הרצליה

משה יוטבת-לנצט - הילד הראשון של הרצליה הלך לעולמו

ביום שני שעבר הלך לעולמו משה יוטבת-לנצט, הילד הראשון של הרצליה והוא בן 89. משה הוא בנם של צבי ואירנה לנצט שהיו מהמתיישבים הראשונים של הרצליה, שעל שמם נקרא הרחוב המחבר בין הרחובות בן גוריון והס

העיר שלי | שרון יונתן 31/01/2013

רבים מתושבי הרצליה מכירים את רחוב לנצט במרכז העיר, אבל ספק אם הם יודעים על שם מי הוא נקרא.

ביום שני שעבר הלך לעולמו משה יוטבת-לנצט, הילד הראשון של העיר הרצליה והוא בן 89. משה (המכונה מושי) הוא בנם של צבי ואירנה לנצט שהיו מהמתיישבים הראשונים של הרצליה, שעל שמם נקרא הרחוב, המחבר בין הרחובות בן גוריון והס. משה הותיר אחריו את אשתו חוה, אחותו בתיה (ממייסדי התיאטרון הקאמרי), אחיו כרמל, שתי בנותיו, סמדר ואיריס וחמישה נכדים.

משה עלה לארץ מהונגריה בשנת 1924 כילד קטן עם הוריו ואחותו הגדולה ממנו בשנתיים. האח השלישי, כרמל, כבר נולד בארץ מאוחר יותר. בחורף של אותה שנה רכש אביו צבי חלקת אדמה מחברת "קהילת ציון". הוא התיישב עם משפתחו בהרצליה, ברחוב סוקולוב, והקים בה את הצריף המשפחתי הראשון, לצד צריפם המשותף של שבעת המתיישבים הראשונים שהגיעו ימים אחדים לפניו. באותה תקופה היו בתיה ומשה הילדים היחידים בהרצליה. בשנת 1925 הצטרפה גם משפחתו המורחבת של צבי ולאחר חלוקת האדמות הקימו חמש המשפחות משק משותף וגדול שכלל רפת (ובה 20 פרות), פרדס, מטעי בננות וירקות. לאחר עשרות שנים של עבודה חקלאית חיסל צבי את שרידי המשק ועבר עם רעייתו לת"א.

בתו איריס סיפרה השבוע על תחילת דרכה של המשפחה בהרצליה: "אבא של אבי משה הקים את הצריף באזור רחוב סוקולוב בגלל הקרבה היחסית לים. אז הלכו מרחקים כאלו ברגל. אבא למד אצל המורה המפורסם לב טוב ובכלל הייתה לו בהרצליה ילדות מאושרת מאוד".

את מרבית שנותיו שירת משה בצבא.

איריס: "כבר בהיותו נער אבי הצטרף לשורות ההגנה ושאף תמיד להיות איש צבא ומפקד. הוא פיקד על הכח שכבש את עין גדי במלחמת העצמאות והיה בכח שכבש את לטרון, ירושלים ורמאללה במלחמת ששת הימים. הוא סבל משתי פציעות, כאשר אחת חמורה יותר שגרמה לשיתוק חלקי של יד שמאל".

משה השתחרר מהצבא בדרגת אלוף משנה בשנת 1977 ומונה לנספח הצבאי הראשון בטוקיו ובהמשך שימש כשליח הסוכנות בלונדון. בסוף שנות ה-80 פרש לגימלאות ואז פתח נגריה והתמקצע בתחום זה.

משה ואשתו התחתנו בשנת 1949 ועברו לגור בנוף ים למשך 12 שנים שלאחריהן עזבו את הרצליה לטובת ת"א. בהמשך נדדו משה וחוה גם לבאר שבע, אתיופיה, ירושלים וחזרו לת"א. "הילדות שלי הייתה בשכונת נוף ים, בבית בפינת הרחובות הפועל ושער הים. אני זוכרת גינה ענקית עם עצים גדולים ודרך נהדרת לים", משחזרת איריס את ילדותה.
למרות שעזב את הרצליה לפני שנים רבות, למשה נותר קשר עם העיר.

איריס: "בעבר נפתחה קרן לנצט לחלוקת מלגות ועד היום מתקיים טקס אחת לשנה כאשר אבי ואחיו היו נוסעים לטקס. ויש כמובן את רחוב לנצט שנקרא ע"ש המשפחה".
על נסיבות פטירתו מספרת איריס: "בתקופה האחרונה הייתה אצלו התדרדרות מוחית. ארבעה ימים לפני מותו הוא מעד וספג מכה חזקה בראש שגרמה לדימום מוחי ובצקת. הוא נפטר ביום שני שעבר".

- איריס, מה עוד את יכולה לספר על אביך?

"אבא היה בחור חתיך בצורה לא רגילה. בצעירותו, רבות מבנות השרון אהבו אותו. הוא נשאר שרמנטי ונאה גם בשנות השמונים שלו. הוא היה בעל חוש הומור שנון, מפותח ומפתיע עם הסתכלויות מאוד מיוחדות על החיים. הייתה לו יכולת כתיבה גבוהה ותמיד כתב נאומים לטקסים. הוא היה אחד שתמיד ציפו לשמוע מה יש לו לומר והתחשבו בדעתו. הוא היה מאוד סקרן ונאור ופתוח לכל התפתחות במדע ופילוסופיה. ערכי המוסר והצדק היו נר רגליו. הייתה לו חמלה גדולה על אנשים, תמיד רצה לעזור לאנשים חדשים שעלו מרוסיה. הוא לימד נערים עולים עברית ועזר להם בשיעורי בית. הוא היה איש שלום ואחרי שפרש הביע את עמדותיו בקשר לשלום המתבקש בינינו לבין הפלשתינאים. הוא היה מאוד שמאלני בדעותיו. הוא מאוד התעניין בפוליטיקה והתכוון להצביע למפלגת העבודה, אבל הוא נפטר יום לפני הבחירות. הוא סבר ששלי יחימוביץ' יכולה לעשות דברים טובים למען החברה".

- ספרי קצת על המשפחה.

"הוא היה איש משפחה נאמן ותמיד העניק לנו את הכל מבחינה רגשית וחומרית. הוא וחווה היו צנועים. הוא היה מלא בנתינה ועזר תמיד לכל בני המשפחה. בינו לאחיו ואחותו הייתה הרמוניה של אהבה. הם לעולם לא רבו ותמיד תמכו אחד בשני. תמיד ידעו שעל מושי אפשר לסמוך".


sharony@local.co.il

חשבנו שיעניין אותך גם...
פרויקט תמ"א 38 ברמת השרון
נעצר חשוד בעבירות מין בקטינה
הצלחה ליום ההתרמה לקרן רועי לא אחסר
הצלחה ליום ההתרמה ל"קרן רועי לא אחסר"
תחנת הרכבת הוד השרון סוקולוב שודרגה
שודרגה תחנת הרכבת הוד השרון סוקולוב
חשד: ביצע עבירות מין בקטינים
עמק המעיינות
פסח 'חופשי יומי' בעמק המעיינות
הפוליטיקה של רמת השרון
הפוליטיקה של רמת השרון
שר הכלכלה נפגש עם מנכ"לית וולפסון