כפר סבא

מחאת הסייעות בכפר סבא

הורים לילדים בגנים מחו בישיבת המועצה נוכח סיום עבודתן של הסייעות הנוספות בגני טרום-טרום-חובה. הורי גן עופר הפגינו השבוע פעמיים במשרדי העירייה: 29 ילדים בגן, עם גננת וסייעת אחת

חדשות | זאב שרגא 11/01/2018

ביום רביעי שעבר התכנסה ישיבת המועצה בכפר סבא כשעל הפרק נושאים הקשורים לחיי היומיום בעיר. בין השאר עלתה הצעתם לסדר של חברי סיעת מרצ עילאי הרסגור-הנדין ופליאה קטנר, בנושא המשך פעילותן של הסייעות הנוספות בגנים, זאת בהמשך לסיום עבודתן בסוף חודש דצמבר.

חברת המועצה פליאה קטנר ביקשה להעביר את זכות הדיבור לנציגי ההורים שהגיעו לאולם הישיבות והחלו שופכים את אשר על לבם כשהם מתקשים להסתיר את התרגשותם ואילו אחת האמהות אף החלה בוכה. נציג ועד הורי הגנים, ערן וורנר, הסביר כי עמדת הוועד תומכת בהעסקתן של גננת ושתי סייעות בגני טט"ח (טרום-טרום-חובה) וכי משרד החינוך לא נותן מענה לנושא. "אנחנו מבינים שמשרד החינוך מתקצב סייעת שנייה רק בגנים בהם מעל 30 ילדים ואנחנו חושבים שצריך לעשות מאמץ גדול כדי לאזן במספרי הילדים בגנים, באופן שיביא לניצול מיטבי של הטבת הסייעת השנייה".

מנהלת מחלקת החינוך, ד"ר אורלי פורמן, הבהירה באריכות כי מדובר בסייעות שהוקצבו על ידי העירייה ועל חשבונה לצורך תגבור כוח האדם והקלה בתהליך ההסתגלות. כמו כן הדגישה כי בניגוד לטענות חברי האופוזיציה, אף אחת מהסייעות המדוברות אינה מפוטרת אלא הן משובצת בגנים אחרים.

הורי ילדי הגנים סירבו לקבל את הדברים ועזבו בכעס את האולם וכבר בתחילת השבוע הופיעו הורי גן עופר אל משרדי מחלקת החינוך, שם הפגינו נוכח העובדה כי סייעת הגן הנוספת כאמור, סיימה את עבודתה בגן. ההורים והילדים נשאו שלטים המבקשים לבטל את רוע הגזירה כלשונם ומשלא נענו, ארגנו הפגנה נוספת במקום, שהתקיימה ביום שלישי בשעות הערב.

"אנחנו מוחים על הוצאת הסייעת הנוספת מהגן, אנחנו לא מוכנים לוותר", הסבירה עינב מלכה, אחת האמהות, "יש לנו 20 ילדים קטנטנים בגילאי טט"ח ועוד 10 בוגרים יותר ויש לנו בעיות בגן שהצוות לא מצליח להתמודד איתן. נאמר לנו שצריך לפעול בצור המסודרת ושהגננת צריכה להעלות את הנושא מול העירייה אבל עד כה קיבלנו תשובות שליליות ובאנו שוב להפגין כי אנחנו לא מוכנים לקבל את המילה 'לא'. אנחנו נמשיך לארגן הפגנות ולהגיע לפה יום יום – בשנה הבאה קיבלנו שתי סייעות ואין סיבה שהשנה זה לא יקרה".

בתוך כך פורסמה עצומה של גננות ברחבי הארץ, תחת הכותרת "מחאת הסרדינים - גרסת הגננות". "לחנך 35 ילדים רכים תוך כדי מתן מענה לכל צרכיהם - זו משימה כמעט בלתי אפשרית", נכתב בעצומה, "ועדת טרכטנברג שחוקקה חוק חינוך חינם לגילאי 3 לא רק שלא הועילה אף הזיקה, בגנים מעל 29 ילדים מועסקת סייעת נוספת, כאשר הרשויות מבחינתן עושות כל שביכולתן לשבץ 29 ילדים בלבד בכל גן ובכך לחסוך העסקת סייעת נוספת, גם 29 ילדים רכים לא יכולים לקבל מענה רגשי/חינוכי מצוות המונה גננת וסייעת. בימי שישי אין סייעת נוספת - תגובת הרשויות: "תסתדרו זה יום קצר", כאשר מדובר בשעה אחת פחות משאר ימות השבוע. הסייעת חולה? אין מחליפה? הרשויות מציבות את הסייעות המתגברות בגנים אחרים ובכך "סותמות חורים". בפועל, הגננת נשארת עם סייעת אחת וכ30- ילדים שזקוקים לסיוע ותווך בכל פעולה יומיומית שגרתית: ניקוי אף, עזרה בניגוב בשירותים, ישיבה סביב שולחנות עבודה/משחק וכו'.

"אין מקום בגני עירייה לילדים לא גמולים - הגנים אינם מעונות, אין חדרי רחצה ראויים להחלפה, מה גם שגננות אינן מטפלות, הן למדו שנים רבות כדי לעסוק בחינוך לערכים ובהעשרת הידע של הדור הצעיר ולא בכדי להחליף ולנקות. מבחינה התפתחותית בגיל 2.9 מצופה מהילד להיות גמול, תפקיד ההורים לחנכו ולעבוד עמו על גמילה בבית, אם אינו גמול מסיבה כלשהי, יש להשאירו במסגרת של גן פרטי, שם יש מענה תואם לצרכיו. למען הסר ספק - טובתו של הילד נמצאת בראש מעייני הגננות, ילד שלא מקבל מענה ראוי לצרכיו מפתח קשיים רגשיים העלולים להוביל לקשיים התפתחותיים אחרים.

"אנו דורשות הקטנת כל הגנים:טרום-טרום, תת חובה וחובה ל25 ילדים בלבד! אנו דורשות סייעת נוספת לטרום טרום חובה מבלי להתנות את הצבתה בכמות הילדים! אנו דורשות סייעת שניה גם בימי שישי! הגיע הזמן שגם אנו הגננות נשמיע קול לצד הקול שמייצג אותנו - מחלקת הגננות בהסתדרות המורים בראשותה של הגב' לילי פוקמונסקי".

מוועד הורי הגנים נמסר בתגובה: "אנו מאמינים שצוות הגן בגני הטרום-טרום-חובה צריך להיות מורכב מגננת ושתי סייעות, לאורך כל השנה ולאורך כל ימות השבוע, כולל ימי שישי. כיום משרד החינוך מתקצב רק מוסדות שבהם יש 30 ילדים ומעלה, ואילו בפועל, אפילו שמספר הילדים הממוצע בגנים בכפר-סבא הוא כ-30, יש גנים לא מעטים בהם ישנם פחות מ-30 ילדים. נדרשת בעירייה עבודת תכנון טובה יותר בשיבוץ לגני-הילדים והכרה של משרד החינוך בצורך לתקן את העיוותים בתקנות, שכן אין הגיון בתקצוב פרטני ברמת הגן, ולא יתכן שגנים בהם 29 ילדים יקופחו באופן משמעותי, שעה שהאתגרים הניצבים בפני הצוות לא תלויים אך ורק במספר הילדים, אלא גם בחתך הגילאים ובמאפיינים הספציפיים לכל גן."


zeevshraga1978@gmail.com


חשבנו שיעניין אותך גם...
מי ישמור על העצים בכפר סבא?
ריקוד פלאשמוב המוני
ריקוד פלאשמוב המוני בהרצליה
רו"ח הואשם במרמה והונאה
"ארע לי נס אמיתי"
מציינים את הסיגד
משה פדלון ניצח בבחירות וממשיך לקדנציה נוספת
משה פדלון ניצח בבחירות וממשיך לקדנציה נוספת
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
חשד: הירקן העלים 14.5 מיליון שקל
חשד: הירקן העלים 14.5 מיליון שקל