חיפה וקריות

"חיפה אינה החצר האחורית של תעשיית המזהמים"

ביום ראשון הקרוב (ה-28.1.2018) בשעה 12:40, יתייצבו אזרחים וארגוני סביבה, בהובלת ארגון "מגמה ירוקה" ויחד עם עיריית חיפה, להפגין בכניסה לבית המשפט המחוזי בחיפה לפני הדיון בעתירה נגד הרחבת בז"ן

חדשות | תמי מאור 24/01/2018

ביום ראשון, 28.1.18, בשעה 12:40 יגיעו אזרחים וארגוני סביבה, בהובלת ארגון "מגמה ירוקה", להפגין בכניסה לבית המשפט המחוזי בחיפה. בשעה 13:00 יחל דיון בעתירתם של "אדם טבע ודין", הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה, יחד עם עיריית חיפה והרשויות המקומיות הסובבות בנושא הרחבת בז"ן.

עיקר הטיעונים של הארגונים והרשויות העותרות הוא כי תחת מעטה של תוכנית להסדרה סטטוטורית התקבלה הלכה למעשה תוכנית של הרחבה בה ניתן לבז"ן אישור לבניית מתקני ייצור חדשים בצורה מזורזת ופגומה. אין בתוכנית שקיפות לגבי המצב הקיים או המוצע לעתיד. בנוסף, אין אף תסקיר, הסוכם את כלל הפליטות המזהמות היוצאות מן המתחם כיום כדי שניתן יהיה להתייחס לעקרון עליו הוסכם להפחתה הדרגתית בעתיד. בנוסף, התוכנית אינה מכילה סקר סיכונים משמעותי המתייחס לאיום האסטרטגי הנוכחי על מפרץ חיפה ומדינת ישראל מגבול הצפון. כל זאת, לטענת העותרים, כאשר בז"ן מובילה כבר שנים ברציפות את דירוג החברות המזהמות בישראל על פי המשרד להגנת הסביבה, עומדת בפני תיקים פליליים על עבירות זיהום חמורות וכשהמנכ"ל הנכנס, החדש ישן שלה, כבר הורשע ואף ריצה עבודות שירות בגין עבירות זיהום במסגרת הסבב הקודם שלו. לא זו בלבד, אלא שבז"ן פועלת בתוך שגרת תקלות וחריגות יומיומית: לפני שלושה חודשים הוציא המשרד להגנת הסביבה צו מנהלי לקבוצה על חריגה חמורה בפליטות של בנזן- המוכר כמסרטן ודאי לאדם.

יהב,: "הציבור בישראל כבר הפנים, כי חיפה אינה החצר האחורית של תעשיית המזהמים. אנו נמשיך בכל מאבקינו, יחד עם ארגוני הסביבה, לייצר אגרוף ציבורי לתכנית ההרסנית של בזן להתרחב, עד שנבטיח את ביטחונם ואיכות חייהם של תושבי חיפה והמפרץ".

ליהי שחר ברמן, מובילת המאבק בתעשייה המזהמת במפרץ חיפה מטעם "מגמה ירוקה": "במקום לשים סוף לתרעלה המתמשכת, מדינת ישראל נותנת למפעל המזהם בישראל, שעובר על החוק אופן יומיומי, מתנה בסך 44 דונם של מתקנים מזהמים ומסוכנים. הרחבת בתי הזיקוק לטובת רווחים מייצוא היא גזר דין מוות לתושבי מפרץ חיפה. אנו מצפים מזרועות החוק להעביר לבז"ן מסר ברור- אתם לא מעל החוק. אחרי שנים של בנייה בלתי חוקית, מפרץ חיפה מתחיל את דרכו לעתיד נקי ובריא לתושביו."

רוית שטוסל, חברת ועד מנהל "הקואליציה לבריאות הציבור": "באזור בו קיים עודף תחלואה ותמותה ממחלות שונות לרבות סרטן ולב הקשור בקשר סיבתי ומובהק לזיהום האוויר, אסור להעביר תכנית המאפשרת הקמת מתקנים חדשים, מזהמים ומסוכנים בהליך המזורז מזה הקבוע בחוק. התכנית שחשיבותה והשפעה על הציבור הן מהגדולות ביותר, הופקדה מבלי שתהיה הבחנה לציבור בין המצב הקיים (שאף הוא אינו ידוע) לבנייה הנוספת המוצעת, ללא תכנון מפורט וללא תסקיר השפעה על הסביבה. התכנית אמנם תוקנה מעט בדרך תודות להתנגדות הארגונים הסביבתיים אך עדיין מאפשרת בנייה בשטח נרחב של כ43,000 מ"ר. אני קוראת לכולם להגיע בראשון הקרוב ולעמוד על זכותם לשקיפות ושיתוף בקביעת עתיד המפרץ והמתחם המזהם בישראל."

חשבנו שיעניין אותך גם...
שיעור תורה של הרב שאולוב, הפעילות תימשך?
"מחזירים עטרה ליושנה"
הכן כלבך לקיץ
פעוטה נפצעה בתאונה בצפת
פעוטה נפצעה בתאונה בצפת
המספרים של מושי
"אחתוך לו את כל הפנים לשתיים"
ברוידא סייר הבוקר בבתי הספר ובגנים
צעירה נפצעה קשה מדקירות בת"א
שכונת יד התשעה. הפרויקט תקוע
העירייה היא זו שטרפדה קידום פרויקט פינוי בינוי ביד התשעה