רמת השרון

ישיבת ההסדר בבית הכנסת "בר יוחאי" ברמת השרון לא פונתה

למרות ששלושים הימים שעיריית רמת השרון הקציבה לגרעין התורני לפנות את בית הכנסת חלפו המקום לא פונה. פוסט בפייסבוק בו כתב ראש העירייה כי בכוונת העירייה להשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשותה על מנת להביא לפינוי הישיבה בהקדם זכה לביקורות מכל הצדדים המעורבים

חדשות | שרון יונתן 11/01/2018

ביום רביעי שעבר, הסתיימו 30 הימים שנתנה עיריית רמת השרון לישיבת ההסדר הפועלת בבית הכנסת "בר יוחאי" ברחוב בית גוברין בשכונת מורשה כדי להתפנות מהמקום. די כצפוי, ישיבת ההסדר לא התפנתה ונראה שהמאבק רחוק מסיומו.

ראש העירייה, אבי גרובר, הסביר בפוסט בפייסבוק מה בכוונת העירייה לעשות בנדון: "הסתיימה תקופת 30 הימים שהקציתי לפינוי ישיבת ההסדר ׳בר יוחאי׳. השטח המדובר מיועד אך ורק לטובת בית כנסת ולא לשום שימוש אחר, ולכן, כל שימוש אחר בו – דוגמת הישיבה – מהווה שימוש חורג ללא היתר ומהווה עבירה פלילית. הואיל ואנשי הישיבה לא כיבדו את ההתראה שנשלחה אליהם ולא פינו את בית הכנסת, הוריתי לגורמים המקצועיים בעירייה להשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשות העירייה על מנת להביא לפינוי הישיבה בהקדם האפשרי בהתאם לחוק. אני קורא לכל הנוגעים בדבר לכבד את שלטון החוק ולנהוג באיפוק - הן ברטוריקה והן במעשים".

גרובר ספג ביקורת מכל הצדדים המעורבים בנושא.

מקהילת ראשית (הגרעין התורני) נמסר בתגובה לדבריו של גרובר: "קביעתו של ראש העירייה ברשת החברתית כי מי שלומד תורה בבית הכנסת עובר עבירה פלילית, מעבר לעובדה שהיא שקרית ומנוגדת לפסיקה מפורשת של השופט מודריק, היא גם הכפשה חמורה והוצאת לשון הרע. הסיטואציה שבה ראש העיר שם עצמו כשופט ומכריע על דעת עצמו, ועוד בניגוד לדעת בית המשפט, שמדובר בעבירה פלילית היא חמורה בכל קנה מידה. זו לא פעם ראשונה שכך פועל מר גרובר. גם באירוע החמור שבו הונח קליע ופתק מאיים על רכבו, מיהר ראש העירייה לרוץ לתקשורת ולהאשים בכך את ישיבת ההסדר והגרעין התורני וזאת עוד בטרם נפתחה חקירת משטרה. חמור מכך, גם לאחר שנתפס הפושע (שאין לו שום קשר לישיבה ולגרעין) והוגש נגדו כתב אישום, סירב ראש העיר להתנצל על האשמות השווא שלו. כואבת מאוד המציאות שבה ראש עירייה, שחובתו לייצג את כלל התושבים, נוקט במדיניות של הכפשות והשמצות באופן מגמתי כלפי קהילה מסוימת".

עמותת "רמת השרון חופשית" שיגרה השבוע מכתב לגרובר ובו ציינה כי: "תמו 30 הימים שהצבת לפינוי הישיבה שהתנחלה שלא כדין במבנה הציבור ברחוב בית גוברין. אנשי הישיבה התעלמו מדרישתך תוך זלזול בוטה בחוק הישראלי ובהנהגת העיר. אלו ממשיכים להחזיק במבנה ציבורי בניגוד לפסיקת בית המשפט וללא היתר מהרשות המקומית. הבנו מהכרזתך בעמוד הפייסבוק כי אתה מתכוון לנקוט בהליכים כנגד מפרי החוק. אנו מעריכים ומוקירים את הצעד החשוב שעשית לקראת מימוש התחייבות העירייה בפני בית הדין לשמירת החוק והסדר בעירנו. בכוחך להוציא צו פינוי מיידי ואף להגיש כתבי אישום נגד מפרי החוק. בשם אלפי מתושבי העיר חילוניים ודתיים ומסורתיים אנו מבקשים לתת פרסום להליכים בהם תנקוט העירייה ומתי היא מתכוונת לעשות זאת".

חבר המועצה עידן למדן אמר השבוע: "במשך חודשים ארוכים מאוד הייתי חבר המועצה היחיד כמעט שדרש את פינוי הישיבה הלא חוקית. כזכור, עוד כממלא מקום ראש העירייה הצבתי לגרובר, לפני למעלה משנה, תאריך יעד סביר והגיוני לפינוי המקום והודעתי שאתפטר אם לא יעמוד בתאריך הזה. דרישה זו הייתה הסיבה העיקרית שהובילה אותו לפגוע בי ולשלול את סמכויותיי, לפני שאתפטר בעצמי ואחשוף אותו בקלונו. כעת, כשהבחירות מעבר לפינה, אבי נלחץ ונזכר סוף סוף, באיחור למעלה מניכר, בישיבה הלא חוקית. הייתי מוכן למחול לו על הטרמפיסטיות על המאבק שלנו ולפרגן לו את הפינוי, אם רק היה פינוי. אלא שיש לי חשש כבד שמדובר בהתראת סרק. במקום לנקוט מיידית בפעולה גרובר נוקט כרגע בלשון משפטית מחשידה ועמומה למדי באשר לצעדי ההמשך עם תום האולטימטום, אבל אנחנו נראה במהרה אם פניו לצעדים משפטיים ומנהליים נחרצים ואפקטיביים, שיש לו הסמכות לנקוט, או למריחה כמיטב המסורת שלו. בכל מקרה, אנחנו לא ניתן לו להתהדר בפינוי ללא פינוי".

ראש העירייה אבי גרובר מסר בתגובה: "השטח שעליו יושבת כיום ישיבת ההסדר בר יוחאי מיועד אך ורק לטובת בית כנסת ולא לשום שימוש אחר, ולכן, כל שימוש אחר בו – דוגמת הישיבה – מהווה שימוש חורג ללא היתר ומהווה עבירה פלילית.

"הואיל ואנשי הישיבה לא כיבדו את ההתראה שנשלחה אליהם ולא פינו את בית הכנסת, הוריתי לגורמים המקצועיים בעירייה להשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים לרשות העירייה על מנת להביא לפינוי הישיבה בהקדם האפשרי בהתאם לחוק.

"מהלכים אלו נעשים מתוך כיבוד ושמירה על שלטון החוק אך בו בעת תוך שמירה על איפוק הן ברטוריקה והן במעשים. אין בכוונתי להיגרר לוויכוחים בין הצדדים השונים בעניין".

חשבנו שיעניין אותך גם...
פנסיה חובה – מה חשוב לדעת היום?
אצטדיון האתלטיקה בכפר סבא
הסתיים שיפוץ אצטדיון האתלטיקה בכפר סבא
שחקן נולד
מר"צ נגד התוספת בארנונה
מתנדבי הליונס מתרימים דם
מבצע התרמת דם נחל הצלחה
בדיקה משולבת - ממוגרפיה ואולטרה סאונד
בדיקה משולבת - ממוגרפיה ואולטרה סאונד
הרצליה שרה שירי לוחמים
הרצליה שרה שירי לוחמים
"אל תחזירו את אות המערכה"