כפר סבא

פריצה לקולנוע עמל חשפה הרס והזנחה

אלמונים פרצו במהלך החג למבנה בו פעל במשך שישה עשורים, ועד שנת 2002, קולנוע עמל. הפריצה חשפה הרס והזנחה קשה. התושבים שנכנסו פנימה הזדעזעו נוכח המראה

חדשות | מיכאל פרוסמושקין 05/10/2017

אלמונים פרצו במהלך החג למבנה בכפר סבא בו פעל במשך עשרות שנים קולנוע עמל המיתולוגי. לעיני עוברי אורח, נגלה מראה של הזנחה קשה והרס של מקום היסטורי שהיה במשך שנים ארוכות מרכז חיי תרבות וחברה ומשך אליו אלפי תושבים.

המבנה, שנבנה בשנת 1937 על ידי האדריכל אריה שרון, יועד מלכתחילה לשמש כקולנוע ובית תרבות, וכך היה במשך כשישה עשורים. ביולי 2002 הופסקה פעילותו של הקולנוע. יש לציין כי המבנה הינו פרטי ואינו שייך לעירייה.

תמונות ההרס שנגלה היום בעקבות הפריצה למבנה הופצו ברשתות החברתיות וזכו לתגובות קשות מצד התושבים. "מזעזע ועצוב", כתבה אחת הגולשות. "חבל שלא השכילו לעשות במקום משהו". נוכח המראות בפנים אחת הגולשות אף כתבה כי יש להקים במקום מתחם חדרי בריחה כי במקום כבר יש אווירת מתח ופחד.

יואב, תושב העיר, שהזדעזע מההרס בתוך המבנה, אמר לאתר לוקאל: "זוהי הזדמנות עצובה לראות מבפנים את הזלזול בהיסטוריה המקומית, ובערכים של פועלי המושבה נכון לשנת 1937, כמופיע כתוב בשלט החיצוני. בהחלט שברון לב לדורות רבים של כפרסבאים, שקולנוע 'עמל' המיתולוגי שזור בזכרונות ילדותם. הגיע הזמן להחיות את האנדרטה המבישה הזו".

לורי- לי וייט קנר מכפר סבא, שראתה גם כן את ההרס, אמרה: "זה עצוב מאוד לראות ככה את קולנוע עמל. מקום שהיה פעם מרכז כ"ס הפך להיות מוזנח וסגור. צריכים לשפץ את המקום ולהחיות אותו שוב. להפוך אותו למתנ"ס או למרכז קהילתי עם חוגים לילדים ומבוגרים".

יש לציין כי על קירותיו החיצוניים של המבנה כתובות וציורי גראפיטי ובשנים האחרונות אף דיווחו תושבים המתגוררים באזור על צחנה לאחר שאנשים נראו עושים במקום את צרכיהם. כמו, המקום מושך אליו חולדות ועכברים. לפני מספר שנים הוקם ועד פעולה נגד הריסתו של המבנה ושימורו.

סוגיית שימורו של המבנה עלתה לדיון ציבורי מספר פעמים בשנים האחרונות והנושא אף עלה לדיון במועצת העיר בסוף שנת 2016.

ובחזרה לפריצה במהלך החג, הדבר דווח על ידי תושבים לגורמי האכיפה ולמקום הגיעו פקחי עירייה אשר בדקו כי אין איש בתוך המבנה ועדכנו את המשטרה. בשלב זה טרם ברור אם מי שפרץ לתוך המבנה הם גנבי מתכות שציפו למצוא במקום שלל או לחילופין מדובר במעשה קונדס של צעירים.

במשטרת כפר סבא התעלמו מפניותינו בנושא.

מהוועד להצלת קולנוע עמל נמסר בתגובה: "אירוע הפריצה למבנה קולנוע עמל לא הבהיל אותנו ולא הוא שמדאיג אותנו. אנחנו חוששים שזוהי כוונתו המקורית של היזם - להזניח את המבנה ואת השטח כולו, בתקווה שיום אחד התושבים ישכחו ממנו והוא יוכל להוציא לפועל את כוונתו לבנות במקום. אנחנו מצפים מהעירייה לתקן את טעות מכירת המבנה ושתחזיר אותו לידי הציבור והקהילה לרווחת התושבים."


חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: איים על בכיר בעיריית הוד השרון
חצה את הגבול לסוריה באמצעות רחפן וחבר לדעא"ש
בראשית: דנה אינטרנשיונל: התערוכה
"בראשית": דנה אינטרנשיונל
אבן במשקל 100 קג נפלה ברחבת עזרת ישראל כותל
אבן במשקל 100 ק"ג נפלה ברחבת עזרת ישראל בכותל
מדוע בוטלה פתיחת מגמה חדשה בכצנלסון?
מדוע דרושה התערבות עו"ד כדי שהעירייה תטפל בפניות?
מרפאת עיניים חדשה נחנכה ב"סורוקה"
לא שוכחים ילדים ברכב