כפר סבא

"אם אני לא כותב אני לא מסוגל להירדם"

יורם לוי, פנסיונר של התעשייה האווירית, תושב כפר סבא הפך את כתיבת המכתבים למערכת לדרך חיים. ללוי יש דעה ועניין כמעט על כל נושא על סדר היום הציבורי, אולם מה שבעיקר מצליח לעצבן אותו ולגרור תגובות נגד, הן דעותיו בנוגע לחרדים

העיר שלי | זוהר אליה 21/12/2017

אם המילים "יורם לוי, כפר סבא" נשמעות לכם מוכרות, סימן שאתם קוראים את מדורי ה"מכתבים למערכת" בעיתונים המודפסים. יורם (69) כותב הצעות וביקורות על הכל ולכולם ולא חוסך שבטו בעיקר כשמדובר בחרדים אבל בניגוד לקו התוקפני המככב במכתביו מדובר באיש עדין הסולד מאלימות.
"את המכתב הראשון כתבתי לעיתון "ידיעות אחרונות" בשנת 1968", הוא מספר. "ראיתי שני יהודים תוקפים ערבי בתל אביב. יום לפני כן הטמינו פצצה ליד קולנוע מרכז והם פירקו אותו במכות כנקמה. זה היה אירוע טראומתי עבורי לראות אדם מוכה בצורה כזאת ולא משנה אם הוא יהודי או ערבי. כתבתי מכתב והוא פורסם בעיתון למחרת".

המראה של שמו ורעיונותיו מודפסים בעיתון שינה את חייו של יורם.

"כל כך צהלתי! נסעתי לאחי בפרדס כץ להראות להם את העיתון עם השם שלי ומאז אני לא מפסיק לכתוב לעיתונים. "מעריב", "ישראל היום" וכמובן גם עיתוני הרשת המקומית. זה הפך לאובססיה בשבילי ואני חייב את זה. אני כותב תוך כדי המתנה לאוטובוס, בתור לבנק ובהליכה. אם אני לא כותב אני לא מסוגל להירדם".

על מה אתה כותב?

"על כל מה שאני רואה. יש לי המון הצעות לשיפור כמו למשל שישימו דגל עם ציור של מדוזה בחוף הים כדי שאנשים יידעו שיש מדוזות או שהכרוז באוטובוס יציין רק את שם התחנה הקרובה ולא הנוכחית כדי למנוע בלבול".

וחלק מההצעות מתקבלות?

"בוודאי. לפני שנים רבות כתבתי שאני רוצה לראות את פניהם של כותבי המאמרים הפובליציסטיים והיום יש באמת ליד כל מאמר כזה את התמונה של הכותב. הצעתי לציין בשלטי הרחובות את תפקידם ופועלם של האישים שעל שמם נקראה הרחוב והיום יש את זה בכל מקום. אני גם הצעתי, לפני 12 שנים להתקין חנוכייה במרכז העיר והיום זה דבר מקובל בעיריות בכל הארץ".

ביקורת בוטהאבל רוב המכתבים שיורם כותב מכילים לא רק הצעות לשיפור אלא גם ביקורת, וכשמדובר בחרדים היא הופכת להיות בוטה במיוחד.

"רק לגבי החרדים אני תוקפני", הוא מודה. "בגלל שהם מכתיבים לנו וכופים עלינו כל מה שחשקה נפשם – גיור, כשרות, נישואים ואפילו הסדרי תפילה בכותל. הם לא מתגייסים, לא מזיעים והסכנה הכי גדולה עבורם היא שהם עלולים להיפצע בישיבה כשספר גמרא ייפול עליהם. הילדים שלי שירתו בגולני ובצנחנים והם חושבים שהם מצילים את עם ישראל בקריאת גמרא ושוכחים שהשם דורש גם עבודת כפיים".

גם על המתלוננות על הטרדה מינית הייתה לך ביקורת.

"אם בחורה חס וחלילה עוברת הטרדה או אונס האדם צריך לעמוד למשפט ושיהיה כל חייו בבית סוהר אבל לא צריך אחרי 20 שנה להתלונן על נגיעה. ומה קורה כשבחורה נמרחת על גבר?".

למה אתה אף פעם לא כותב מכתבי שבח?

"את העיתונות מעניין רק להתקיף. חוץ מזה מרוב שאני כותב רק ביקורת אז פעם אחת כשכתבתי מכתב שבח על מישהו העורך התקשר לברר אם לא מדובר בידיד שלי".

"ישראל היום" עיתון שמזוהה עם ראש הממשלה. אתה יכול לכתוב מה שאתה רוצה?

"יש לי חדשות בשבילך. יש לי הרבה ביקורת על שרה נתניהו. מכעיס אותי שהיא לא מוותרת על שום נסיעה לחו"ל עם בעלה ונוהג לפי הכלל "אכול ושתה כי מחר תמות". כתבתי ל"ישראל היום" כחמישה מכתבים לגבי זה ולפחות 3 מהם פורסמו. הם פיירים וכל הכבוד להם".

ליורם יש 3 ילדים ו 3 נכדות. כילד עלה לארץ מעיראק, למעברת "שער העלייה" ולכפר סבא הגיע בשנת 56'. במלחמת יום הכיפורים שירת כחובש קרבי ומאז שניצל בנס מהפגזה קשה הוא מאמין שאלוהים שומר עליו. 30 שנה עבד בתעשייה האווירית כמבקר מנועים עד שיצא לפנסיה לפני 4 שנים וכיום הוא בעיקר "נהנה מהחיים".

"אני מטייל בארץ לאורכה ולרוחבה. כשאני הולך בעיר אני מאושר, לוחץ ידיים לכולם, ואנשים אומרים 'הנה בא העיתונאי'. לפעמים צועקים לי ברחוב 'כל הכבוד' ואני מבין שהם קראו את מה שכתבתי ומבסוטים מזה".

והמשפחה?

"אשתי היא המעריצה מספר אחת שלי. היא מחפשת את 'קול הכפר' כל יום חמישי וישר מתקשרת אלי אם השם שלי מופיע בו. גם בתעשייה אווירית אהבו את מה שכתבתי. הבן שלי, אייל לוי, למד תקשורת וגם הוא שלח כמה מכתבים שפורסמו ב'קול הכפר'".

מה אתה מתכנן לנו בהמשך?

"אמשיך לכתוב, להציע הצעות, למחות ולהביע את דעתי. אם כל אחד יכול להשפיע במשהו, ולו במקצת, העולם ייראה אחרת".


חשבנו שיעניין אותך גם...
30 למותו של שמואל שדמי, ז"ל
ולאדן כבר לא פה
נדחתה העתירה נגד העירייה בגין אכיפת חוק העזר לפתיחת עסקים בשבת
חשד: נהג בשיכרות כשלצידו בקבוק אלכוהול
חשד: נהג בגילופין כשלצידו בקבוק אלכוהול
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
קטע מרחוב הסתיו יהפוך לדו סטרי
העבודה וכולנו עם גינזבורג
"העבודה" ו"כולנו" עם גינזבורג
מצב החייל הפצוע מפיגוע הירי קשה מאוד
יחסי רעות