כפר סבא

בית המשפט ביטל את הפקדת תוכנית המתאר של כפר סבא בוועד המחוזית

בהמשך לעתירה מנהלית של "אדם טבע ודין" אודות גודל מודעות הפרסום של התוכנית, הורה בית המשפט על ביטול הפקדתה בוועדה המחוזית ומשכך – ביטול הליך ההתנגדויות

חדשות | זאב שרגא 24/01/2018

בית המשפט המחוזי מרכז - לוד, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, נתן תוקף של פסק דין לדרישת "אדם טבע ודין" ותושבים מכפר סבא, לבטל את הפקדת תוכנית המתאר הכוללנית לכפר סבא (כס/2035) בשל פרסום לא תקין של התוכנית, וקבע כי תנאי להמשך קידומה של התוכנית, הוא הפקדתה מחדש.

"אדם טבע ודין", יחד עם כמה מתושבי העיר, עתרו נגד הפקדת תוכנית המתאר הכוללנית משום שהשילוט שפרסם את דבר ההפקדה לא עמד בדרישות התקנות ובגודל הקבוע בהן. במקום שהשלט בדבר ההפקדה יהיה בגודל מזערי של 75*75 ס"מ, השילוט היה בגודל של דף A3, שהוא פחות מרבע מהגודל המזערי הנדרש. פגם זה, מטבע הדברים, מקטין את האפשרות שאנשים רבים ישימו לב לשלט ולמה שנאמר בו. ואכן, בין העותרים היו אזרחים שטענו כי ברצונם היה להתנגד לתוכנית המוצעת, אך שהם לא עשו זאת כי לא ידעו על הפקדתה. כמו כן, נדרש שהשלט יוצב ליד העירייה, דבר שגם הוא למיטב ידיעת העותרים לא נעשה.

בעקבות הגשת העתירה הסכימה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה – מחוז מרכז, לקבל את הסעד שנדרש בעתירה, והסכימה כי ההתנגדויות לתוכנית המתאר לא יידונו, אלא לאחר שהתוכנית תופקד מחדש ותפורסם על גבי שלט באופן תקין למשך 60 יום, שהוא פרק הזמן הרגיל הקבוע בחוק לצורך הגשת התנגדויות. במהלך 60 הימים האלה יוכל כל מי שלא עשה זאת בעבר להגיש התנגדויות לתוכנית, כך מדובר למעשה בהפקדה מחדש של התוכנית.

"מדובר בפסק דין תקדימי וחשוב שמבטיח את שמירת זכויות הציבור לדעת על התכניות השונות שמקודמות בסביבתו ולהתייחס אליהן. פסק דין זה יוכל להוות תקדים למקרים עתידיים של פגם בפירסום, וכן מסר ברור לכל מי שמקדם תכנית בניה חדשה, שאם פרסום ההפקדה לציבור לא ייעשה באופן תקין, 'מחירו' צפוי להיות הפקדה חדשה ועיכוב משמעותי בקידום התכנית," אמרו ב"אדם טבע ודין", "יש לציין שאת התיקון לחוק התכנון והבנייה, שבעקבותיו הוצאו התקנות המחייבות פרסום הפקדת תכנית על גבי שילוט בגודל ראוי (ולא רק במודעה קטנה בעיתון כפי שהיה נהוג עד אז) ניסחו אנשי 'אדם טבע ודין', והוא קודם בכנסת ע"י הח"כ לשעבר יהודית נאות ז"ל. התיקון התקבל בשנת 2002"

היועץ המשפטי של "אדם טבע ודין", עו"ד אלי בן ארי: "פסק הדין הוא תקדים חשוב משום שהוא שומר על זכויות הציבור לדעת מה הולכים לבנות לידו, וכך להיות מעורב בהליך התכנוני. בימים שבהם המדינה מקדמת הליכי תכנון ובנייה מהירים ודורסניים, אסור לשכוח את הציבור ואת הזכויות שלו. זה, מעבר לכל דבר אחר, המסר החשוב שעולה מפסק הדין".

ניצחון גדול לתושביםמי שחשף את ליקוי הפרסום שהביא להגשת העתירה ולביטול התוכנית, הוא תושב העיר פנחס כהנא, יו"ר המועצה לפיתוח מקיים כפר סבא ויו"ר משמר האילנות: "הגשנו התנגדויות לתוכנית המתאר הכוללנית של כפר סבא בנושאים רבים. בתהליך מצאנו שמודעות ההפקדה פורסמו בגודל A3 המנוגד לדעתנו לתקנות חוק התכנון והבנייה", אומר כהנא, "נאמר לי שאגיד זאת בהתנגדות. טענתי שזה לא נכון כתהליך ויש להפקיד מחדש כי יש כאלו שלא ידעו על הפקדת התוכנית. לא קבלו עמדתנו. הצגנו הנושא בפני אלי בן ארי עו"ד אדם טבע ודין שראה חשיבות הנושא ועתר לאחר שקבל המידע ממני. תודות רבות למתנדבי המועצה לפיתוח מקיים, למירית שקד שגם גייסה עותרים, וכמובן לאלי בן ארי ואדם טבע ודין שללא נכונותם לא בטוח שארגון מתנדבים היה מצליח להגיש עתירה. נושא חשוב מאד שיבהיר שהמעט של שיתוף ציבור בתהליך התכנון לא ייפגע. וכך גם יובהר לאחרים שמגישים תכניות. אשלח העתירה וגם ההחלטה".

מירית שקד ברק, ממובילות המחאה נגד תוכנית המתאר וממייסדות 'מטה המאבק לבינוי שפוי', בירכה על ההחלטה: "אנו שמחים שבית המשפט מכיר בעובדה שהאזרחים הם האחרונים לדעת מה מתכננים להם בעיר ל-30 השנים הקרובות, ללא שקיפות, ללא פרסום ראוי וללא שיתוף ציבור. זו הסיבה לזעם הגדול של התושבים במחאה נגד תוכנית המתאר בכפר סבא ובארץ כולה, במסגרת מטה המאבק לבינוי שפוי.
כל הכבוד לפינחס כהנא יו"ר משמר האילנות ויו"ר המועצה לפיתוח מקיים שראה והבין את המחדל והגיש התנגדות בנושא גודל השלט ולאחר מכן, לא ויתר ושכנע את אדם טבע ודין להגיש את העתירה. להגיש עתירה זה לא פשוט ועניין יקר ולכן ההירתמות של אדם טבע ודין לנושא היא מדהימה. יישר כוח לתושבים האיכפתיים שיום יום נאבקים למען איכות חיינו בעירנו כפר סבא. המאבק שלנו מוכיח שכאשר נאבקים יחד בנחישות למען מטרה – בסוף מצליחים. נמשיך להיאבק עד שלכפר סבא תהיה תוכנית מתאר ראויה, ללא אזורי תעשייה מזהמים, עם בנייה שפויה ותכנון ארוך טווח של תשתיות כמו תחבורה, חינוך ,רפואה ודיור מוגן".

איציק מנהיימר, ממובילי המחאה נגד תוכנית המתאר בכפר סבא מסר בתגובה: " אנו שמחים כי מועד ההתנגדויות נדחה, בעקבות העתירה של אדם טבע ודין כנגד תכנית המתאר כס 2035. תכנית המתאר של כפר סבא הופקדה שלא כדין, לכן בטוחים אנו כי תוחזר לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אנו נחושים ובטוחים, ללא צל של ספק כי חזור תחזור תכנית המתאר לוועדה המקומית של כפר סבא".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מועצת העיר כפר סבא ביקשה מהוועדה המחוזית למשוך את תוכנית המתאר המדוברת ולבטל את הפקדתה. מיותר לציין כי העירייה תכבד ותמלא אחר הוראת בית המשפט".

תגובת הוועדה המחוזית תפורסם עם הגעתה למערכת.:

זאב שרגא zeevshraga1978@gmail.com
חשבנו שיעניין אותך גם...
כנס בנושא תכניות ההתחדשות העירונית
כנס לטובת שוכרי הדירות בשכונות המתפתחות בהרצליה
סיגריות אלקטרוניות לגמילה מעישון
יהודית שבתאי. מסע רצוף סבל ותלאות
"הרגשתי שאני חייבת לעשות הכל כדי להישאר בחיים"
יובל לוי. פרשנות בלבד
האם מינויו של יובל לוי לתפקיד מ"מ יו"ר וועדת תכנון ובניה חוקי?
ה"קו ליבינג" מגיע לי-ם
שרים ורוקדים בשמחת התורה
מאות שתילי סם נתפסו בקרית אתא
"גן ילדים לא ראוי שיהיה בסמוך לאתר בנייה"