ירושלים

"אנו עומדים מאוחדים, איתנים ונחושים בהגנה על זכויותינו ועל רכושנו"

תוך קביעת תקדים היסטורי הודיעו ראשי הכנסיות על סגירת כנסיית הקבר בירושלים, זאת כצעד של מחאה על ההחלטה לגבות ארנונה משטחים בבעלות הכנסיות

חדשות | תמי מאור 25/02/2018

ראשי הכנסיות בירושלים הודיעו (ראשון) על סגירת כנסיית הקבר וזאת כמחאה על הודעות עיקול של עיריית ירושלים בגין חובות מסים.

בהודעת ראשי הכנסיות תיאופילוס השלישי, הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים; פרנצ'סקו פאטון, הקוסטוס, שומר ארץ הקודש, נורהאן מנוג'יאן הפטריארך הארמני של ירושלים נכתב: "אנו, ראשי הכנסיות המופקדות על כנסיית הקבר והסטטוס קוו באתרים הקדושים הנוצריים השונים בירושלים - הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית, הקוסטודיה טרה סנטה (משמרת ארץ הקודש) והפטריארכיה הארמנית - עוקבים בדאגה אחר המערכה השיטתית נגד הכנסיות והקהילה הנוצרית בארץ הקודש, תוך הפרה בוטה של הסטטוס קוו הקיים.

"לאחרונה, הגיעה מערכה שיטתית זו לרמה חסרת תקדים, עת הוציאה עיריית ירושלים הודעות עיקול שערורייתיות וצווים בדבר תפיסת רכוש, נכסים וחשבונות בנק של הכנסיות בגין חובות לכאורה של מסים עירוניים, צעד המנוגד לעמדה ההיסטורית של הכנסיות בעיר הקדושה ירושלים ויחסיהן עם הרשויות האזרחיות. פעולות אלה מפרות הסכמים קיימים ומחויבויות בינלאומיות המבטיחים את זכויות הכנסיות, במה שנראה כניסיון להחליש את הנוכחות הנוצרית בירושלים.

"המערכה השיטתית של פגיעה בכנסיות ובנוצרים מגיעה כעת לשיאה כאשר מקודמת הצעת חוק מפלה וגזענית המכוונת אך ורק כלפי נכסי הקהילה הנוצרית בארץ הקודש. הצעת החוק הנתעבת הזאת צפויה להיות מקודמת היום בישיבת ועדת שרים ואם תאושר, תהפוך את הפקעת אדמות הכנסיות לאפשרית. הדבר מזכיר לכולנו חוקים בעלי אופי דומה שנחקקו נגד יהודים בתקופות אפלות באירופה.

"התקפה שיטתית וחסרת התקדים זו נגד הנוצרים בארץ הקודש פוגעת קשות בזכויות היסוד הבסיסיות ביותר, הריבוניות ועתיקות היומין של הכנסיות, תוך רמיסת המרקם העדין של היחסים בין הקהילה הנוצרית לשלטונות במשך עשרות שנים.

"על כן, בזוכרנו את הצהרת הפטריארכים וראשי הכנסיות המקומיות בירושלים, מיום 14 בפברואר 2018 ובהצהרתם הקודמת מספטמבר 2017 וכפעולת מחאה, החלטנו לנקוט בצעד חסר תקדים זה של סגירת כנסיית כנסיית הקבר. יחד עם כל ראשי הכנסיות בארץ הקודש אנו עומדים מאוחדים, איתנים ונחושים בהגנה על זכויותינו ועל רכושנו. אנו מתפללים שמשבר היסטורי זה בעיר הקודש, יבוא על פתרונו".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת באשר לגביית ארנונה משטחים מסחריים הנמצאים בבעלות הכנסיות: "כנסיית הקבר ובתי התפילה של כל הכנסיות פטורים מארנונה, אין בכך כל שינוי וכך יימשך. אך האם זה נשמע למישהו הגיוני ששטחים מסחריים כמו מלונות, אולמות ועסקים יהיו פטורים מארנונה רק בגלל שהם בבעלות של כנסיות? מדוע שמלון ממילא ישלם ארנונה ומלון נוטרדם מולו יהיה פטור מכך? לצערנו יותר מדי שנים המדינה לא אפשרה לעירייה לגבות את החובות האלה על השטחים המסחריים שהגיעו ל-650 מיליון ש"ח(!) זה לא חוקי ולא הגיוני. או שהמדינה תחזיר לנו את הכסף הזה שמיועד לפיתוח העיר, או שנמשיך לגבות אותו מהכנסיות כפי שמחייב החוק. לא אסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את סכומי העתק האלה!".

בעיריית ירושלים מציינים כי "עיריית ירושלים מקיימת קשר טוב ומכבד עם כלל הכנסיות בעיר, ותוסיף לדאוג לצרכיהן ולשמור על חופש הפולחן המלא שלהן. עם זאת, לא נוכל להשלים שרק בירושלים מלונות, אולמות ועסקים מסחריים יהיו פטורים מארנונה רק כיוון שהם בבעלות הכנסיות, וזאת בניגוד לחיפה ותל אביב שגובות ארנונה מהנכסים העסקיים של הכנסיות. יובהר כי כנסיית הקבר, כמו כל בתי התפילה של כל הדתות פטורה מארנונה והעירייה אינה גובה ארנונה מבתי תפילה".


חשבנו שיעניין אותך גם...
איזה פספוס
איזה פספוס
חינוך וקהילה בהוד השרון
חינוך וקהילה בהוד השרון
סלון
את לא לבד
עלינו עם ברוידא
"עלינו" עם ברוידא
מימין ילנה ראלף וגני צרווני
משיקים את החופש הגדול
מציינים את הסיגד
ענבל מושינסקי ושני שאול. מודאגות
"לא ניתן שיפקירו את הילדים שלנו"
הרוג מפגיעת רקטה באשקלון