הוד השרון

המרתוניסט

תנו הרבה כבוד לאביב קולין מהוד השרון שהשלים השבוע במרתון טבריה את ריצת המרתון העשרים בחייו. קולין מסביר איך נדבק בחיידק ומהי הריצה עבורו

ספורט | זאב גולדשמיט 11/01/2018

אביב קולין, תושב הוד השרון, חלם להיות רמטכ"ל ומרתוניסט. עד הצבא רץ למרחקים ארוכים, אבל במהלך השירות הצבאי עבר תאונה קשה, כשנפל מטנק בפעילות מבצעית, ושבר את עצמות השוק, מה שהרחיק אותו מהחלום לרוץ.

במשך שלושה חודשים וחצי היה מגובס מהברך למטה, ועם תהליך השיקום הארוך היה מושבת כשנה מפעילות ספורטיבית. "היו לי לבטים מה יהיה איתי. הרופאים לא נתנו לי סיכוי, אבל לאחר החלמה ממושכת העצמות החלו להתאחות והפסימיות הפכה לאופטימיות”, סיפר אביב, שב – 2003 רץ את המרתון הראשון בטבריה, ומאז הוא רץ מרתונים בכל הזדמנות גם מעבר לים.

אביב המשיך לשרת בצה"ל, עבר קורס קציני מודיעין ושירת במשך 14 שנים. גם כשהיה בשירות בבסיסים השונים הוא התאמן לקראת מרתונים עליהם לא ויתר.

קולין (45) גדל בבסיסי צה"ל וברעננה להורים קצינים בחיל האוויר. כילד רצה להיות רמטכ"ל ובמקביל נמשך לריצה ולספורט אתלטי. "המשיכה לריצה התחילה דווקא מחוג כדורסל. הריצות גרמו לי לאהוב את זה יותר ויותר. כבר בכיתה ט' רצתי את חצי המרתון הראשון שלי בתל אביב כחניך בפנימייה הצבאית בחיפה, ותמיד שאפתי לרוץ גם מרתון מלא”.

- אביב, בכמה מרתונים השתתפת עד עכשיו ?

"מעל 20 מרתונים ואולטרה מרתון. לאחר השחרור מצבא קבע ב-2005 (היום אני בדרגת סא"ל במיל') הצטרפתי לקבוצת הריצה של זהבה שמואלי, שבעברה הייתה מרתוניסטית, שהכשירה אותי ואימנה אותי במשך תקופה של תשע שנים. ומאז התאהבתי במרתון ואני לא יכול בלי זה".

- באיזה מרתונים השתתפת?

"טבריה – 11 פעמים, ברלין – שלוש פעמים, תל אביב, ירושלים, פריז, המבורג, אמסטרדם, רוטרדם. כולל אולטרה מרתון 'סובב עמק', 61 ק"מ , אותו סיימתי במקום השני הכללי".

אביב לא רק רץ להנאתו, הוא גם מסייע לרצים חובבים, כפי שסיפר: "לאחר שנים של ניסיון אני משמש כפייסר (מכתיב קצב) לרצים מקצועיים וחובבים. זה מחזק אותי ומחזיר אותי תמיד לנקודת ההתחלה שלי. אני רץ עם בלון, ומי שרוצה לסיים את המרוץ, נניח בזמן של שעתיים, נצמד אליי ואני קובע לו את קצב הריצה".

זה היה רק טבעי שביום ראשון השבוע אביב קולין השתתף במרתון טבריה, רץ את חצי המרתון כפייסר שהכתיב את קצב הריצה למספר רצים בזמן שקבע לעצמו מראש: שעתיים וחמש דקות.

קולין מתגורר מזה חצי שנה בהוד השרון, והפך למאמן ריצה, תוך התמקדות בקבוצות ריצה בהוד השרון ובחולון. "הייתה לי הזכות להשתתף כחבר במשלחת הישראלית למשחקים הגאים בקליבלנד, אוהיו (אולימפיאדה הנערכת מידי ארבע שנים). במשלחת זו היו ספורטאים, לצד אנשי תרבות שייצגו את ישראל. במשחקים אלו זכיתי במקום השני בקבוצת הגיל למקצה לחמישה ק"מ ובמקום ראשון לקבוצת גילי למרחק חצי המרתון בזמן של 1:24 ש'”.

- היכן הוכשרת כמאמן?

"למדתי בביה"ס למקצועות הספורט ועברתי השתלמויות בחו"ל ובארץ, בעיקר של טכניקות ריצה. ויש לי את האני מאמין שלי".

- מה היעד הבא שלך ומה הביא אותך להוד השרון?

"באתי לעיר הירוקה בעקבות זוגיות והחלטתי להגשים לעוד אנשים את הרצון לרוץ, גם אם זה לא להגיע למרתון. הריצה מאד משחררת, מחברת לנפש, תורמת לסיבולת לב ריאה, גזרה חטובה ויש בזה אתגר תמידי לכבוש עוד מרחק ועוד קילומטרים. אני כאן לתת מענה לכל מי שחושב על זה ומוכן לתרגם את זה למעשי. להתמיד בריצה משמעותו לסגל לעצמך משמעת ואורח חיים בריא. למרות הקושי לצאת מהבית ולרוץ בתקופת החורף הקר, זה בסופו של דבר מדבק והופך להיות חלק משיגרה בריאה וטובה. לאחרונה התחלתי לתת הרצאה חווייתית לספורטאים שעוסקת בהתאמת נעל הספורט המתאימה. הרבה אנשים שלא מודעים לשוני בין סוגי הנעליים מוצאים בהרצאה שלי הרבה יידע לפני שהם רוכשים, כי לא כל נעל ספורט מתאימה לכל רגל וענף”.

- מי יכול להתאים לקבוצות ריצה ?

"כל מי שבריאותו תקינה ויש לו רצון יכול להתחיל אצלי מהצעד הראשון. ישנם תרגילי חיזוק, טכניקה ומתיחות, כך שזה תורם למהלך הריצה. פתחתי קבוצת ריצה ראשונה בבית היוצר בהוד-השרון וכל מי שמעוניין לעשות שינוי באורח חיו מוזמן להצטרף אליי ולרצים הנוספים".

חשבנו שיעניין אותך גם...
הפגנת מחאה של הורי ילדים בגני יול"א
עוד הואשם בעבירות זיוף ומרמה
עו"ד הואשם בעבירות זיוף ומרמה
בן 17 מכפס סחט קטינות וביצע עבירות מין באמצעות הרשת
אישום: בן 17 מכפ"ס סחט קטינות וביצע עבירות מין באמצעות הרשת
עיריית ראשלצ תגביר את  הפיקוח על הבריכות הציבוריות
עיריית ראשל"צ תמנה מפקח בריכות
הוחמר עונשו של האנס מהקריות
הוחמר עונשו של "האנס מהקריות"
יום השואה והגבורה בבאר שבע
יום השואה והגבורה בבאר שבע
אלופים אולימפיים
בחנוכה הולכים לקייטנה