רמת השרון

"אני מתכוון לרוץ עד הסוף"

בראיון בלעדי ל"לוקאל" מצהיר חבר מועצת העיר רמת השרון טל עזגד על התמודדותו לראשות העירייה בבחירות שיתקיימו באוקטובר 2018, מדבר על תחילת דרכו הפוליטית לצד איציק רוכברגר ועל היחסים ביניהם, שוטח את עיקרי האג'נדה שלו ומתחייב לנהל מערכת בחירות נקייה

פוליטיקה מקומית | שרון יונתן 07/12/2017

11 חודשים לפני הבחירות המוניציפאליות, שיתקיימו ב-30 באוקטובר 2018, מצטרף חבר המועצה טל עזגד למרוץ לראשות העירייה, מול אבי גרובר, ראש העירייה, וחבר המועצה עידן למדן, סגנו ומ"מ לשעבר, שהודיעו לאחרונה על מועמדותם לראשות העירייה.

השבוע, בראיון בלעדי ל"לוקאל", נזכר עזגד איך נכנס לפוליטיקה המקומית: "לפני 15 שנים פגשתי על מדרגות העירייה את איציק רוכברגר והבנתי ממנו שהוא מתמודד לבחירות. באותה עת הייתי במעבר בין תפקידים והצעתי שאבוא לעזור לו ומאז אני פה".

בקדנציה הראשונה של רוכברגר שימש עזגד כעוזרו האישי במשך שלוש שנים. בסוף שנת 2008 נבחר לראשונה למועצת העיר וכעבור שנתיים וחצי, במאי 2011, מונה במקומו של מאיר דורון ז"ל שנפטר כסגן ראש עירייה וזאת בהתנדבות וללא שכר.

ההמשך ידוע, רוכברגר נבחר בשנת 2013 לקדנציה שלישית ונאלץ לפנות את מקומו בעקבות כתב האישום נגדו. את מקומו תפסה שירה אבין ועזגד המשיך לשמש כסגנה ואף תמך בה בבחירות המיוחדות לראשות העירייה בתחילת 2016. בסך הכל כיהן עזגד במשך כארבע שנים וחצי כסגן ראש העירייה, ובמקביל גם שנה וחצי כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וכחמש שנים כיו"ר אגודת הספורט שגדלה בתקופת כהונתו והביאה להישגים רבים בתחומי ספורט שונים לרמת השרון.

עזגד מסביר מדוע החליט להתמודד על ראשות העירייה: "בראש ובראשונה בעקבות פניות רבות שקיבלתי מתושבים שמאמינים בי וחושבים שאני מועמד ראוי ומתאים".

טל, מדוע אתה חושב שאתה עדיף על המועמדים האחרים?

"אני לא מעמיד את עצמי בהשוואה לאף אחד. אני מביא את עצמי עם הידע והניסיון שצברתי במהלך כל שנותיי ותפקידיי בעירייה. עשיתי תפקידים משמעותיים בעירייה בכל התחומים, אני מגיע עם הרבה מוטיבציה ואהבה גדולה לעיר הזאת ולתושביה. אני בשל לעמוד בראש הפירמידה ולהנהיג ולהצעיד את העיר לעוד שנים רבות קדימה. אני גאה, נרגש ומלא מוטיבציה לצאת למסע הזה. העשייה הציבורית זורמת בעורקיי, אני אוהב את העיר שלנו ואת תושביה ובאוקטובר 2018 אבקש מתושבי רמת השרון לתת את אמונם בי לתפקיד ראש העירייה ובחבריי לרשימה שנרכיב למועצת העיר".

זה לא מוקדם מדי לצאת בהכרזה כזאת?

"אני לא מחדש לאף אחד שמשהו לא טוב קורה בשנתיים האחרונות בניהול העיר, ולכן זה העיתוי המתאים ביותר. תושבי רמת השרון כמהים לראות ולבחון אלטרנטיבות אחרות, ולי יש משנה סדורה ואג'נדה מאוד ברורה שמתאימה לכלל תושבי העיר".

מהם עיקריה?

"לאור הניסיון שצברתי בתחומים רבים, מהיכרותי את העיר ומשיחות שערכתי ועודני עורך עם התושבים אני עומד להתרכז בעיקר בבעיות החינוך, בבעיות התחבורה בעיר, בתושבי גיל הזהב שמרגישים כי נזנחו, ובתוכניות התחדשות העיר לצד בנייה מפוקחת תחת קריטריונים שיקבעו מראש. כמובן, להתרכז בניהול שוטף של מתן השירות לתושבים בנושאי תשתיות, ניקיון העיר וחזותה. לפני שנים, כשנכנסתי לתפקידי כעוזר ראש העירייה, אמר לי ראש המועצה לשעבר אפרים חירם פיחוטקה שתפקיד ראש עירייה זה כמו חצרן בקיבוץ, עליו לדאוג ליד כל בית לסביבה נקייה ונעימה לתושבים שבחרו אותו לתפקיד, בדגש על הקפדה ודאגה למתן איכות החיים גבוהה לתושביו".

היית מזוהה עם רוכברגר ולפני הבחירות בתחילת 2016 עבר ביניכם חתול שחור. מה קרה בדיוק?

"איציק היה ראש עירייה מהטובים שהיו כאן ולמדתי ממנו הרבה. אי אפשר לקחת מאיציק את זה שהוא הכניס אותי לתוך הפוליטיקה ולאן שהגעתי זה בין היתר גם בזכותו. אני לא מתחמק ומתרחק מאיציק. כל מה שהיה בינינו יישאר בינינו והוא בטח לא לנחלת הכלל".

למרות זאת, אתה עדיין מזוהה עם איציק. זה יתרון או חיסרון עבורך?

"הייתי מזוהה בעבר ואני שמח וגאה על כך, היום אני כבר לא מזוהה עם איציק, אני מזוהה אך ורק עם עצמי ועם העשייה המרובה שלי לעיר הזאת".

אם יאושר לו להתמודד, אתה תרוץ מולו?

"אני מתכוון להתמודד עד סוף המרוץ, לא משנה מי יתמודד מולי".

מדוע לא התמודדת לראשות העירייה לפני כשנתיים בבחירות המיוחדות?

"היו מחשבות, שיחות והתלבטויות רבות אך לבסוף החלטתי לא לרוץ ותמכתי בשירה אבין".

גרובר לא הביא הישגיםכשאבי גרובר נבחר, היה לך ברור שאתה הולך לאופוזיציה?

"אפתיע אותך אבל לא. חשבתי שלטובת רמת השרון צריכים להתאחד. לצערי הרב, זה לא קרה והלכנו מסיבות כאלו או אחרות לאופוזיציה. אם אבי היה רוצה בתחילת הקדנציה הוא לא היה פוסל אותי מלהצטרף לקואליציה. עד היום לא ברור לי מדוע ועובדה שהוא הלך עם אנשים שהיו מזוהים עם איציק. אחד התנאים שלו לכניסתנו לקואליציה היה שאני לא אהיה שם ולזה החברים שלי לאופוזיציה לא הסכימו".

איך אתה מסכם את הקדנציה של גרובר עד עכשיו?

"אני לא מחלק ציונים, אבל אין לו הישגים בשנתיים האחרונות".

פתיחת הנתיב החדש ברחוב הראשונים, פתיחת בתי ספר צומחים. אלו לא חלק מהישגיו עד כה?

"פתיחת הנתיב החדש הייתה מתוכננת ומוכנה הרבה לפני כניסתו לתפקיד ראש העירייה וזה קרה במשמרת שלו וזה בסדר. גם בתי הספר הצומחים תוכננו בטרם עת".

גרובר טוען שבתקופה של איציק ושירה הזנחתם את בניית בתי הספר והוא מתמודד עם הבעיה ומקבל ביקורות

"אני לא נכנס לזה. לא באתי לדבר סרה על אף אחד".

הוא טוען שבהרבה מקרים אתם, חברי האופוזיציה, מנסים להכשיל אותו בגלל מניעים פוליטיים.

"אז הוא טוען. זכותו להגיד מה שהוא רוצה. אף אחד לא מנסה להכשיל ואף אחד לא מתעסק בפוליטיקה זולה. כנראה שיש לו טעות גדולה בתפיסת הדברים וחבל שכך. הוא צריך להשלים עם העובדה שהוא התחיל עם קואליציה רחבה אותה הוא איבד במהלך תפקידו ולכן כיום אין לו רוב במועצת העיר".

הטעות העיקרית שלו הייתה באובדן הרוב במועצה?

"היכולת לחבר בין כל חברי המועצה, להגיע להישגים ולמקומות יותר טובים זה סוג של אומנות. או שיש לך את זה או שאין לך את זה, או שאתה מנהיג או שאתה לא. במקרה הזה הציבור ישפוט. אני לא מתעסק באבי גרובר. יש בינינו חילוקי דעות אבל כל עוד הוא ראש עירייה צריך לכבד אותו. על אף שאני באופוזיציה התייצבתי כשהתבקשתי על ידו כי כולנו כאן למען מטרה משותפת אחת למען תושבי רמת השרון".

במה עוד הוא טעה?

"אני לא יועץ התקשורת והיועץ הפוליטי של אבי. יש לו מספיק כאלו".

לדעתך, הוא ראש עירייה גרוע?

"לא מתפקידי לחלק ציונים לאף אחד. אני מתמקד רק במה שאני רוצה להביא לעיר הזאת".

סיכוי גבוה שאבחרמהן לדעתך שלוש הבעיות העיקריות של רמת השרון?

"הבעיה העיקרית של רמת השרון היא בעיית התחבורה והתנועה. בתקופתי כיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה עבדנו על תוכניות ביניים ליציאות ולכניסות לעיר. גם כיום יש בידיי תוכנית ברורה שעשויה לשמש כפתרון ביניים עד לבניית המחלפים הגדולים של גלילות ומורשה. אפשר לעשות את זה וזה לא מסובך ואת הפתרונות התחבורתיים אציג לציבור בבוא העת. בנושא החינוך בעיית צפיפות הכיתות ובתי הספר הפכה לאחד הנושאים הבוערים בעיר ולכן בכוונתי לפעול ולקדם הקמת קריית חינוך שתכיל את חטיבות הביניים והתיכונים, תפיסה שהחלה בתקופת כהונתה של שירה, וזאת על מנת לפנות מקום לתלמידים ביסודי בבתי הספר שיפונו. הנושא השלישי שחשוב וקרוב ללבי, אני מרגיש ושומע את קובלנותיהם של ותיקי העיר ואזרחי הגיל השלישי שלא זוכים למקום הראוי שמגיע להם. זה כואב לי כי הם הבסיס של כולנו. הטיפול באוכלוסייה מבוגרת צריך להיות יותר מסיבי עם תמיכה גדולה יותר בעמותות שמטפלות בהם".

ישיבות מועצת העיר הפכו לפרועות ומתלהמות. אתה לא חושב שזה מבזה אתכם, חברי המועצה?

"כמי שישב לא אחת בראש השולחן הזה אני מבין שנדרשת יכולת ניהול ומנהיגות על מנת למנוע מצבים מהסוג הזה. הייתי שמח לשבת בישיבות מועצה מתורבתות, מעודנות ויותר נעימות. אני באופיי לא מהמתרעמים ויודע להעביר דברי תוכן בצורה מתורבתת גם אם לעיתים אינה נעימה לשומע".

כמו שזה נראה כיום צפויה ברמת השרון מערכת בחירות אלימה ומלוכלכת.

"אני מקווה שלא. בכל מה שתלוי בי תהיה מערכת בחירות נקייה ומתורבתת. את הלכלוך אני משאיר לאחרים. אני מתכוון ומתחייב לנהל מערכת בחירות נקייה ואנסה להציג לציבור את היכולות והיתרונות שלי ולא לנסות למצוא מה רע באחרים".

תקבל את תמיכת כל חברי האופוזיציה?

"אני מקווה שכן אבל מוקדם מדי לענות על זה".

כמה מועמדים יגיעו לקו הסיום?

"מוקדם עדיין לדעת. מניח שיש עוד אנשים שבודקים את האפשרות להתמודד, אבל לאט לאט יפרשו ויתחברו אחד לשני".

אתה תהיה אחד מהם?

"לא, אני מתכוון לרוץ עד הסוף"

אבא חד הוריעזגד (בן 53, מנהל פרויקט גדול של משרד התחבורה) גדל בקיבוץ ניר עם וכשנה לאחר שחרורו מהצבא עזב את הקיבוץ ועבד במשרד הביטחון כשמונה שנים. משם יצא לשוק הפרטי וכיהן בתפקידי ניהול שונים ושימש כמנכ"ל בכמה חברות בעיקר בתחום כח אדם.

אחד הדברים שעזגד גאה בו יותר מכל, מעבר לפעילות הפוליטית שלו, היא המשפחה שהקים למרות האסון הנורא שפקד אותו לפני שני עשורים. "בשבוע הבא ימלאו 20 שנים לפטירתה של אשתי איריס ממחלת הסרטן. הכרתי אותה כגרושה עם שתי בנות תאומות בנות 8, הדר וסיוון, שכיום הן בנות 34, נשואות לנמרוד ולניר, וכולם גרים ברמת השרון. לשתיהן ביחד שלושה ילדים, מה שהפך אותי לסבא צעיר לאלון, אייל ואלה. אני רואה בהדר וסיוון בנות שלי לכל דבר, גידלתי אותן כאבא לאחר פטירתה של איריס ז"ל. הן אחיות לעמית בן ה- 23, הבן המשותף של איריס ז"ל ושלי".

חשבנו שיעניין אותך גם...
בשורה להורי ילדי הגנים בעיר:
אישום: הצית רכוש של ערבים
פסחקלאי בצפון הנגב
"פסחקלאי" בצפון הנגב
פרס יוקרתי לראש מינהל גיל הזהב
פחות עבירות רכוש- יותר עבירות חניה
איזה פספוס
איזה פספוס
קנצלר וד"ר לשם כבוד
הירוקים עם גינזבורג
הירוקים עם גינזבורג