כפר סבא

הצפות בשכונת קפלן בכפר סבא

בהמשך לתלונות התושבים הודיעה העירייה על ביצוע עבודות לשדרוג מערכת הניקוז בעלות של כ- 2 מיליון שקלים

העיר שלי | זאב שרגא 01/02/2018

בשבוע שעבר תיעדו תושבי שכונת קפלן בכפר סבא את מצב התשתיות הגרוע בשכונה, שהביא להצפות גדולות בעקבות כמויות המשקעים שירדו באזור.

נציג השכונה, עו"ד פריינטה, פנה למהנדסת העירייה במכתב חריף המתאר את מצב התשתיות בשכונה וביקש את התערבותה המידית, זאת בהמשך להתכתבויות רבות בנושא, בין השאר עם ראש העירייה יהודה בן חמו, כבר בשנת 2015.

"בהמשך לפגישות ולתכתובות מזה כ- 5 שנים לערך, ענין הניקוז ברח' המלכים 1-2-3-4-5 לא טופל כלל", כותב עו"ד פריינטה, "כידוע, לחלק זה מתנקזים כל הנגר העילי של כל השכונה – מבית הספר הדמוקרטי עבור במתחם רות, דרך הרחובות ישעיהו ותרי עשר וכל יתר הרחובות שביניהם. כל חורף, כל אימת שיש קצת גשם, הרחוב הופך לנהר, ללא אפשרות חציה, ללא יכולת לעבור במדרכות, להיכנס או לצאת מכלי הרכב וכו'".

"למצב דברים זה גם ניתן ביטוי חוזר בתקשורת ובעיתונות המקומית", ציין עו"ד פריינטה, "ראשית, הגיע הזמן לטפל בעניין אחת ולתמיד ולפטור הבעיה. שנית, אפילו 'פעולת הצלה' זמנית עליה סוכם, של הסרה או הזזת 'הבמפר' שמול הבית במלכים 4, כדי לשחרר את הזרימה וכו' לא נעשתה. שלישית, לאחר אין ספור התראות וסיכומים שלא מבוצעים על ידכם, ובחלוף שנים, עלולים להיגרם נזקים חמורים - הצפות החצרות והבתים הגובלים וכו', בעטיים האחריות תחול עליכם וזאת מבלי להכביר מילים על הנזקים שכבר קיימים וקורים. שמא, יאמר שעסקינן בשכונת קפלן, לכן לא צריך למהר, או בכלל לטפל בעניין?!".

עו"ד פריינטה מציג כאמור התכתבויות בין נציגי השכונה ובין הנהלת העירייה, עוד מלפני שלוש שנים, בהן התריעו וביקשו לפתור את תופעת ההצפות בשכונה. בין השאר התכתבות מול מהנדסת העירייה מאוקטובר 2015, בה ענתה לאחד התושבים כי, "ברצוני לעדכן כי עבודות הפיתוח בשצ"פ רות יחלו ביום רביעי בשבוע הבא, 14.10.15. עבודות הפיתוח, שימשכו כ – 4 חודשים, מיישמות תפישות בנות – קיימא להשהיה וההחדרה של מי נגר עיליים, לטובת שיפור הניקוז במתחם.

מירית שקד- ברק, ממובילות המאבק בתוכנית המתאר ותושבת שכונת קפלן, דיווחה בעת ההצפות: "בכל פעם שיש גשם הכניסה לרחוב קפלן הופכת לבריכה. הכניסה ממש נחסמת וזה מסוכן למעבר רכב רגיל, שלא לדבר מעבר רגלי של הולכי רגל, ביניהם ילדים. לאחר לחץ תקשורתי ומכתבים שכתבו תושבי השכונה , עובדי העירייה הגיעו לבחון את הבעיה. נקווה שבעירייה יתייחסו לנושא ברצינות ויטפלו בבעיה לפני שיקרה כאן אסון".

בהמשך לפניות התושבים הוציאה העירייה הודעה ולפיה תפעל באמצעות החברה הכלכלית לשדרג את מערכת הניקוז בשכונת קפלן. "ברחוב המלכים יותקן קולטן מיוחד שיקלוט כמות גדולה של מי גשמים, כחלק מפרויקט שנתי לפתרונות ניקוז נקודתיים בעלות של כ- 2 מיליון ₪, בהמשך יותקן קולטן דומה גם ברחוב צדקיהו," נמסר מהעירייה, "התקנת הקולטנים המדוברים הינה במסגרת תכנית העבודה הרב שנתית לשדרוג מערכות הניקוז ברחבי העיר."

עוד נמסר כי, "יכולות הקליטה של קולטנים אלו היא רבה ביותר ולפיכך, מאפשרים לכמויות לא מבוטלות של מים לחדור למערכת התת קרקעית במקום להציף רחובות, מדרכות, רכבים ובתים. במהלך השנים האחרונות בוצעה התקנה של קולטנים דומים במקומות בעייתיים רבים אחרים בעיר וצומצמו מקרי ההצפות. התקנת קולטנים אלו מבוצעת ברחבי העיר עם דגש למקומות הדחופים."

צביקה צרפתי, מ"מ וסגן ראש העיר:ייה "עיריית כפר סבא משקיעה משאבים רבים בשדרוג המערכות העירוניות. וזאת בהמשך להפקת לקחים מאירועי הצפות העבר. בשבועות האחרונים, למרות מזג האוויר הסוער, לא נרשמו אירועי הצפות משמעותיים ברחבי העיר, ואנו פעלנו לתת מענה מהיר לכל פניות התושבים. אנו נמשיך לפעול למען שדרוג העיר ולרווחת תושבינו".

אינג' ניצה חן עובדיה, מנהלת מחלקת תשתיות באגף הנדסה, "אירועי הגשם בשני סופי השבוע האחרונים בהחלט העמידו את מערכת הניקוז העירונית בכפר סבא ואת ההשקעה בה במבחן. באירועים דומים בשנים קודמות היינו עדים לנזקים מהצפות. במבחן התוצאה, הן החורף הנוכחי ואשתקד, לא נרשם אף מקרה של נזק כתוצאה מהצפות ואנו מקווים ומאמינים שכך יהיה גם בהמשך".

zeevshraga1978@gmail.com

חשבנו שיעניין אותך גם...
זיקית פנתרית
חפשו אותי
חורשת עמל
תושבי רמה"ש נגד כריתת חורשת העמל
ברחובות זוכרים את רצח רבין
ברחובות זוכרים את רצח רבין
מרקוביץ בצילומים לתערוכה בגלריה האוניברסיטאית, מוזיאון תא. 2012 צילום: פרטי
אורן מרקוביץ משיק תערוכה חדשה
הוסרה הצעה לסדר להפעלת שאטלים בשבת
הוסרה הצעה להפעלת שאטלים בשבת
אישום: גנב אופנוע, נמלט מהמשטרה והתנגש במעקה
אישום: גנב אופנוע, נמלט מהמשטרה והתנגש במעקה
פצועה בהתהפכות רכב בכפ"ס
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפס
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפ"ס