חיפה וקריות

"כסף לנזקקים - לא למתעללים"

עשרות פעילים למען בעלי חיים הפגינו מול ביתו של השר כחלון בחיפה במחאה על התוכנית להקצאת 340 מיליון שקל לתעשיית הביצים ולבנייה לולי ענק

חדשות | תמי מאור 28/01/2018

פעילים למען בעלי-חיים הפגינו אמש (מוצאי שבת), מול ביתו של שר האוצר משה כחלון בחיפה, במחאה על תוכנית להקצאת 340 מיליון שקל לתעשיית הביצים לבניית לולי ענק, בהם יוחזקו, לטענתם, התרנגולות בכלובים צפופים. הרפורמה לא נכנסה להצעת חוק ההסדרים עליה הצביעה הממשלה לפני כשבועיים, אולם משרדי האוצר והחקלאות עדיין מבקשים לקדמה במסגרת התקציב.

הפעילים הפגינו גם בירושלים מול משרד ראש הממשלה בעת שהממשלה דנה בחוק ההסדרים (11.1) ונשמו לרווחה כאשר הרפורמה לא נכנסה להצעת חוק ההסדרים, אולם שבו להפגין לאחר שהתברר כי משרדי האוצר והחקלאות שוקלים בכל זאת להכניס את הרפורמה לתקציב המדינה. הפעילים קראו קריאות כמו "לאיפה המסים הולכים, לכיסי מתעללים", "לא רוצים יותר כלובים - צער בעלי חיים", "כסף לנזקקים - לא למתעללים".

באנונימוס מציינים כי, "רפורמה דומה שניסה משרד החקלאות לקדם לפני קרוב לעשור נחסמה על ידי בג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים, וזאת מכיוון שמשרד החקלאות לא התקין תקנות על פי חוק צער בעלי חיים הקובעות את תנאי החזקת התרנגולות. לאחר החלטת בג"ץ, ניסה משרד החקלאות להעביר בוועדת החינוך של הכנסת תקנות המכשירות את הכלובים, אולם חברי הכנסת התנגדו לתקנות שהוצעו, בהיותן קובעות תנאים אכזריים.

"חרף העובדה שלא חל כל שינוי מאז שבג"ץ בלם את הרפורמה בתעשיית הביצים, משרדי החקלאות והאוצר מבקשים לקדם רפורמה דומה לרפורמה שנבלמה. במסגרת הרפורמה מתוכנן מעבר הדרגתי ללולי כלובים "מאובזרים": כלובים בתקן מיושן, המקצים שטח של 750 סמ"ר לתרנגולת (מעט יותר מדף נייר, 25x30 ס"מ), הכוללים ציוד מסוים שאמור להקל על סבלן של התרנגולות, אולם בפועל כלובים אלו אינם שונים משמעותית מהכלובים הקיימים כיום. הרפורמה צפויה להציע תמריץ קטן להקמת לולים ללא כלובים, אשר לטענת העמותות הוא זניח ולא יהווה תמריץ ממשי להפסקת השימוש בכלובים המיושנים".

עו"ד יוסי וולפסון, עמותת תנו לחיות לחיות: "לא יתכן שמשרדים ממשלתיים מנסים להעביר בחטף רפורמה שלא תעמוד במבחן בג"ץ. בעולם ישנה מגמה ברורה של הפסקת השימוש בכלובים, ובישראל מבזבזים כספי ציבור על לולים אכזריים ומיושנים. שמחנו כששר האוצר אמר לנו שהוא קשוב לנושא, ובירכנו על החלטת הממשלה להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים ולאפשר דיון ציבורי מהותי, ואנו מקווים שלא נתאכזב ונגלה שבכל זאת הרפורמה תעבור במהלך מהיר ומעורר שאלות. אנו נחושים לפעול לכך ששום תרנגולת לא תיכלא בכלוב".

עו"ד שירה הרצנו, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים: "לפני שבועיים התעודדנו לראות שהממשלה שמעה את קולו של הציבור והבינה שלא ניתן להעביר במחטף קומבינה הגוזרת את דינן של 9.5 מיליון תרנגולות למאסר עולם בצינוק, ללא יכולת לראות אור יום, לפרוש כנף ובטח שלא להתעופף. ישראלים רבים בוחרים להימנע מצריכת ביצים מכיוון שגם ביצים מלולים ללא כלובים מגיעות מתעשייה אלימה שבה גורסים אפרוחים זכרים ומחשמלים תרנגולות למוות, אבל אפילו מי שעדיין אוכל ביצים, מתנגד לכליאת תרנגולות בכלובים האכזריים. אנו מקווים שהממשלה תעמוד מאחורי החלטתה ולא תשתמש בכספי המסים שלנו למימון התעללות".

חשבנו שיעניין אותך גם...
שריפה פרצה בבניין מגורים בהוד השרון
שריפה פרצה בבניין מגורים בהוד השרון
רוזן עתר נגד העירייה
סיבוב ניצחון
נעצר חשוד בגניבת עשרות אלפי שקלים
דיגיטליים גם בגיל הזהב
תאונת דרכים בין רכב לאופנוע בכביש 20, סמוך למחלף קקל לכיוון דרום
רוכב אופנוע נפצע קשה בתאונה בנתיבי איילון
חשד: נהג במהירות של 156 קמ"ש
מרכז מסחרי חדש בשכונת נווה זמר
צו מנהלי להפסקת העבודות בנווה זמר