כפר סבא

פרידה מאלוף

כאלף איש ליוו בתחילת השבוע למנוחות את אלוף דורון רובין ז"ל. אל בית המשפחה בכפר סבא הגיעו במהלך השבוע רבים לביקור ניחומים, בהם קצינים בעבר ובהווה וחברים מתקופות חייו השונות, שסיפרו עליו בהערצה

העיר שלי | זאב גולדשמיט 25/01/2018

עד כמה האלוף במיל', דורון רובין ז"ל, שנפטר בסוף השבוע שעבר והובא למנוחות ביום ראשון בכפר סבא, היה אהוב ואהוד בצה"ל ניתן היה אולי ללמוד כשביקרנו בבית משפחתו בכפר סבא ביום שלישי . בכניסה עמד הרמטכ"ל בדימוס, בני גנץ, שחיבק ארוכות את הגר, רעייתו של דורון. הכאב ניכר על פניו.

קשה היה להכניס סיכה בדירת המשפחה האבלה. היו שם קצינים בעבר ובהווה, חברים טובים מצעירותו בבוסתן הגליל, מהר אדר שם התגורר תקופה, ומרעננה שם התגורר המשפחה למעלה משני עשורים. רק מהזיכרונות שעלו שם ניתן היה לכתוב ספר. דלת הכניסה לבניין הייתה מלאה במודעות אבל ובכתבות מהעיתונים, ששפכו טונות של תשבוחות על גבורותו בשירות הצבאי.

הגר רובין סיפרה, שדורון אהב את החיים, אהב לטייל, ובטבע הרגיש מאושר. הם היו חבורה של שישה זוגות, שטיילו יחד כמעט 40 שנה. בשנים האחרונות יצאו למסעות בחו"ל: גיאורגיה, רומניה, מכסיקו, גוואטמלה, ולפני חודשיים חזרו מבורמה. "ביוני אנחנו נוסעים לטיול ג'יפים עם הילדים בקירגיסטאן", סיפרה כאילו בטבעיות, רק שהפעם זה יהיה בלי דורון.

כששאלנו מה הזיכרון שלה מדורון אמרה הגר: "שימחת החיים של דורון הייתה לארגן לבד את כל הטיולים. ישב חודשים לפני כן עם מפות וסגר את כל התוכנית. רק פעם אחת נסענו בטיול מאורגן. בטיול האחרון לבורמה הוא נראה שמח מאוד, ולא הראה סימנים שמשהו הולך לקרות".

האלוף דורון רובין היה לוחם אמיץ, אחד המפקדים הנערצים בצה"ל, אבל טעות אחת במלחמת לבנון, כך אומרים, עלתה לו באובדן הסיכוי לרמטכ"לות. רבים מהאלופים במטכ"ל מתחו ביקורת על כך שהרמטכ"ל, אהוד ברק, אילץ את רובין המוערך לעזוב את צה"ל אחרי 28 שנים.

רובין (73), שהובא למנוחות ביום ראשון, נולד וגדל במושב בוסתן הגליל. בין השנים 1973-1988 עבר עם משפחתו לרעננה. משם עברו להר אדר, ולפני עשר שנים חזרו לרעננה. לפני כשנתיים העתיקו את מגוריהם לכפר סבא.

בצעירותו דורון רובין שיחק כבלם בקבוצת הכדורגל הפועל עכו. במאי 1963 התגייס לצה"ל, שירת בצנחנים, עבר מסלול הכשרה כלוחם, קורס מ"כים חי"ר וקורס קציני חי"ר שסיים בהצטיינות. רובין עבר בצנחנים את כל מסלול הפיקוד ולזכותו נזקפת גם הקמת יחידת הקומנדו מגלן.

רובין פיקד על שורה ארוכה של מבצעים סבוכים: בדצמבר 69' במהלך מלחמת ההתשה פשט על תחנת מכ"ם מצרית בראס ראריב והביא את המכ"מ לישראל; בפברואר 72' בהיותו מפקד גדוד 450 הוביל כוח של לוחמים לפשיטה על יעדי מחבלים בעומק לבנון ; בספטמבר 72', בתגובה לטבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, כוח בפיקודו נע לכפר עינתא. במבצע הותקפו וטוהרו 12 בסיסי מחבלים, 40 מחבלים נהרגו ו-16 נשבו.

ביומה השמיני למלחמת יום הכיפורים, בקרב ואדי מבעוק, רובין, ששימש מג"ד 202, נלחם לצד כוחות שריון ובסיוע תותחנים וחיל אוויר השמידו דיוויזיה מצרית.

בקרב המפורסם עין זחלתא במלחמת לבנון 82, רובין רץ בשטח האויב כדי לחלץ שלושה קצינים שנקלעו לשם בטעות. היו עוד עשרות קרבות של ניצחונות, שרובין היה גאה בהם, אפילו שלא התפרסמו מעולם.
לאחר שחרורו מצה"ל רובין פנה ליזמות ועסקים. התמודד לראשות עיריית ת"א, אבל הפסיד ונאלץ לממן מכיסו את הוצאות הבחירות.
השבוע שיבחו רבים את גבורתו ואומץ לבו, "שימשת דוגמה אישית, היית ותישאר דמות מעוררת השראה" אמרו עליו.
רובין הותיר אחריו אישה ואת ארבעת בניו.
חשבנו שיעניין אותך גם...
"כל דקה היא קריטית"
בי"ס בר- אילן המחודש פותח את שעריו
מי תולה דגלי חב"ד בהוד השרון?
הביוב ברחוב מגדל ברעננה
מתי תוחלף צנרת הביוב ברחוב מגדל ברעננה?
פצוע קשה מדקירות בקריות
מצילים חיים
מחדשים את הגינות בבת ים
משאלת לב בחטיבת קלמן ברמת השרון
"משאלת לב" בחטיבת קלמן ברמת השרון