כפר סבא

פיצוץ בלתי נמנע

מוטי יברבאום, שחקן העבר, מנסה להסביר מה לא הסתדר בין הבעלים יצחק שום למסאי דגו, המאמן לשעבר, ומדוע פיטוריו של דגו היו צעד מתבקש

ספורט | זאב גולדשמיט 01/02/2018

פרשת פיטוריו של המאמן מסאי דגו מהפועל כפ"ס טרם שככה, ונשאלת השאלה מדוע כל זה צריך היה לקרות. כזכור, דגו מונה לתפקיד על ידי סתיו שחם. יצחק שום, שרכש את הקבוצה, נתן אמון בדגו, אבל בדרך משהו השתבש ביחסים ביניהם. פנינו לאחד הסמלים המובהקים של הפועל כפר סבא, מוטי יברבאום, הנחשב מקורב לשום ומי שהיה קרוב גם לדגו, כדי לעשות סדר בדברים.

"כששום לקח על עצמו את הפועל כפ"ס, הדבר הראשון שרצה שאני אהיה היו"ר עם כל הסמכויות. הודעתי לשומי שלא מעניין אותי תפקיד ולא כסף, אבל הסכמתי לעזור לו מאחורי הקלעים", סיפר השבוע יברבאום, שלפני שיפרט בפרשת פיטורי המאמן, ביקש להבהיר ששום לקח על עצמו סיכון גדול כדי להציל את הפועל כפ"ס מפירוק, ולטענתו, אלמלא היה מגיע, הפועל כפר סבא הייתה משחקת היום בליגה א'.
"שום לקח את פרויקט שיקום המועדון ברצינות, השקיע מזמנו ומכספו על חשבון עסקיו הפרטיים ועושה הכל עם לב ונשמה. שום בעיניי הוא טל ברודי של כפר סבא. לא היה בדורנו אדם שהשפיע על המועדון יותר ממנו כשחקן, כמאמן וכעת גם כבעלים".

לעניין דגו הסביר יברבאום: "שום יכול היה לשחרר את דגו ביומו הראשון בתפקיד, כי לא הוא מינה אותו, וכיוון שלא הכירו אז את דגו זה היה מתקבל בהבנה. הרבה אנשים אמרו לשום שהוא חייב להביא מאמן בעל ניסיון וטענו שדגו היה חלק מהכישלון של העונה שעברה כששימש עוזרם של המאמנים שהוחלפו. אחרי שראה את דגו מנהל משחק והתרשם ממנו בדרך שבה העביר אימונים, שום הבחין שלדגו יש פוטנציאל להתפתח למאמן טוב, ובחר לתת לו צ'אנס. דגו קיבל את הקבוצה מסתיו שחם עם מעט מאוד שחקנים, ואלמלא שום היה מגיע לא היה לו סיכוי להצליח. שום שילש את התקציב של הפועל כפ"ס והביא שחקנים כמו מאטוביץ, נווארה, ניקיטה, פדידה, עזריה ועוד, שאיפשרו לדגו להצליח”.

אז מה קרה בדרך?

"בהתחלה דגו עבד בשיתוף פעולה עם שום, אבל ככל שעבר הזמן התרחשו אירועים ששום לא יכול היה להבליג, ורק בלחץ של שלמה שרף ושלי, דגו נשאר. זה התחיל בכך ששומי הביא את השוער ניקיטה חייקין, שהכיר אותו מבני יהודה, וציפה שתהיה תחרות הוגנת בין שני השוערים, אבל דגו התעקש על בן וייצמן. המשיך בשחקן שהורחק, ששום סבר שיש לחנך אותו, וכשיסיים את ההרחקה לא היה מקום להחזירו להרכב. אחר כך באה ההצעה שדגו קיבל מהפועל ת"א, היריבה שלנו במאבק על העלייה. זה חלחל לחדר ההלבשה, ודגו שמועסק ע"י שום, אפילו לא פרסם הכחשה. כששום דיבר על חוסר לויאליות, הוא התכוון גם לזה".

ניסיתי למנוע פיצוץ

בשלב הזה, יברבאום מאשר שלקח את דגו לשיחה אישית, כדי למנוע פיצוץ: "ביקשתי ממנו להכחיש שניהל שיחות עם הפועל ת”א, אבל זה לא קרה. בכל אחד מהאירועים האלה, ועוד אחרים שלא אפרט, שום רצה לפטר את דגו, אבל שלמה ואני עשינו הכל כדי שדגו יישאר, כיוון שחשבנו שזה לא נכון לזעזע את המערכת".

יברבאום מכבד את המאמן היוצא, אבל סבור שטעה: "דגו בחור טוב, אבל הוא טעה בהתנהלות מול שום וכל הכותרות שנעשה לו עוול הן ספין תקשורתי. אין מקום בכלל להשוות בין מאמן בן 31, שמעולם לא אימן קבוצת בוגרים לבין יצחק שום עם כל הרקורד שלו בכדורגל הישראלי והעולמי. שום לא רצה לאמן ולא לקבוע הרכב, אבל שום לא יכול היה לשתוק כשהוא ראה שדברים אינם מתנהלים נכון, והמאמן בשלו ולא מוכן להקשיב. היה ביניהם חוסר כימיה, ואלה דברים שקורים גם במועדונים אחרים, אבל פה זה יצא מכלל פרופורציה. זה שדגו הצליח, זה הרבה בזכות שום שנתן לו את הכלים להצליח".

ומה לגבי הטענה של דגו, שאם טום שלח היה משחק, הוא היה נשאר המאמן?

"זה ממש לא קשור. שלח לא שיחק בחצי העונה הראשונה ושום לא עשה מזה עניין. דווקא לאחרונה שלח כן שיחק. שום לא טען ששלח צריך לקבל עדיפות על שחקנים אחרים, אבל כיוון שראה בעיניים של איש מקצוע, ששלח אינו נופל משחקנים אחרים, זה לא אומר שהיה צריך לפגוע בו. שום לא נקי מטעויות בפרשה, אבל דבר אחד בטוח: שום לא היה עושה צחוק מעצמו אם שלח לא היה מתאים לשחק בהפועל כפ”ס. גם כששום אימן את הנבחרת הצעירה היו שהעבירו ביקורת על שזימן את בנו עידן, שלבסוף הוכיח את עצמו בזכות, וכשהיה עוזר מאמן הנבחרת הלאומית כולם הרימו גבה כשהחתן שלו אמיר שלח, זומן לנבחרת, ולימים התברר שהוא היה מהשחקנים היציבים".

על מצב הקבוצה הוסיף כדורגלן העבר: "בשבעת המשחקים הראשונים הכל היה נהדר, אבל מאז ההפסד להפועל ת"א הקבוצה שיחקה רע וצברה 11 נקודות מתוך 30 האפשריות. שומי חשש שאם הוא ישאיר את דגו עוד חודש, הקבוצה תידרדר למקום שממנו יהיה לה קשה לעלות ליגה. היעדר שיתוף הפעולה פגע בקבוצה. שומי קיבל הרבה החלטות גורליות בחייו, בתחום הספורט ובתחום העסקים, ואם הוא קיבל החלטה לפטר את דגו, זה היה במטרה להציל את הפועל כפ"ס מהידרדרות בטבלה.

יברבאום דיבר גם בשבחו של דגו, "יש לדגו זכויות רבות בהצלחה של הפועל כפ"ס. התרשמתי שהוא איש עבודה שמקריב הכל למען ההצלחה, חי את המשחק, עוקב אחרי שחקנים, שמצידם גם ידעו לכבד אותו. לצערי, דגו לא ידע לקבל מרות של בעלים, ואני רוצה להאמין שזה נובע מחוסר ניסיון.

"לאורך כל הדרך הגנתי על דגו והתעקשתי שימשיך, משום שהאמנתי שהוא ישנה את אופן התנהלותו. בכל מועדון בעולם הבעלים הוא הקובע בדברים מהותיים, כיוון שלטוב או לרע הבעלים הוא זה שמשלם את מחיר הכישלונות. לצערי, מסאי עשה הכל כדי ששומי יפטר אותו".

יברבאום סיים בנימה אישית: "הייתי עם דמעות בעיניים כשדגו פוטר. אמרתי לדגו, אל תלכלך על המועדון שהעסיק אותך, כי זה יחזור אליך כבומרנג, אבל הוא היה בסערת רגשות. דגו יקר לליבי ואני מאמין שיצליח, אבל הוא חייב לשנות את התנהלותו. אני מאחל לו בכל מועדון בעלים רגיש ותומך כמו יצחק שום”.


חשבנו שיעניין אותך גם...
פותח את הדלת
חשד: ביצעה מעשים מגונים בחניכים מפנימייה בה עבדה
שני קטינים יואשמו בשוד קשישה
פסטיבל תיאטרון בכפר סבא
פסטיבל תיאטרון בכפר סבא
אליאנה תדהר בקמפיין חדש
אליאנה תדהר בקמפיין חדש
הקמפיין שניצח מול הקמפיין שכשל
"הציבור משווע לו"
אבנר יאור
אבנר יאור ימשיך עונה נוספת בעירוני "יובלים רעננה