חיפה וקריות

"אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות להורדת זיהום האוויר במפרץ חיפה"

המשרד להגנת הסביבה מסכם את המחצית הראשונה של 2017 במפרץ חיפה. על פי הדוח של המשרד, בוצעו 61 סיורי פיקוח במפעלים ובדיקות פתע ב-72 ארובות; אזור "אוויר נקי" ראשון בישראל יצא לדרך

חדשות | תמי מאור 29/01/2018

במסגרת יישום התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה והסביבה, ובהתאם להחלטת הממשלה, מפרסם המשרד להגנת הסביבה דוחות חציוניים המשקפים לציבור את ההתקדמות ביישום התוכנית הלאומית בתחומי הפעילות המרכזיים של המשרד במפרץ חיפה - תעשייה, תחבורה, ניטור, ואחרים.

תעשייה:

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לשים דגש על הפיקוח בשטח: במחצית הראשונה של 2017 ערך המשרד 61 סיורי פיקוח - כמחצית מהם סיורי פתע. ביצענו 528 בדיקות פתע ב-72 ארובות ב-18 מפעלים, וכן ערכנו 13 בדיקות פתע לדליפות לא מוקדיות ב-7 מפעלים ותחנות תדלוק.

ב-18 ביוני 2017 הגיש המשרד לממשלה את הדיווח השנתי על יישום כל סעיפי התוכנית לצמצום זיהום אוויר והפחתת סיכונים סביבתיים באזור מפרץ חיפה לשנת 2016. במסגרת הדיווח, הוצגו שיעורי הפחתה מאומתים בפליטות מזהמים לשנת 2016, הכוללים הפחתה של 7%-22% במזהמים תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן, חלקיקים וחומרים אורגניים נדיפים. במועד זה, המשרד דיווח לממשלה כי צפוי עיכוב בחיבור המפעלים לגז טבעי והסבת הדוודים לשימוש בגז טבעי וכי לאור זאת לא תהיה עמידה ביעדי ההחלטה להפחתת המזהמים תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן וחלקיקים ולאור זאת, עברה החלטת ממשלה אופרטיבית בנושא זירוז תהליך ההתחברות לגז.

במחצית הראשונה של 2017 נרשמה עלייה בריכוזי הבנזן אשר הגיעה לכדי חריגות מערך הסביבה לבנזן, בתחנת הניטור הניידת שסמוכה למתחם בז"ן. חריגות נוספות נמדדו בדיגומים שמבוצעות פעם בשבועיים על גדרות מפעלי מתחם בז"ן. בעקבות כך, באוקטובר 2017 הוציא המשרד צו מנהלי למניעה ולצמצום של זיהום אוויר חזק או בלתי סביר לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי (תשס"ח-2008). הצו הוצא למנכ"ל קבוצת בז"ן אבנר מימון ולמפעלי הקבוצה בז"ן, כאו"ל (כרמל אולפינים) וגדיב ומנהליהם. בנוסף, המשרד קבע כי על המפעל ליישם תוכנית שתביא באופן מיידי להפסקת החריגות הנמדדות סביב המתחם, או לחלופין, לצמצם, לשנות או להפסיק פעילות עד הפסקת החריגות.

תחבורה:

בתחום התחבורה, אישרה הממשלה החלטה להרחבת "אזור אוויר נקי" גם לקריות (החלטת ממשלה 2748), במסגרתה אושר תקציב של 30 מיליון שקל נוספים לפרויקטים לצמצום זיהום אוויר מתחבורה, בהם תקצוב של 10 מיליון שקל נוספים ל"אזור אוויר נקי" בחיפה ו-11 מיליון שקל לתכנון וביצוע אזור אוויר נקי ברשויות המפרץ שיבחרו בכך.

יתרת התקציב הוקצתה לפרויקטים נוספים לצמצום זיהום מתחבורה במפרץ, לישובי הקריות במפרץ חיפה שבחרו בכך: הרחבת היקף הסבסוד לבעלי רכבי דיזל מזהמים להתקנת כ-240 מסנני חלקיקים נוספים באזור מפרץ חיפה; הרחבת מיזם שיתוף הרכב החשמלי שהותנע בחיפה ובחלק מהקריות - לכלל שטח רשויות מפרץ חיפה; הרחבת תכנית הפעלת משאיות אשפה באמצעות גז טבעי, אשר תיכנס לפעולה בחיפה, ביתר שטח המפרץ - לרשויות המקומיות שיבקשו להחליף את צי המשאיות שלהן.

חוק העזר העירוני לקביעת מגבלות התנועה בחיפה אושר על ידי משרדי הפנים, הגנת הסביבה, התחבורה והמשפטים. בפברואר 2018 צפויה התחלת פעילותו של "אזור אוויר נקי" בחיפה, שתהיה העיר הראשונה בישראל שבה הוא מופעל. הפעלת מלוא מגבלות התנועה צפויה לצמצם בכ-20% את פליטת הזיהום החלקיקי מתחבורה.

עוד במחצית הראשונה של 2017: בחודש מארס 2017 התקינה עיריית חיפה מסנני חלקיקים ב-11 משאיות אשפה. בנוסף, 22 משאיות אשפה מונעות בגז טבעי צפויות להגיע החל ממארס 2018. למטרה זו תמך המשרד להגנת הסביבה בעיריית חיפה בסכום של 11 מיליון שקל.

ניטור:

תוכנית הדיגום והניטור המורחבת של המשרד להגנת הסביבה ממשיכה להתבצע: במחצית הראשונה של שנת 2017 נערכה סריקה שנתית של טווח רחב ביותר של מזהמים. על בסיס הסריקה נקבעו המזהמים הנדגמים בתדירות דו שבועית בנקודות הדיגום הקבועות במפרץ.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אנחנו ממשיכים לפעול בנחישות להורדת זיהום האוויר במפרץ חיפה במסגרת התוכנית הלאומית, גם ממקורות תעשייתיים וגם ממקורות תחבורתיים. אנחנו גאים בכך שבתחילת פברואר יתחיל לפעול בחיפה אזור אוויר נקי שיאסור על כניסת רכבים מזהמים לעיר, ובשילוב עם הפעולות הנרחבות שאנו מבצעים בתעשייה אל מול המפעלים המזהמים, התוצאות אף ימשיכו להשתפר למען בריאות תושבי האזור. המשרד מקדיש משאבים ומאמצים רבים כדי לשפר את איכות האוויר, ואנו שמחים על כך שהתוצאות נראות בשטח"

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז: ״התוכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה עומדת בראש סדר העדיפויות של המשרד וכיליד חיפה ותושב הקריות, אני גם דואג לעמוד מקרוב אחר יישום יעדיה. ריקון מכל האמוניה, הפחתת פליטות מרכבי דיזל מזהמים ויישום אזור אוויר נקי הם רק חלק מהדוגמאות למעשים בשטח, כאשר המשרד ממשיך בפיקוח מוגבר ואכיפה על כל מפעל מזהם. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול לרווחתם ובטיחותם של כל תושבי מטרופולין חיפה והקריות וכלל הארץ".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אוטובוסים חשמליים, אזור אוויר נקי, יחידת פיקוח ייעודית, הגברת ניטור ודיגום, סגירת מכל האמוניה – התוצאות של הפעולות האסטרטגיות שלנו כבר ניכרות בשטח בהפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים. עשינו הרבה, אבל עדיין יש הרבה מה לעשות, ואנחנו פועלים לשיפור איכות האוויר של תושבי המפרץ והארץ כולה".

חשבנו שיעניין אותך גם...
איסור דיג בים התיכון של דקרים
איסור דיג בים התיכון של דקרים
בעקבות המחלה למדתי לאהוב את עצמי
שלובות
סיעת מרצ רעננה
סיעת מר"צ רעננה יוצאת נגד העלאת הארנונה
שני הרוגים בתאונה מדרום לבאר שבע
שני הרוגים בתאונה מדרום לבאר שבע
ההורים השביתו את הלימודים
ההורים השביתו את הלימודים
הווטרינר העירוני חילץ איית צרעים פצועה
הווטרינר העירוני חילץ איית צרעים פצועה
יש קואליציה
מכרז לדירות להשכרה ארוכת טווח