הרצליה

עתירה נגד עיריית הרצליה: לדאוג לתקינות תשתיות הניקוז

מספר ימים לאחר ההצפות שאירעו בסוף שבוע שעבר עתרה עמותת "הרצליה למען תושביה" נגד העירייה בדרישה כי בית המשפט יחייב את העירייה לדאוג לתקינות תשתיות הניקוז, התיעול והביוב ברחבי העיר

העיר שלי | שרון יונתן 11/01/2018

בעיריית הרצליה התגאו ביום שישי שעבר בהיערכות העירייה למזג האוויר הסוער שפקד את המדינה. העירייה נערכה בכוחות גדולים לטיפול בהצפות הצפויות ובחילוצי תושבים במקרה הצורך, כאשר אחרי כל זה עקב מקרוב ראש העירייה, משה פדלון, ששהה במוקד. באזורים שונים בעיר היו הצפות כתוצאה ממטחי גשם כבדים בפרק זמן קצר.

כך, למשל, במחלף הסירה שבאחריות מע"צ חילץ צוות הכוננות העירוני "כח אפרים" שני נוסעים שנתקעו עם מכוניתם. במבצע משותף של המשטרה וכיבוי אש הצומת נוקז. הצפות היו גם במספר מקומות אחרים בעיר כמו בסמוך לגן בן שפר שם עובדת עירייה ששימשה ככוננית בשטח לא נרתעה ופעלה לפתיחת הניקוזים במקום. הצפות משמעותיות היו גם בדרך ירושלים, רחוב אייבי נתן, ורחוב זלמן שניאור.

לטפל בתשתית הניקוזמספר ימים לאחר ההצפות עתרה השבוע עמותת "הרצליה למען תושביה", בראשותו של עו"ד שמואל סעדיה, נגד העירייה והעומד בראשה, משה פדלון, לבית המשפט המחוזי בת"א. בעתירה דרש עו"ד סעדיה כי בית המשפט יחייב את העירייה והעומד בראשה לדאוג לתקינות תשתיות הניקוז, התיעול והביוב בשכונות נווה ישראל, בשכונת יד התשעה, וכן בכניסה לעיר, ממחלף הסירה לקניון שבעת הכוכבים, ובכל מקום בשכונות ובעיר, וזאת כמתחייב וכמתבקש מחובת המשיבה לפי פקודת העיריות, מכוח חובת הסבירות חובת המשיבה כנאמנת הציבור ולפי כל דין.

בעתירה נכתב: "הנה כי כן, מדי חורף בחורפו, מזה מספר שנים, פונים אל יו"ר העותרת, עו"ד שמואל סעדיה תושבים רבים בשכונות נווה ישראל ושביב יד התשעה ומלינים כי מיד עם בא הגשמים והחורף, קורסות מערכות התשתיות של התיעול הניקוז והביוב בשכונות נווה ישראל, יד התשעה כן אינן עומדות בקיבולת מי הגשמים. עקב כך, מיד עם רדת הגשמים מוצפים, באופן חמור ומשמעותי, רחובות רבים בשכונות הנ"ל באופן שמסכן את חיי ההולכים ושבים והנוסעים ברכב ובוודאי מהווה מפגע כבד מנשוא. יתר על כן, הצפות אף נגרמות לבתים במפלס הרחוב ולבתי עסק ונגרמים נזקים כספיים בעשרות מיליוני שקלים עקב מחדל המשיבים לפעול כפי המוטל עליה. כך גם מתרחשות הצפות בכניסה לעיר בואכה מצומת הסירה אל קניון שבעת הכוכבים באופן שעלול אף לסכן רכבים ונהגים בלתי מיומנים הנוסעים במקום בעת הצפות פי שקרה ביום חורפי 5.1.18".

עו"ד סעדיה טוען בעתירה כי, "במשך שנים פונה העותרת והעומד בראשה למשיבים על מנת שיפעלו כפי חובתם לתיקון הליקויים והכשרת מערכות הצנרת התיעול והניקוז. למרבה הצער והחומרה דבר לא נעשה והמציאות החורפית טופחת מדי שנה בשנה על תושבי התושבים האומללים, שהעותרת משמשת להם פה ושופר העומדים נכוחה מול רחובות מוצפים ובתים מוצפים ולא פעם הלינה העותרת על כי התושבים צריכים למרבה הצער לרכוש לעצמם "סירות" לחורף – ואם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק".

כאמור, מבקשת העמותה בעתירה כי בית המשפט יחייב את העירייה לדאוג לתקינות תשתיות הניקוז, התיעול, והביוב ברחבי העיר ובבורות הספיגה במערב העיר.

מהעירייה נמסר: "עיריית הרצליה עורכת הכנות משמעותיות לפני כל עונת חורף. מבוצע סקר ניקוזים, מיפוי נקודות תורפה ברחבי העיר כולל טיפול יסודי בכל תאי הקולטנים. כמו כן, מבוצע טיפול יסודי של פתיחה, ניקוי והעמקת התעלות הפתוחות, המפנות את המים מהעיר החוצה. בשל כך - בשנתיים האחרונות לא היו הצפות ומפגעים בבתי תושבים. צוותי כוננים יעודיים ערוכים על פי נהלי חירום כולל הפעלת משאבות במקומות נדרשים. במקביל משקיעה העירייה בשיפור תשתיות הניקוז בעיר, תוך הגדלת הקווים על פי תוכנית פיתוח רב שנתיות".חשבנו שיעניין אותך גם...
מבנה לא ראוי למגורים
שלוש משפחות מרעננה פונו מדירותיהם בבניין שעובר תמ"א 38
בוגרי מחזור 2018 בבינתחומי בהנפת הכובעים
כ-2,000 בוגרות ובוגרים קיבלו תארים במרכז הבינתחומי הרצליה
עוד אבנר פרידמן
ייפוי כוח מתמשך וצוואה הדדית: האם יש ביניהם כפילות?
מה ה-zone שלך?
מה ה-"zone" שלך?
קריית הספורט והנופש
יום פתוח בקריית הספורט והנופש ברעננה
החופשה השנתית של משרד רוח ברהום באילת
נופשים ונהנים באילת
תקיפה במסעדה בהרצליה
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה