד אייל קיציס), מתראיינת בתוכניות טלוויזיה ורדיו ולפני כשנתיים אף נסעה לנאום באו"ם בכנס שעסק בשילוב בעלי מוגבלויות בחברה.
"חיפשו חניך שיטוס עם המשלחת וידבר על התנועה. המטרה הייתה להראות לכל מדינות העולם תנועת נוער משלבת שמובילה שינוי חברתי. הנאום היה באנגלית בחדר דיונים גדול מול נציגים מכל העולם ובסופו כולם עמדו ומחאו לי כפיים".

למה עברת לתיכון רמון ולא המשכת במסגרות החינוך המיוחד?

"המסגרת בראשון לא המשיכה לתיכון וחשבנו שזאת הזדמנות בשבילי למסגרת שונה שמעולם לא התנסיתי בה – כיתה רגילה לחלוטין עם תלמידים בלי מוגבלויות כל שהן. בהתחלה קצת חששתי איך אסתגל אבל יצא לי לגלות שיש איתי בבית הספר עוד חבר'ה מ'קרמבו'. בנוסף הייתה לי כיתה מדהימה שקיבלה אותי בצורה נהדרת וסייעת שליוותה אותי במעברים ממקום למקום. אמנם כיתת האם שלי תמיד הייתה בקומה התחתונה אבל עדיין הייתי צריכה להשתמש במדרגות ולכן בנו בבית הספר מעלית במיוחד בשבילי. אני חושבת שזה מראה עד כמה היה אכפת לתיכון ולעיר ממני".

ביולי האחרון הביאה מאי גאווה נוספת כשהתגייסה לצה"ל, וכיום היא משרתת בחיל האוויר. "בסניף של 'קרמבו' כולם היו בשוק מזה שהתגייסתי", היא מחייכת. "אבל זה משהו שרציתי מאז שהייתי בחטיבת הביניים. האחים שלי וההורים שלי שירתו בצה"ל אז למה שאני לא? הגעתי ליחידה נהדרת ואני מקבלת את כל התנאים הכי טובים ונוחים לשרות ומרגישה שאני תורמת".

מאי היא בת זקונים לאמיל, מהנדס חשמל ואנה, אחות ראשית, ואחות למיטל (31) ויובל (29). משפחתה תמיד הרעיפה עליה חום ואהבה אבל גם הקפידה על שגרת טיפולים. פיזיותרפיה, הידרותרפיה ומספר השתלות פלטות לאורך עמוד השידרה בניסיון ליישר אותו. הניתוחים נמשכו כל עוד המצב היה ניתן לשיפור אך משבגרה נפסקו. גובהה יישאר תמיד 1.35 מטר אבל מאי לא מרגישה את עצמה קטנה כלל וכלל.
"זה שיש לי צרכים מיוחדים לא מונע ממני לפרוץ גבולות", היא אומרת. "אני עושה כל מה שאני רוצה ואף אחד לא יעצור אותי. יש לי משפחה מדהימה ואחים אוהבים שגאים בי. אני לא זוכרת בכלל רגעים שרבתי איתם או שכעסתי עליהם. יש לי רישיון נהיגה ואני תמיד מוודאת שהמקום שאליו אני מגיעה נגיש ובטיחותי".

יש לך תוכניות לעתיד?

"אני עוד לא חושבת על זה. אולי אעשה משהו ב'קרמבו'. שם המקום שלי".

בימים אלה נמצאים כ-3,500 ילדים ברשימת ההמתנה ל"כנפיים של קרמבו". התנועה מגייסת תרומות על מנת לאפשר להם להצטרף. ניתן לתרום דרך הלינק –
תרומהhttp://www.krembo.org.il/8014/חשבנו שיעניין אותך גם...
ארבעה מי יודע?
ארבעה מי יודע?
שריפה פרצה בבית ברעננה
עיריית רמת השרון תומכת במחאת הנשים נגד האלימות
לזניה בשרית כשרה
עדיין בפסגה
יתוש הטיגריס האסיאתי
שני חולים בנגיף הזיקה נדבקו בעודם שוהים בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל
ב(ע)ין השורות
ב(ע)ין השורות
הפועל ניר רמת השרון במחנה האימונים
פותחת עונה בגביע הטוטו