הוד השרון

בית המשפט לעניינים מנהליים עצר את תוכנית המתאר של הוד השרון

בעקבות עתירת התושבים והטיעונים שהעלו בנושא תשתיות התחבורה ניתן צו ביניים המורה שלא לתת תוקף לתוכנית המתאר של העיר, עד לברור העתירה

חדשות | זאב שרגא 21/01/2018

בעקבות עתירה של תושבי הוד השרון, בית המשפט לעניינים מנהליים במחוז מרכז נתן היום (ראשון) צו ביניים המורה שלא לתת תוקף לתוכנית המתאר של הוד השרון עד להחלטת בית המשפט בעתירה שהוגשה על ידי התושבים.

בנימוקיה ציינה השופטת ורדה מרוז שדנה בעתירת התושבים כי, "במהלך הדיון התגבשה סוגיה אחת ברורה הנדרשת להכרעה וזאת מבלי להקל ראש ביתר הסוגיות, והיא שאלת המענה התחבורתי המצוי בלב תוכנית המתאר הכוללנית, האם די בו כדי להעביר את השרביט בנושא התכנון המפורט לסמכות הודעה המקומית כלשון תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה. מדובר בסוגיה בעלת משקל, הגם שאיני קובעת עמדה באשר להכרעתה.

"כך או כך סבורני כי קמה תשתית מתאימה למתן צו ביניים עד למתן פסק דין בעתירה וזאת לאחר ששקלתי את מאזן הנוחות והגעתי לכלל מסקנה, כי נכון לעת הזו אין לקבל את טענות המשיבים לפיה מאזן הנוחות נוטה לטובתם. ראוי לציין כי אישור התכנית מתווה את גורלה של העיר לשנים רבות ועל כן, עיכוב של חודשים ספורים אינו בעל משקל קריטי כפי שהוצג על ידי ב"כ המשיבים".

את העתירה המנהלית הגישו בשם התושבים עוה"ד ענת בירן אפרת לרנר ואינה טל.

התושבים טענו בעתירה כי תוכנית המתאר מתווה את התכנון של הוד השרון לעשורים הקרובים ומוסיפה עשרות אלפי יחידות דיור, וכי מפאת היקפה של התוכנית והשלכותיה על עתידה של עיר שלמה ותושביה ולאור העובדה שהוגשו לתוכנית כ- 1800 התנגדויות של תושבים שרובן המכריע לא נדון, ההחלטה שלא לאפשר להם לערור למועצת הארצית לתכנון איננה סבירה.

עוד טענו התושבים כי תוכנית המתאר הינה תוכנית הרסנית לעיר שהתקבלה לכאורה ללא הפעלת שיקול דעת ללא תהליך חוקי של שיתוף הציבור, ללא בחינת חלופות ולמעשה היא מציפה את העיר בשכונות חדשות בטכניקה אנטי תכנונית "על בסיס מקום פנוי" תוך ניצול פלטפורמה של תוכנית מתאר כוללנית כדי לשחרר כמה שיותר קרקעות חקלאיות לבניה ולהעשיר את בעליהן של אותן קרקעות על חשבון פגיעה בתושבים הקיימים.

בעתירה מפרטים התושבים את המחסור במתן מענה לפקקים שכבר עכשיו מאפיינים את העיר, באי מתן מענה לפתרונות תחבורה ציבורית ובהעדר קשר בין התקדמות התכנון ובין מתן הפתרון התחבורתי.

עוד נטען בעתירה כי נראה כי ההחלטה שלא לתת רשות לערור היא חלק ממגמה כללית של השתקה, בלימת ביקורת ושיח ציבורי, הסתתרות מאחורי סיסמאות בדבר ,יצירת מלאי תכנוני" ו"מענה לביקושים" והבטחות שלא ניתן לממש בדבר פתרונות תחבורה- שאין להם כל התכנות או שמימושם רחוק מאוד וכל קשר בינו לבין לוחות הזמנים של התכנון רופף אם הכלל קיים.

עוד נטען כי לאחר הגשת ההתנגדויות על ידי התושבים, הועדה המקומית המליצה לקבל חלק נכבד מטענות המתנגדים ואילו הועדה המחוזית התעלמה גם מהמלצות הועדה המקומית ובסופו של דבר דחתה את רובן המכריע של טענות התושבים בנימוקים כלליים ועמומים, ללא התמודדות עניינית ומבלי למנות חוקר.

תגובת ועד הפעולה: "ועד הפעולה של הוד השרון מברך על החלטת השופטת ורדה מעוז להוציא צו ביניים להפסקת הפעילות למתן תוקף לתוכנית המתאר הר/2050 עד לדיון בעתירת התושבים", מסר קובי חנוך, מראשי ועד הפעולה וממובילי מטה המאבק לבינוי שפוי. תוכנית המתאר קוראת להגדלת אוכלוסיית העיר פי 3 ויותר תוך התעלמות מעקרונות תכנון בסיסיים והתעלמות מצרכי העיר והתשתיות הדרושות לגידול שכזה. הועדה המחוזית התעלמה מכמעט 200 תושבים שכתבו, כל אחד בכתב ידו, התנגדויות אישיות, ובהליך מזורז ביותר – תוך פחות מחודש – אישרה תוכנית מורכבת המקיפה עיר שלמה למתן תוקף. אנו מודים לבית המשפט שהבין שההליך היה לא תקין והחליט לדון בעתירה בכובד ראש".

בהודעה בנושא שהוציאה מוקדם יותר היום עיריית הוד השרון נכתב: "בתום הליך ארוך שנמשך למעלה מ-10 שנים ציין היום (יום א', 21.1.18) בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים כי אין מקום להתערב בהליך שביצעה הוועדה המחוזית לאישור תוכנית המתאר לעיר הוד השרון וזאת בכפוף לרצונו לבחון העניין התחבורתי טרם מתן הכרעה בעתירה.

"בית המשפט ביקש מהמדינה להתייחס להיבטים תחבורתיים בתוכנית, דבר אשר תואם את עמדתה של עיריית הוד השרון, כפי שהוצגה בפני הוועדה המחוזית עוד בחודש יולי 2017 ובמסגרתה ביקשה הוועדה המקומית של העיר את הוספתן של התניות תחבורתיות ליישומה של התוכנית, בקשה אשר נדחתה על ידי הוועדה המחוזית.

"עוד ביקש בית המשפט ממדינת ישראל המייצגת את הוועדה המחוזית להשלים את טיעוניה בתוך 14 יום ולאחר מכן יוכלו העותרים להגיב. תוכנית המתאר צפויה להתאשר על ידי הוועדה המחוזית ותתפרסם ברשומות לאחר סיום הדיון והחלטת בית המשפט בנושא התחבורה".
חשבנו שיעניין אותך גם...
התושבים המתנגדים באחת ההפגנות בעבר
מה יעלה בגורל חורשת העמל?
פרסום ראשון: מסתמן- קריב מקימה "גוש חוסם" לכוכבי
קוסמופוליטית
אישה נמצאה ללא רוח חיים בראשון לציון
אישה נמצאה ללא רוח חיים בראשון לציון
מחליפים ב"קליק" לתו חניה חדש
עיריית רחובות נערכת לחגים
"Beauty for better life"
האם מתבצעת הטמנת פסולת באופן לא חוקי?
האם מתבצעת הטמנת פסולת באופן לא חוקי?