ירושלים

עיריית ירושלים דורשת בניית 5000 כיתות

עיריית ירושלים הגישה לבג"צ ולממשלה תוכנית חומש מקיפה לבניית 5,000 כיתות הלימוד החסרות תוך 5 שנים ודורשת שהמדינה תממן זאת ותשים קץ למציאות, הקיימת לטענת העירייה, בה כ-100 אלף ילדי ירושלים לא זוכים ללמוד במבני חינוך תקינים

חדשות | תמי מאור 12/02/2018

עיריית ירושלים הגישה השבוע לבג"צ, לשרי האוצר, החינוך והפנים ולחברי ועדות החינוך והכספים של הכנסת את תוכנית החומש המוצעת על ידה לטיפול במחסור החמור בכיתות לימוד בעיר.

על פי התוכנית המוצעת, תבנה העירייה כ-5,000 כיתות לימוד בתוכנית רב שנתית של חמש שנים, בהשקעה מוערכת של כ-9 מיליארד שקלים ובכך יבוטל המחסור הנוכחי הקיים כיום, וכן יינתן מענה לגידול הטבעי בתקופת החומש.

התוכנית הוגשה לבית המשפט העליון בעקבות הדיון שהתקיים בבג"צ ב- 15.1.2018 בעתירת ארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים (בה תמכה עיריית ירושלים) באשר למחסור של אלפי כיתות לימוד בעיר. בהחלטתו, ביקש בית המשפט להשיב האם "ישנה נכונות להקים צוות משותף לממשלה ולעיריית ירושלים לבחינת סוגיית המחסור בכיתות בירושלים ושל הדרכים לפתרונה החל משנת התקציב הנוכחית ואילך". בדיון ציינו השופטים כי ירושלים ייחודית ושונה, ועל המדינה לקחת אחריות ולהציג מתווה שמטפל בבעיה מהשורש שכן מדובר במצב לא ראוי ולא אנושי.

עיריית ירושלים הודיעה בתשובתה כי היא נכונה להקים את הצוות המשותף וכי על בסיס ניסיונה המצטבר הרב אף גיבשה תוכנית עבודה מפורטת למימוש הפרויקט השאפתני של בניית כ-5,000 כיתות לימוד בחומש הקרוב. התוכנית שהוגשה מסכמת תהליך בדיקה מקיף שערכה העירייה במסגרתו מופו הצרכים באופן מקצועי הן לסגירת הפערים והן למענה לגידול הטבעי, הוערכו העלויות הנדרשות לצורך תכנון ובניית מוסדות החינוך החסרים וניתנה הערכת משך הזמן שיידרש לכך.

לאור תוצאות המיפוי והנתונים, בנתה העירייה תוכנית אופרטיבית רב שנתית הכוללת פתרונות מחוץ לקופסה לבינוי כ-5,000 כיתות לימוד, אשר יאפשרו סגירת הפער ומתן מענה לגידול הטבעי בעיר. התוכנית כוללת את נתוני בינוי כיתות הלימוד בירושלים, את פעולות העירייה לצמצום המחסור בכיתות הלימוד, ייעול תהליכים פנים וחוץ עירוניים, הסרת החסמים הרגולטוריים, המלצות העירייה והצגת תכנית עירונית רב שנתית לבינוי 5,000 הכיתות הנדרשות.

עוד מציעה תוכנית העירייה הקמת מטה עירוני לבינוי כיתות הלימוד, אשר יהווה one stop shop לנושא ויתכלל את כל הגורמים הרלוונטיים ובכלל זה נציג משרד החינוך. התכנית גובשה ע"י הדרג המקצועי בעירייה בסיוע חברות הבקרה המלוות את חברות הביצוע והעירייה: חברת "סולברג ייעוץ" וחברת "ברן ישראל".

בעיריית ירושלים מסבירים כי "עשרות שנים של תקצוב בחסר מחד, אל מול גידול מתמיד ומשמעותי במספר הילדים מאידך, יצר חוסר בלתי נסבל בכיתות לימוד (גני ילדים ובתי ספר) בכלל המגזרים בעיר. במגזר החרדי חסרות כ- 1,502 כיתות לימוד, במגזר הערבי חסרות כ- 2,037 כיתות לימוד, ואילו במגזר הכללי חסרות כ- 494 כיתות לימוד. מחסור חמור זה חייב את עיריית ירושלים במציאת פתרון מידי ועל כן בשנים האחרונות פועלת העירייה באופן נמרץ ואינטנסיבי לקידום תכנון ובינוי מספר הכיתות החסרות. העירייה האיצה את קצב התכנון והביצוע של כיתות הלימוד, זאת תוך השקעת משאבים עירוניים אדירים על חשבון קופת העירייה. נכון לימים אלו, מקדמת העירייה בניית כ- 2,200 כיתות הנמצאות בשלבי מכרוז, בניה ותכנון וזאת בזכות הלוואה של מיליארד ש"ח שנטלה העירייה באישור משרד הפנים על מנת להאיץ את הבניה. כמו כן העירייה שכרה כיתות לימוד זמניות וערכה בהם שיפוצים בסך של כמיליארד ש"ח בעשור האחרון על חשבון משלם המסים הירושלמי במקום שהמדינה תעשה זאת".

ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך ניר ברקת: "ממשלת ישראל לא יכולה להמשיך להתנער מאחריותה וחייבת לממן את בניית הכיתות שחסרות לתלמידי ירושלים. הגיע הזמן שהמדינה תסיר את החרפה המתמשכת מעל ירושלים ותאמץ את תכנית העבודה שהנחנו על שולחן בג"צ לבניית 5,000 כיתות לימוד. לא ייתכן שלמעלה מ- 100,000 ילדי ירושלים לומדים בכיתות לא תקניות. בחשיבה מחוץ לקופסה גיבשנו בעירייה תכנית עבודה מוסדרת ומפורטת לפרטי פרטים המבטיחה מימוש היעד לבניית 5,000 כיתות לימוד. אני קורא למדינה לגבות את ההצהרות במעשים ולתקן את העוול החינוכי רב השנים".


חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר במצב קריטי לאחר שטבע באילת
פוענח רצח סמר חטיב מיפו
שרים ורוקדים בשמחת התורה
למען הילדים
למען הילדים
גלי שחר - חברת מועצת העיר ואחראית על תיק הבטיחות בדרכים, רונית עוזרי - מנהלת המטה העירוני לבטיחות בדרכים עם נציגי אמדוקס ואור ירוק
רעננה נאבקת בתאונות הדרכים
תערוכת יצירות המדגישה את המעורבות החברתית
תערוכת יצירות המדגישה את המעורבות החברתית
דר דן קוזק מומחה בשיקום הפה
כתר בפגישה אחת
הרוג בתאונת עבודה בצור יגאל
הרוג בתאונת עבודה בצור יגאל