כפר סבא

דרמה במשפט העיתונאית ספיר ניסני

לאחר שגובש הסדר טיעון שמאפשר לניסני, שהואשמה בגרימת מותה ברשלנות של אמה, לטעון ל"הגנה מן הצדק" וביטול כתב האישום, נותק הקשר עם ניסני אשר מבקשת להחליף שוב את הייצוג המשפטי. אם לא ייפתר המשבר הנוכחי, ההסדר יבוטל ויחל הליך הוכחות מלא על בסיס כתב האישום המקורי

חדשות | מיכאל פרוסמושקין 01/02/2018

חודש וחצי לאחר שהוצג הסדר טיעון בעניינה של העיתונאית ספיר ניסני, אשר הואשמה כי שפכה שמן רותח על אמה בבית המשפחה בכפר סבא וגרמה למותה, שוב נרשמה השבוע דרמה משפטית אשר מעמידה כעת בסכנה את ההסדר המקל שגובש בין הצדדים. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות בשבועות הקרובים, ההסדר יבוטל ויחלו דיוני הוכחות שכבר נקבעו ע"י בית המשפט – וזאת על בסיס כתב האישום המקורי.

כאמור, בתחילת חודש דצמבר הוצג לבית משפט השלום בפ"ת כתב אישום מתוקן שגובש במסגרת הסדר טיעון שלא כלל התייחסות לעניין העונש. העבירה – גרימת מוות ברשלנות, נשארה בכתב האישום אך בוצעו מספר תיקונים שריככו את השתלשלות האירועים שתוארו בו. התיקונים המשמעותיים נגעו למצבה הרפואי של האם לאחר המקרה ומה הגורם הישיר למותה.

נוכח ההסכמות, יכלה ניסני להעלות טענות עובדתיות החורגות מעובדות כתב האישום המתוקן, כשהפרקליטות התחייבה לא לחלוק עליהן. כמו כן, השבוע אמורה הייתה ניסני להעלות טיעונים הנוגעים לטענת "הגנה מן הצדק", אשר הייתה מאפשרת לבטל את כתב האישום נוכח נסיבות התיק והטרגדיה המשפחתית. על פי הנחיית פרקליט המדינה במקרים מסוג זה התביעה לא תבקש מאסר בפועל או עבודות שירות, אלא תסתפק ברוב המקרים במאסר על תנאי.

בעניינה של ניסני, הפרקליטות הצהירה בזמנו כי במקרה הנוכחי לא מתקיימת "הגנה מן הצדק". במידה ובית המשפט היה מקבל את עמדת ההגנה, כתב האישום היה מבוטל. אולם, אם בית המשפט היה מקבל את טענת הפרקליטות, ניסני הייתה מורשעת בכתב האישום המתוקן וכל צד היה טוען לגבי העונש הראוי.

אולם, השבוע הודיע סנגורה של ניסני, עו"ד עמית פרנטי מהסנגוריה הציבורית, כי בתקופה האחרונה נותק הקשר עם ניסני וכל ניסיונותיו להשיגה עלו בתוהו – מה שלא אפשר להגנה להתכונן לדיון המהותי סביב טענת "ההגנה מן הצדק". ניסני הסבירה השבוע כי הנתק הוא כתוצאה מכך שאין לה טלפון סלולארי.

בפתח הדיון הודיעה נציגת הסנגוריה כי במידה וניסני לא תהיה מעוניינת בהמשך הייצוג של עו"ד פרנטי, הסנגוריה תבקש להתפטר מהייצוג בתיק. עוד התברר כי ניסני ביקשה לאחרונה כי עו"ד גיא עין צבי, שיצא מהתיק בחודש נובמבר נוכח משבר אמון עם ניסני, יחזור לייצג אותה ואף ביקשה להיפגש בעניין עם הסנגורית המחוזית. נציגת הסנגוריה הסבירה כי עו"ד עין צבי לא מעוניין לחזור לייצג בתיק. "אני מרגישה שלא ניתנה לי הזדמנות להביע את דעתי ולקחת חלק בהחלטה הזאת ואני חושבת שיש לי מקום בהחלטה מי יטען את הטענות שלי", אמרה ניסני בבית המשפט. נציגת הסנגוריה הוסיפה: "מיננו לנאשמת עו"ד ראוי ומקצועי. אילו רק תשכיל לשתף עמו פעולה תזכה לייצוג מיטבי בהליך".

נציג הפרקליטות הצהירה כי המדינה מתנגדת לדחייה נוספת של ההליך המשפטי ועל כן הציע לבית המשפט שתי אפשרויות: לקבוע את התיק להליך הוכחות על בסיס כתב האישום המקורי או שניסני במקביל לניסיונות שלה לשנות את הייצוג תפגין בפני ביהמ"ש רצינות בנושא של קידום ההליך ורצינות לגבי החלטות שהיא לקחה על עצמה ותודה בכתב אישום מתוקן.

בסיומו של הדיון השופט חגי טרסי החליט כי "לנוכח הקשיים בשיתוף הפעולה כמו גם פרק הזמן הארוך שחלף מבלי שהתיק קודם באופן ממשי, שכן טרם ניתן ולו מענה לכתב האישום, משוריינים בזאת מועדי הוכחות אשר ינוהלו בהתאם לכתב האישום המקורי". מועדי דיוני ההוכחות נקבעו החל מאמצע חודש מאי.

יחד עם זאת קבע השופט כי "על מנת שלא לסגור את החותם סופית על המתווה שגובש בעמל רב, נקבעת בזאת ישיבת תזכורת נוספת בפני לאחר ההסדרה הסופית של הייצוג, אשר במסגרתה תינתן לנאשמת האפשרות להמשיך בקידום ההסדר, וזאת בכפוף לנכונותה להודות בעובדות כתב האישום המתוקן עוד בטרם יקבע מועד לשמיעת הטענות המקדמיות". השופט הבהיר כי מדובר ברישום ההודאה בלבד, מבלי שתינתן כל החלטה בדבר הרשעה בשלב זה, וזאת לנוכח ההתנהלות עד כה ועל מנת לוודא כי ככל שיוחלט לאחר שמיעת כלל הטענות כי אין מקום לבטל את כתב האישום, ניתן יהיה להרשיע את הנאשמת ולקדם את שלב הטיעונים לעונש". השופט ציין עוד כי ככל שלא תגובש הסכמה, יינתן מענה מפורט לכתב האישום לרבות התייחסות לעדים ותינתן הוראה בדבר זימון העדים בהתאם.

הדיון הבא, במשפט הרווי תהפוכות, נקבע לסוף חודש פברואר.חשבנו שיעניין אותך גם...
אושרה הקמת 1,700 יחד ברמת השרון
אושרה הקמת 1,700 יח"ד ברמת השרון
בני טבק ואלי חיו חמו
מכבי והפועל הרצליה עם מאמנים חדשים
בדרך לביה"ס עוברים בבנק
פרסום ראשון:  הודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו
פרסום ראשון: יהודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו
הבתים החדשים בקיבוץ קריית ענבים
ירידה של כ- 50% בבניית צמודי קרקע
עילאי הרסגור-הנדין
הכנס השנתי בנושא חינוך לקיימות בגיל הרך
זכויות למלצרים
חשד: ביצע עבירות מין בקטין