רמת השרון

"מצבנו טוב בהרבה מעיריות אחרות"

כך טענו ראש עיריית רמת השרון והיועץ המשפטי של העירייה בדיון במועצה בנושא "חוק המרכולים" בו טענו חברי המועצה למדן, קלנר וקלקא כי גרובר לא קידם את חוק העזר בנושא שעבר במועצה באוקטובר 2016 אך לא אושר על ידי משרד הפנים

פוליטיקה מקומית | שרון יונתן 18/01/2018

"מצבנו טוב יותר מכל העיריות האחרות", כך אמר ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר בישיבת המועצה שהתקיימה השבוע בהתייחסותו לחוק המרכולים שאושר בכנסת בשבוע שעבר.

הנושא עלה לדיון בעקבות הצעה לסדר של חברי המועצה עידן למדן, איריס קלקא וגיא קלנר שטענו כי גרובר לא קידם את חוק העזר העירוני שאושר במועצה באוקטובר 2016, אבל לא אושר על ידי משרד הפנים.

"מאז קבלת מכתב הסירוב לא פעל ראש העירייה להגשת עתירה שתחייב את שר הפנים לאשר את חוק העזר שעבר במועצת העיר זאת לאור הפסיקה שהכירה בסמכות העירייה להתיר פתיחת עסקים בתחומה", טענו השלושה והוסיפו כי: "חמור מכך, וחרף ההזדמנות שניתנה לתיקון והבהרות בתוך 45 יום, לא הורה ראש העירייה על תיקון החוק לאור ההבהרות שנדרשו כביכול בידי משרד הפנים בכדי לאשררו בעירייה ולהגישו בשנית (זאת בהנחה שבקשת ההבהרות לא נועדה למשיכת זמן בלבד). תחת זאת העדפת להסתיר את מחדל אי העשייה מזה שמונה חודשים ולא לעדכן את המועצה בסירוב לאשר את חוק העזר שבנדון ובפעולת העירייה כנגד סירוב זה".

לדבריהם: "המחדל הזה עלול לעלות לעיר ותושביה ביוקר, היעדר הפעולה ואי עשיית כל תיקון הביאו בינתיים להשלמת החוק הידוע כ"חוק המרכולים". המשמעות ברורה, גם אם יתוקן ויעודכן כעת חוק העזר שעניינו פתיחת עסקים הרי שבסמכות שר הפנים לא לאשרו ומחדל אי העשייה יעמוד לפתחנו בכל הליך משפטי בעתיד.

"רק בעקבות פנייה חוזרת של עידן למדן בדרישה לעתירה/ תיקון, פורסם כי העירייה לומדת את התשובה ופועלת להטמעת ההערות של משרד הפנים. לצערנו, הליך הלמידה הזה הסתיים בכך שחוק המרכולים עבר בכנסת מבלי שהעירייה עשתה פעולה ממשית ומיידית שתקדם לכך".

השלושה הציעו כי, "ראש העירייה יורה על השלמה מיידית של העבודה המקצועית הדרושה לקביעה מפורשת של אזורים בהם יותר לבתי עסק שונים, לרבות מרכולים ובכלל, לפעול בשעות עבודה ומנוחה באופן שלא יהיו תלויים בהחלטת מועצה זו או אחרת בעתיד. את התיקון שיש לעשות בחוק העזר, יש להביא לאישור מועצת העיר ולכנס לשם כך ישיבה שלא מן המניין בתוך לא יאוחר מ- 14 יום ממועד החלטה זו".

עו"ד מיכה בלום, היועץ המשפטי של העירייה, השיב להצעה ואמר כי המחלקה המשפטית של העירייה בשיתוף מחלקת רישוי עסקים עובדים על השלמת ההערות שקיבלו ממשרד הפנים וזאת על מנת לקדם את חוק העזר. בלום: "המצב שלנו טוב יותר מכל העיריות מכיוון שפעלנו לפניהן ולפני שהצעת החוק עלתה לאוויר העולם. נוכל לטעון לאותו מתווה שקיבלה עיריית ת"א".

עידן למדן אמר: "במכתב שקיבלתם באפריל אמרו לכם להגיש הערות תוך 45 יום ועברו כבר שמונה חודשים ובינתיים החוק כבר נחקק בכנסת. אם משרד הפנים לא אישר אז זה סירוב".

גרובר השיב לו: "אין קשר בין הפנייה שלך לקידום החוק. העבודה לא התחילה בשבועות האחרונים אלא הרבה קודם לכן. אנחנו לא רוצים לתפוס טרמפ על משהו אחר אלא לקדם חוק עזר שהכי מתקדם באפשרות פתיחת עסקים בשבת. אנחנו פועלים להשלמת חוק העזר ומצבנו טוב בהרבה מעיריות אחרות".

קלנר ולמדן ביקשו לתחום את פעולת המחלקה המשפטית ל-14 יום וסירבו לבקשתו של גרובר לאשרר מחדש את חוק העזר. בסופו של דבר התקבלה פה אחד הצעתו של חבר המועצה רפי בראל לפיה המועצה תקבל דיווח בישיבתה הבאה בתחילת חודש פברואר ואם יהיה צורך חוק העזר יאושרר.חשבנו שיעניין אותך גם...
גל פרידמן, יניב רונן, ניב קריספין, ים אלגברי, שף דויד אלחדף
סדנאות שף לילדים ונערים עם מוגבלויות
באזור המסוכן
אופנוען נהרג בתאונה בנגב
כבל חשמל שנמתח על גבי העצים בבניין
חשמל, זה לא משחק ילדים
זו פאטה מורגנה
'זו פאטה מורגנה'
נציגי הכיתות בבית הספר
ביה"ס יצחק שדה מוביל אורח חיים בריא
מרוץ עלם חולון
מרוץ עלם חולון
חוף עתלית
הים שלנו נקי יותר