כפר סבא

מבחן הפסולת הגדול

גל בר, אחראית על ההסברה במחלקת קיימות בעיריית כפר סבא, החליטה לחיות חודש ימים בלי ליצר (כמעט) פסולת. לא תאמינו, זה פחות קשה ממה שאתם חושבים

העיר שלי | זוהר אליה 01/02/2018

אחרי שלמדנו להפריד, למיין ולמחזר פסולת, במחלקת הקיימות של אגף איכות הסביבה בעיריית כפר סבא החליטו שאנחנו בשלים לצעד הבא – צמצום הפסולת. במסגרת המאמצים להנחיל לתושבי העיר את הרעיון הוחלט על צעד לא שגרתי. גל בר (35), תושבת הרצליה, אחראית על ההסברה, החליטה לחיות חודש ימים בלי ליצר (כמעט) פסולת.

גל, לא שקלת להתפטר באותו רגע?

"כאחראית על ההסברה אני בעצם הפנים של הפרוייקט כך שזה היה מתבקש. כמובן שלא הגעתי ל"אפס פסולת" מוחלט אבל בסופו של דבר הורדתי משמעותית את ייצור הפסולת שלי וגם חסכתי כסף".

את הרעיון שאבו במחלקה מסרטון שראו ביו טיוב עם בחורה שעברה אותו ניסיון בארה"ב וגרף קרוב ל 5 מיליון צפיות. גם במחלקה העלו סרטון קצר על הניסיון של גל בכתובת www.efespsolet.co.il ובפייסבוק של עיריית כפר סבא. בינתיים יש לו קצת פחות צפיות מהסרטון של האמריקאית, אבל הוא לא פחות מדליק.

"קניתי כל מה שיכולתי במשקל – ירקות, פירות, קטניות ואפילו לבתי קפה ומסעדות הלכתי עם כוס וצלחת רב פעמית והם מילאו לי אותם".

באותו חודש התרחצה גל עם סבון ושמפו מוצקים, קנתה בגדים בחנות יד שנייה, השתמשה בסודה לשתייה במקום דאודורנט ("זה עובד מדהים. את הניסוי עשיתי בקיץ ויצאתי עם גברים ואף אחד לא הרגיש"), ולא בטוח שתרצו לדעת מה הפתרון שמצאה לנושא היגיינה נשית (ואם כן - רוצו לראות את הסרטון).

"אדם ממוצע בארץ מייצר בכל יום 1.7 קילו פסולת ואני ייצרתי רבע מזה. כמובן שלא חייתי באפס פסולת מוחלט אבל הרעיון הוא לצמצם ולעורר מודעות לכמות הפסולת שאנחנו מייצרים. אם עד עתה התמקדנו בחינוך התושבים למיחזור והפרדה הרי שעכשיו אנחנו מקדימים את התהליך בצעד. מדובר במגמה עולמית, וכפר סבא היא העיר הראשונה בארץ שבה מתחילים לקדם את הנושא של שימוש מושכל וחוזר. שנת 2018 תהיה השנה שבה כפר סבא תתחיל במהלך להפוך לעיר עם "אפס פסולת".

זאת ציפייה הגיונית ממשפחה ממוצעת עם ילדים, עבודה, משכנתה, מילואים ושאר לחצים?

"אנחנו לא מבקשים מאנשים להיות פנאטים אלא רוצים לעורר מודעות ושאנשים יחשבו לפני כל קנייה. הרי כל המוצרים שאנחנו צורכים כמו פלסטיק ונייר הם משאבי טבע שנעלמים מהעולם ומתכלים. וברמה המקומית, עיריית כפר סבא מוציאה בשנה כ 50 מיליון ש"ח על טיפול בפסולת, מרגע האיסוף מהבתים ועד ההטמנה באתר 'אפעה' בערבה. זה חצי מתקציב התפעול הכולל של העירייה שיכול היה להיות מושקע בדברים אחרים.

"כל אחד שיבחר את מה שמתאים לאורח החיים שלו", מוסיפה טל פלד, אחראית חדשנות ופיתוח במחלקה. "עד עתה התעסקנו הרבה באיזו פסולת הולכת לאיזה פח, אבל המיחזור הוא כבר קצה השרשרת ולפני כן יש דרך חיים: לקנות חכם, לראות מאיפה המוצר מגיע ולמה השתמשתי בו".

טל, אמא לפעוט ובהריון שני, מראה לי בגאווה את המוצר הכי מדליק שהומצא לטובת "אפס פסולת" – חיתול בד רב פעמי. מכנסון-תחתונים מרופד, עם תיקתקים לכוונון הגודל, רפידות סופגות נשלפות וכיסוי צבעוני וקולי במיוחד.

גל: "עשינו קמפיין בשם "כפר סבא לא מתאפקת" וחילקנו 300 ערכות עם 3 חיתולים לכאלה לתושבי העיר שיש להם ילדים מתחת לגיל שנתיים והייתה לזה הצלחה רבה".

טל: "אני השתמשתי בחיתול הזה באופן חלקי וחישבנו שעם הילד הראשון הגענו לחיסכון של כ 3,000 שח. זה גם יותר בריא, לילד יש פחות תפרחות וגם ממש יפה".

גל, קופירייטרית במקצועה, מספרת שעד שהגיעה לעבודה במחלקת הקיימות לא הייתה כל כך מודעת לנושא. "תמיד מחזרתי ואני גם טבעונית, אבל זה היה בלי קשר לאקולוגיה ואיכות סביבה. היום אני יודעת שתעשיית המזון מהחי היא התעשייה הכי מזהמת ופוגעת במשאבי כדור הארץ בגלל שהיא צורכת הרבה מים, שטחי מרעה ובגלל הגזים שבעלי החיים פולטים. מאז שאני עובדת פה יש לי יותר מודעות לפסולת".

אז את חופרת הרבה על הנושא?

"אני חופרת למשפחה וחברות שחבל על הזמן. כבר לא מזמינים אותי למקומות".
חשבנו שיעניין אותך גם...
מובילים בבגרות 5 יחל במתמטיקה
מובילים בבגרות 5 יח"ל במתמטיקה
הדמיה של תוכנית הבניה
פרויקט המגורים בשדה דב יצא לדרך?
חשד: תקף את אמו והביא לאשפוזה
חשד: תקף את אמו והביא לאשפוזה
מבולגריה באהבה
קבוצת נערים נשדדה בהוד השרון
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מדא בגן יבנה
סיום קורס חובשים מתנדבים בתחנת מד"א בגן יבנה
אישום: פרץ לדירה וגנב רכוש יקר ערך