הוד השרון

"המוזיקה היא הדבר היחיד שמביא לי נחמה"

לפני ארבע שנים נפטרה אחותו האהובה של הזמר והמלחין טל סונדק. הדרך שלו להתמודד עם האובדן הייתה להתחבר לשירים שכתב גאבור ארדש, נער בן 13, שנספה בשואה. החיבור הזה יצר מופע "בכל זאת אינני נפרד", שאיתו הוא מופיע עם מריאן מילר, בת דודתו של גאבור, שהיא במקרה גם אמו של אדיר מילר

העיר שלי | זוהר אליה 25/01/2018

ביום השואה הקודם יצא הזמר והמלחין טל סונדק (40) עם הפרויקט "בכל זאת אינני נפרד" במסגרתו הוא הלחין ושר את שיריו של גאבור ארדש, נער יהודי מהונגריה שנספה בשואה בגיל 13. שנה אחרי הוא עדיין נפעם מהצלחתו ומההדים הרבים שהוא מעורר.

"קיבלתי המון תגובות בני נוער שלומדים על השואה, קצינים ממשלחות שנוסעות לפולין, ניצולי שואה וגם אנשים מתעשיית הבידור שבה אני פועל, אומר טל. "אני חושב שזה בגלל שמדובר בפרוייקט אמיץ ולא שגרתי".

געגוע לאחות שנפטרהגם הדרך שבה הגיע טל אל הנושא אינה שגרתית. לפני 4 שנים נפטרה אחותו האהובה, שרון סונדק-בוגין ממחלת הסרטן. היא הייתה רק בת ארבעים, והניחה אחריה בעל ושני ילדים קטנים. לאחר מותה, באופן טבעי הופנתה הדאגה אליהם ואל הוריה המבוגרים, אבל גם טל היה זקוק למרחב להתאבל והדרך שלו להתמודד עם האובדן הייתה באמצעות המוזיקה.

"המוזיקה היא הדבר היחיד שמביא לי נחמה. כולם אמרו לי ללכת לדבר עם פסיכולוג כדי להתמודד עם האבל אבל אני העדפתי לדבר עם הצלילים והפסנתר ודרכם לבטא את האובדן והכאב. פניתי ל"יד ושם" וביקשתי ספרי שירים של צעירים שנספו בשואה. קיבלתי כמה וכמה אבל ספר השירים של גאבור ריתק אותי".

החיבור לגאבור ארדשגאבור ארדש, נער מחונן ויפה תואר, שהה עם משפחתו חודשים ארוכים במחבוא בבודפשט – קיטון זעיר ללא חלונות והרגיש שהוא נחנק. הקירות סגרו עליו והוא היה חייב לנשום אוויר צח. ב 31 בדצמבר 1944, רק חודש וחצי לפני שחרור העיר בידי הצבא האדום, לא עמד עוד בסבל וברח החוצה. אמו ההמומה ניסתה לעצור בעדו וכשלא הצליחה יצאה אחריו. השניים נתפשו על ידי אנשי צלב החץ ששוטטו ברחובות העיר ונורו אל מותם על גדות הדנובה. גאבור, שהיה ילד רגיש ומהורהר, הספיק לכתוב 30 שירים ואלה הגיעו לארץ עם סבו וסבתו שניצלו.

"הייתי בהלם כשראיתי את השירים שכתב נער רק בן 13", אומר טל. "הוא חזה את מותו וכתב שאם אנשים צעירים ידפדפו בדפי הספר שלו, הרי שהוא בעצם לא נפרד. היום, 70 שנה אחרי, השירים שלו מושמעים לבני נוער בישראל".

כשרצה טל להלחין את השירים, פנה לבקש רשות מבת דודתו של גאבור שהוציאה את ספר השירים בתרגומו של דני נוימן. מריאן מילר, שהיא במקרה גם אימו של אדיר מילר, התרגשה עד עמקי נשמתה מהמחשבה ששיריו של הנער, שאימה וסביה כאבו את אובדנו עד יום מותם, יקבלו חיים חדשים. החיבור בין השניים הוליד גם שיתוף פעולה על הבמה – מריאן מקריאה משיריו של בן דודה בהונגרית וטל שר בעברית.

"גם על הבמה רואים כמה החיבור בינינו קרוב. היא הייתה אצלנו ואני אצלה ודרכה גם הכרתי את אדיר שגם הוא מאוד נרגש מהפרוייקט. יש לנו מופע עם קלידן ויש גם מופעים עם מספר נגנים".

עבודה מוזיקלית ענפהטל סונדק משמש מנהל מוזיקלי ואומנותי של הלהקות הייצוגיות של הוד השרון. מנהל תכנית אומנויות הבמה בבתי הספר רבין, ממלכתי א' ויגאל אלון. ברעננה הוא משמש מנהל תכנית אומנויות הבמה בבית ספר שקד. בכפר סבא - מנהל מוזיקלי ואומנותי של להקות בתי הספר בר לב, אלון, שרת ובן גוריון.
במועצה אזורית דרום השרון - מנהל מוזיקלי ואומנותי של הלהקות הייצוגיות - ילדודס, ילדי המועצה, עתודה וצעירי דרום השרון, מנהל תכנית אומנויות הבמה בבתי הספר צופית, אהרונוביץ', כצנלסון ומתן ומנהל מוזיקלי בבית הספר עמי אסף.

יש כאלה שזוכרים שהוא זה שייצג את ישראל באירוויזיון 2001. הוא היה צעיר בן 24 שהרוויח כמה ימי כייף ואישה לחיים – טלי, שהייתה זמרת הליווי שלו. הוריו עדיין גרים בהרצליה אבל הזוג גר בקיבוץ גבעת חיים איחוד עם שלוש הבנות.

"כל הפרוייקט סחף את כל המשפחה שלי והם היו מעורבים לאורך כל הדרך. הגעגוע לשרון מאוד גדול והיא כל הזמן נוכחת. דרך השירים הוריי, אחותי דנה ואני חיים את הגעגוע".

העדפת להנציח אותה דרך כאב השואה.. למה?

"שרון אמנם הייתה אדם שמח אבל השנים האחרונות בחייה לא היו פשוטות. היא נפטרה ביום השואה וגם בבית שלי דיברו על השואה בהקשר של סבתי וזה היה החיבור שלי. תקופה ארוכה הלכתי לישון כששרון אחותי בצד אחד והילד גאבור בצד השני. היא מלווה אותי בכל התהליך וכשאני שר על אובדן – זה עליה".


ההופעות הקרובות בשרון "בכל זאת אינני נפרד":
הוד השרון 25/01 קולנוע לב
רעננה 27/01 בית יד לבניםחשבנו שיעניין אותך גם...
כפר סבא מקדמת נשים
עיריית בת ים למען בעלי החיים
שחקן הכדורסל עומרי כספי ושחקנית הכדורסל בדימוס מיה רשף
כשעבר והווה נפגשים
ראש עיריית הרצליה , משה פדלון
ההתחדשות העירונית לא מוותרת על הרצליה
ללי שמר ורוחמה רז. שיתוף פעולה
צלילי געגועים לנעמי שמר
שר התחבורה הגיע לרעננה
לי לוי בקמפיין חדש
לי לוי בקמפיין חדש
חידושים ועדכונים בטיפול בתחלואת סרטן