כפר סבא

הישגים לבתי הספר בכפר סבא: זכו במקומות הראשונים בתחרות הרובוטיקה

חטיבת שרת העפילה לתחרות הארצית, בית הספר אוסישקין בקטגוריית הפרזנטציה היצירתית, חטיבת שז"ר בקטגוריית התכנות וחטיבת אילן רמון בקטגוריית העבודה הקבוצתית במקום השני

העיר שלי | תמי מאור 29/01/2018

הישג נדיר לכפר סבא 3 בתי ספר זכו במקומות הראשונים בקטגוריות שונות בתחרות הרובוטיקה האזורית של ארגון FIRST והטכניון שהתקיימה השבוע בתל אביב. חטיבת שרת העפילה לתחרות הארצית מתוך 5 בתי ספר בלבד. בית הספר היסודי אוסישקין זכה בקטגוריית הפרזנטציה היצירתית וחטיבת שז"ר בקטגוריית התכנות. כמו כן, חטיבת אילן רמון זכתה במקום השני בקטגורית העבודה הקבוצתית.

חטיבת הביניים שרת העפילה לתחרות הארצית מתוך 5 בתי ספר בלבד, ואף זכתה בשני גביעים: מקום ראשון על עבודת החקר בתחום החדשנות ומקום ראשון בביצועי הרובוט. במסגרת ההכנות לתחרות, התלמידים בנו רובוט המבצע משימות מוגדרות מראש על מגרש. לצורך כך למדו מתמטיקה ואלגוריתמים והם מיישמים ידע בתכנות ובהנדסה.

בבית הספר אוסישקין פועלת קבוצה לרובוטיקה המורכבת מתלמידי כיתות ד'- ה' זו השנה הראשונה. את הקבוצה מובילים הורים ומנטורים מטעם חברת "סימנס". ההכנות לתחרות נמשכו מספר חודשים, כשבמהלכן היה על הקבוצה להתמודד עם אתגר הרפתקני המבוסס על נושא בעיית המים העולמית. משימתה של הקבוצה הייתה – לבחור חלק מ"מחזור המים האנושי", לזהות בו תהליך או בעיה ספציפית, לחקור אותה, להציג לה פתרון. במקביל היה על הקבוצה לבנות רובוט אוטונומי תוך שימוש ברעיונות הנדסיים.

קבוצת התלמידים של חטיבת הביניים שז"ר השתתפה אף היא בתחרות המדוברת, והעפילה למקום הראשון בקטגוריית התכנות. התלמידים פיתחו מוצר שמטרתו לחסוך במים על ידי הגבלת היכולת לפתוח את ברז המים עד הסוף. את המוצר הראשוני הם יצרו באמצעות מדפסת תלת ממד על מנת להמחיש את פשטות הייצור. כמו כן, הם תכנתו רובוט שהצליח לבצע משימות שונות שהוגדרו מראש. חטיבת ביניים נוספת מהעיר זכתה במקום השני בקטגוריית העבודה הקבוצתית.

בבתי ספר רבים בעיר פועלת תוכנית ללימודי רובוטיקה, במסגרתה התלמידים לומדים לבנות ולתכנת רובוט שעליו לבצע מסלול. מדובר על תכניות בשיתוף ארגון FIRST והטכניון, שמטרתו לחשוף בקרב תלמידים את תחומי ההנדה, המדע והטכנולוגיה. כמו כן, לשלב למידה חווייתית עם טיפוח כישורי חיים, ביניהם: ביטחון עצמי, תחושת מסוגלות, יכולת עבודה בצוות, יכולת קבלת החלטות, כושר מנהיגות ועוד.

אורלי פרומן, מנהלת אגף החינוך, "גאווה גדולה למערכת החינוך הכפר סבאית, שתלמידיה מגיעים להישגים גבוהים ברמה הארצית. היקף הזכיות בתחרות הרובוטיקה מלמד אותנו על איכות אנשי החינוך ואיכות התלמידים שלנו, שמשקיעים בלימודיהם ושואפים רחוק. אני מאחלת לקבוצה מחטיבת שרת בהצלחה בשלבים הבאים".


חשבנו שיעניין אותך גם...
חיים בסרט מלוכלך
פתחו את עונת הקרמבו
שתפו אותי בקבלת ההחלטות או שאתפטר
'שתפו אותי בקבלת ההחלטות או שאתפטר'
מאות יח"ד במסגרת פינוי-בינוי
שבוע הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע
שבוע הטבע העירוני בתל אביב
"ככה גלעד היה רוצה שיזכרו אותו"
מורן אטיאס
מיזם נשי חדש
יוסי סדבון. מטרה ראויה
חוג לכל ילד בכפר סבא