רמת השרון

פרשת שוחד נחשפה במשטרת גלילות

המזכירה לשעבר של מפקד תחנת גלילות (הקודם), הואשמה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים כי בתיווך של מתנדב משטרה שהיה מקורב אליה סייעה לשני מתנדבים אחרים לקבל ממפקד התחנה המלצה לרישיונות נשק, וזאת בתמורה לאלפי שקלים

חדשות | מיכאל פרוסמושקין 17/08/2017

מזכירתו האישית לשעבר של מפקד תחנת גלילות (נכון לשנת 2015) ושלושה מתנדבים בתחנה הואשמו ביום רביעי שעבר, כל אחד על פי חלקו, בעבירות שוחד ושיבוש מהליכי משפט. הארבעה הם: מרים (מירי) שורק (30) מאור יהודה, וכן יצחק סטרוזר (41), דוד דלויה (43) ודניאל ברקו (40) מהרצליה.

מכתב האישום, שהגישה מח"ש, עולה כי הנאשמים שורק וברקו ניהלו קשר אינטימי אישי קרוב. בתוך כך, הנאשמים סטרוזר ודלויה ביקשו להוציא רישיון להחזקה ונשיאת נשק מתוקף עילה המוגדרת "המלצה פרטנית". לצורך הליך הוצאת הרישיון בעילה זו, נדרשו הנאשמים להמלצת מפקד התחנה, קצין בדרגת סגן ניצב, אשר אמור להמליץ לראש חטיבת אבטחה ורישוי בתחנה לאשר את הבקשה לרישיון, וזה האחרון פונה לאחראי על הוצאת הרישיון באגף רישוי כלי ירייה על מנת להבטיח אישור הבקשה והנפקת האישור לקבלת הרישיון.

על פי מח"ש, דרך המלך לפנייה של מתנדבי משטרה לקבלת המלצת מפקד התחנה לרישיון הינה באמצעות הגשת בקשה מתאימה לקצין המתנדבים בתחנה, אשר בדיקתו ואישורו נדרשים בטרם העברת הבקשה למפקד התחנה. במידה והוא מאשר את הבקשה, הוא מעביר אותה למזכירת מפקד התחנה להמשך טיפול, הכולל כתיבת המלצה, אישור מפקד התחנה וחתימתו על המלצה, והחזרתה לקצין המתנדבים להמשך טיפול מול ראש חטיבת רישוי ואבטחה של התחנה אשר מעביר את הבקשה והמלצה לקצין רישוי נשק ארצי.

אולם, מחקירת מח"ש עולה כי במהלך ינואר 2015, במועדון ברמת השרון אשר בבעלותו של סטרוזר, פנה האחרון לברקו וסיפר לו כי הוא מעוניין להוציא רישיון נשק. בתגובה לכך, הציע ברקו לפנות לנאשמת שורק ולשלם לה סך של בין 3,000 ל–5,000 שקל, וזאת על מנת להבטיח קבלת הרישיון, באמצעות מכתב של מפקד התחנה אותו היא יכולה לספק לו.

בתוך כך, שוחח ברקו עם שורק ושכנע אותה לקחת מסטרוזר כסף עבור כתיבת המלצה לקבלת הרישיון בשם מפקד התחנה וזירוז הטיפול בכך. באחת השיחות, שהתרחשה בנקודת המשטרה ברמת השרון, כאשר ברקו היה במשמרת פיקוח, הציע ברקו לשורק "לעשות קופה" על סטרוזר ולומר לו שאם הוא רוצה מכתב ממפקד התחנה, זה יעלה לו כסף. בשיחות נוספות אמר ברקו לשורק שהכסף הינו בבחינת "קומיסיון" עבור מאמציהם.

בהמשך, כך על פי כתב האישום, סיכם ברקו עם שורק כי סטרוזר ישלם לה עבור קידום הטיפול בבקשה לרישיון, הפקת מכתב המלצה ממפקד התחנה וזירוז הטיפול סך של 3,000 שקל. מכתב האישום עולה כי בהמשך סיפר סטרוזר לברקו שגם דלויה מעוניין לקבל רישיון נשק תמורת תשלום כספי, וברקו הפנה אותו שוב אל שורק ואף אמר לו שיציע לה יותר כסף עבור הרישיון וכך אולי היא תסכים לזרז את הטיפול ולכתוב את מכתב ההמלצה גם עבור דלויה. לאחר מכן, שוחחו סטרוזר ודלויה, והאחרון העביר לו 5,000 שקל עבור קבלת הרישיון וזירוז הטיפול.

לאחר שיחה נוספת בין שורק לסטרוזר, בה סיכמו את פרטי הצעת השוחד, ב–1 במרס 2015, הפיקה הנאשמת את המלצת מפקד התחנה בעניינו של סטרוזר, החתימה את מפקד התחנה עליה, והעבירה אותה לראש חטיבת רישוי ואבטחה בתחנה להמשך טיפול בהוצאת רישיון הנשק. בחלוף שבועיים קיבל סטרוזר את הרישיון. סמוך למועד קבלת הרישיון, העביר סטרוזר לשורק, בעת שנפגשו בגרם מדרגות בתחנת המשטרה, את כספי השוחד. באותו מפגש שאל אותה סטרוזר האם תוכל לסייע באותו אופן גם לדלויה תמורת 5,000 שקל. היא אומנם לא השיבה לו במקום על ההצעה, אך בהמשך במועד שאינו ידוע נתנה את הסכמתה. בהמשך, לאחר שקידמה את בקשתו של סטרוזר בעניינו של דלויה, העביר לה סטרוזר בעת שנפגשו בחניה סמוכה לתחת המשטרה 5,000 שקל, שקיבל מדלויה בתמורה לקידום קבלת הרישיון.

מכתב האישום עולה כי ב-1 בספטמבר 2015 נחקר דלויה במח"ש בחשד לביצוע העבירות שמיוחסות לו כעת. עם סיום חקירתו חתם על כתב ערובה במסגרתו התחייב שלא לדבר על חקירת מח"ש עם אחיו שהיה מעורב בתיק. אולם, עבר באותו יום הוא נפגש עם אחיו והשניים שוחחו על חקירת מח"ש, ודלויה מסר לו פרטים מתוך החקירה. כך שלמעשה, לדברי מח"ש, הם השלימו אחד את גרסת השני ותאמו גרסאות.
בגין התנהלות זו, שורק הואשמה בלקיחת שוחד, סטרוזר הואשם בתיווך לשוחד ובמתן שוחד, דלויה הואשם במתן שוחד ובשיבוש מהליכי משפט וברקו הואשם בשידול לקבלת שוחד ובסיוע למתן שוחד.

במשטרה העדיפו שלא להתייחס לכתב האישום.

עו"ד שי טובים, סנגורה של שורק, מסר בתגובה: "הנאשמת נוצלה על ידי אחרים. לא הייתה לה כל כוונה לקחת אתנן כלשהו, והטיפול ברשיונות הנשק בוצע למתנדבי תחנת המשטרה במסגרת רגילה של ביצוע תפקידה".

עו"ד אלי אונגר, שמייצג את דלויה, מסר: "מרשי לא נתן שוחד, לא קיבל שוחד, לא תיווך לשוחד ולא ביצע כל עבירה פלילית. התיק הזה מבוסס על הנחות ולא על עובדות. צר לי שכך נעשה על ידי מח"ש והדברים יתבררו בבית המשפט, ולאחר שמיעת העדים אין ספק בליבי שמרשי יזוכה מכל עבירה בה הוא מואשם".

עו"ד שרון נהרי, המייצג את סטרוזר, מסר כי הוא מכחיש את המיוחס למרשו.חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: סחר בסמים קשים בתוך מועדון
חשד: עקצו עסקים בצפון הארץ
דוד רובינגר / אמת צילמתי
דוד רובינגר / אמת צילמתי
שער הבית ממנו נתלש דגל הגאווה
דגל הגאווה נתלש משער כניסה לבית של חבר הקהילה ברעננה
יום כיף בגן עם צוות השיטור הקהילתי
השיטור העירוני שימח ילדי צהרון בכ"ס
כפר סבא נערכת לחגי תשרי
תושבי השכונה הירוקה מגייסים כספים למען המשך המאבק
תלונה: חולדות בגן הילדים