חיפה וקריות

המטרונית מסכמת שנה עם כ- 30,000,000 נסיעות

בנוסף מדווחת חברת יפה נוף כי חל שיפור ניכר בזמן הנסיעה, בקיצור העמידה בתחנות, בהעדפה ברמזורים ונרשמה ירידה במקרי הוונדליזם

העיר שלי | תמי מאור 01/06/2015

המטרונית החלה לפעול במטרופולין חיפה רק לפני למעלה משנה, אך לדברי מפעיליה היא כבר נחשבת לסיפור הצלחה בקנה מידה בינלאומי. בשנה שעברה זכתה המטרונית ב'גלובוס הירוק' על היותה אמצעי תחבורה ידידותי לסביבה ולמשתמשי התחבורה הציבורית, בשנה האחרונה נוסף קו מטרונית חדש לאצטדיון סמי עופר ולקראת סוף השנה חצתה המטרונית את רף 92 אלף נוסעים בממוצע ליום.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ ציין כי ההשקעה והשיפורים במטרונית הינם חלק מתוכנית המשרד לשפר את נגישות תושבי מטרופולין חיפה.

מנתונים של סיכום שנת ההפעלה של המטרונית (שמציגה חברת יפה נוף) עולה כי: בשנה האחרונה נסעו במטרונית כ-30 מיליון נסיעות בקירוב, למעלה מ- 2 מיליון נוסעים בחודש, כ- 85 אלף נסיעות בממוצע ביום. בחודשים ינואר ויולי, שאין בהם חגים, בוצעו 23 אלף נסיעות של מטרוניות. לעומתם, בחודשים אפריל ואוקטובר, בהם יש חגים, בוצעו 21 אלף נסיעות של מטרוניות. כמות שנתית ממוצעת של נוסעים עומדת על 87 לנסיעה. בימים שני עד רביעי כמות הנוסעים הממוצעת עומדת על כ- 84 אלף נוסעים. בימים ראשון וחמישי כמות הנוסעים הממוצעת נעה בין 90 ל- 94 אלף נוסעים.

עוד עולה מהנתונים כי בשנה האחרונה חל שיפור בזמני הנסיעה של המטרונית, בעיקר בשל השיפור ברמזורים. עם הפעלת פרויקט המטרונית במטרופולין חיפה בקיץ 2013 הופעלה העדפה חלקית ב-19 צמתים מרומזרים. מערכות הניהול והשליטה במטרונית מספקות רמת דיוק גבוהה בנתונים, מאפשרות איתור צמתים ורמזורים בעייתיים, שעם שיתוף הפעולה הפורה עם אגף הרמזורים בעיריית חיפה הביאו לקיצור זמני הנסיעה של המטרונית. מהירות נסיעה ממוצעת של המטרונית היא 20-23 קמ"ש, מהירות גבוהה יחסית לתחבורה הציבורית בשאר הארץ. המהירות הממוצעת של המטרונית תשתפר במהלך השנה הקרובה עם השלמת העדפה מלאה ברמזורים. בשבוע שעבר הופעלה העדפה בשני צמתים בעיר התחתית של חיפה (בציר בר יהודה ובציר צייזל) ועד אמצע 2016 מתוכננים להתווסף מעל ל- 40 צמתים לפרויקט העדפה מלאה למטרונית במטרופולין חיפה.

ביפה נוף אף מדווחים כי, בשנה האחרונה חלה ירידה חדה במספר מקרי הוונדליזם במטרונית וברציפים. בין החודשים אפריל ונובמבר נרשמה ירידה של 88% במקרי הוונדליזם. בתחילת השנה נרשמו למעלה מ- 50 מקרי ונדליזם ברציפים וכ- 20 מקרי וונדליזם בכלי המטרונית. בסוף השנה נרשמו רק 4 מקרי וונדליזם ברציפים ו- 3 בכלי המטרונית.

מסקר שנערך עבור חב' יפה נוף ובו השתתפו 500 איש עולה כי הפרמטרים בעלי חשיבות גבוהה ביותר לנוסעים הם: נוחות ישיבה, נוחות עליה וכניסה, נוחות נסיעה לקשישים / נכים/ בעלי עגלות, צפיפות. המשתתפים בסקר שביעות הרצון מהמטרונית ציינו לחיוב את התדירות הגבוהה, מהירות הנסיעה והאמינות. מניתוח תוצאות הסקר עולה כי 83% ממשתמשי המטרונית מרוצים מהשירות. עוד עולה כי 8% מהנוסעים במטרונית עברו אליה מהרכב הפרטי.


יונה יהב, ראש עיריית חיפה: "חיפה מיצבה עצמה כמובילה טכנולוגית, ולכן פועלת בה גם התחבורה הציבורית המתקדמת בישראל. אנו פועלים בימים אלה לזירוז הקמתו של הרכבל החדש שיוביל אל הטכניון והאוניברסיטה, שיצטרף אל מנהרות הכרמל, המחלפים החדשים ומנהרות התשתית המתקדמות שהוקמו בעשור האחרון. הצלחת מערכת המטרונית היא חלק חשוב בהתפתחותה של העיר חיפה, ואנו שמחים כי היא הפכה מהר כל כך לחוליה נוספת של הצלחה".

אבישי כהן, מנכ"ל חב' יפה נוף, תומך בעמדת משרד התחבורה, המייחסת חשיבות והעדפה לתחבורה הציבורית. "העדפה ברמזורים הינה מרכיב חשוב ומרכזי ביתרונות המטרונית כמערכת מתקדמת להסעת המונים. מרכיב זה של העדפה ברמזורים המבוצע כעת, יביא לשיפור נוסף בשירות לנוסעים ובהעדפת התחבורה הציבורית".

דרור גנון, מנהל אגף לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה רואה בפרויקט המטרונית כמערכת ה-BRT המתקדמת מסוגה בעולם, בשכלול, בקדמה הטכנולוגית ובאמון ציבור המשתמשים. לדברי גנון, בטווח הקרוב אף יחול שיפור בשירות לציבור במטרונית.חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר נרצח ברחובות
אוהדי כפר סבא בטירוף
משחק העונה
סגווי בִשביל ישראל
מסע חוצה ישראל בסגווי יוצא לדרך
חדווה ובנה
"ניסו לחטוף את הבן שלי"
עבודות בצומת רעננה
תלמידת כיתה ג בבית ספר אוסישקין כפר סבא
ביה"ס אוסישקין בכפר סבא מתחבר לכנסת
ליגת הכדורגל פועלות להצלת חיים בכבישים
רמב"ם: השתלת הכליה ה-40 במספר בילדים