ראשון לציון

"הם קראו לו 'אבי היתומים'"

בראשון לציון קראו רחוב על שמו של הרב אלתר דוד הכהן קורצמן, שנספה בשואה עם 300 יתומי המוסד שאותו ניהל למרות שהוצע לו להציל את עצמו

העיר שלי | תמי מאור 13/05/2014

"דמותו של יאנוש קורצ'אק זוהרת מתוך מחשכי השואה. אך הוא לא היה היחידי במעשהו הגדול". ניצול השואה מאיר בוסק כתב את הדברים בעיתון הצופה לפני 35 שנים, כאשר היה אחד מהעדים הבודדים שראו כיצד הרב אלתר דוד הכהן קורצמן ז"ל, איש מכובד, אמיד, למדן ונדבן גדול, עמד בראש תהלוכת 300 ילדים יתומים מהמוסד שאותו ניהל, מובלים לעבר המשרפות בבלז'ץ. דמותו האצילית ומסירותו ללא גבול של הרב קורצמן התבטאה ביתר שאת כאשר הנאצים הציעו לו להישאר בגטו ובכך להינצל, אך הוא סירב לנטוש את הילדים.

בשבוע האחרון נערך בראשון לציון טקס קריאת רחוב על שמו של הרב קורצמן המתחיל ברחוב יצחק איגו ולד בשכונת נחלת יהודה. נכדו, תושב העיר, מרצל קורצמן: "זו התגשמות חלומנו. כקורבן טראגי של השואה הנוראה, לא זכה סבי לקבר ישראל, ולא זכה להכרה רשמית כלשהי בהנצחת זכרו ופועלו האצילי ויוצא דופן".

הרב אלתר דוד הכהן קורצמן נולד בשנת 1865 בעיר זשוב בפולין. הוא נישא לדנצ'ה ונולדו להם שלושה ילדים. הוא היה מנכבדי ואצילי קראקוב ומפרנסיה הבולטים. נודע כלמדן ונדבן גדול, אמיד ומשכיל, ירא שמים וצנוע בהליכותיו. היה ממייסדיה הראשונים של אגודת ישראל בקראקוב ומפעיליה הבולטים. נמנה גם ממייסדי סמינר למורות בית יעקב וישיבת חכמי לובלין שבה שימש כמנהלה האדמיניסטרטיבי. כשרונו הפיננסי יוצא הדופן ויכולות הניהול שלו אפשרו לו לצבור הון רב אותו חילק ביד רחבה ונדיבה. מוסד "בית מגדלי היתומים" ביקשו ממנו את עזרתו בהמשך התנהלות הסדירה של המקום והרב קורצמן נענה בחפץ לב.

לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה ועם כיבוש פולין, בית היתומים המפואר בקראקוב הועבר במרץ 1941 לחדרים צרים ואפלים בגטו ברובע פודגוז'ה. בתנאים קשים ותוך סיכון חיים יומיומי, פעל הרב קורצמן למלא את כל מחסורם של הילדים היתומים ואף הקפיד להקנות להם את ערכי הדת בחינוכם הבסיסי והתורני.

"החניכים גמלו לו בהערכה רבה" מספר נכדו מרצל "דאגתו להם, מבטו החם והמבין, אוזנו הקשובה לבעיותיהם ותשומת הלב שהעניק להם, הפכו אותו בעיניהם לדמות נאהבת ונערצת. הם קראו לו 'אבי היתומים'".

בעת האקציה הגדולה באוקטובר 1942, נצטווו כל שוכני הגטו להתייצב במרכזו. 800 יהודים מצאו את מותם בגטו ו-4500 יהודים נוספים הובלו למשרפות, בינהם הרב קורצמן, בתו הלה ובעלה דוד שמלקס, המנהלת אנה פוירשטיין, עובדי מוסד נוספים וכן 300 הילדים.

חשבנו שיעניין אותך גם...
גבר נדקר בפתח תקווה
"סוף סוף אני מרגיש שאני שייך"
שינוי בקריאת מדי המים
נעצר חשוד בסדרת גניבות של טלפונים
חריש: העיר הצומחת ביותר
פגע במטרה
תרגום סימולטני
דברים שחייבים לדעת על תרגום סימולטני
באים לחדש לכם
באים לחדש לכם