רמת השרון

"גם השבת שלי היא שבת יהודית" (טור דעה)

ד"ר יונה ברגור, חבר מועצת העיר רמת השרון לשעבר, בטור דעה אישי על יחסי חילונים-דתיים ברמת השרון ובכלל

העיר שלי | אתר לוקאל 18/01/2018

אני איני שונא! אני איני שונא חרדים; אני איני שונא דתיים; אני אפילו, איני שונא מתנחלים. אני גם איני שונא ערבים כשם שאיני שונא סודנים או פליטים מאריתריאה. אני מצהיר, למען הגילוי הנאות, שאני איני חסיד עולם ואיני אוהב את כולם. ישנם כאלה שאני מסויג מהם; אפילו מתרחק מהם. יש לי שותפים לדעה או לעמדה ויש בי הרבה סלחנות. מי שרוצה להיות שכן שלי, חייב להימנע מלהכתיב לי את אורח חיי, וסגנון התנהלותי. אני נוסע בשבת במכוניתי ובפסח אני אוכל חמץ ולמרות שביום כיפור איני צם, לא אפתח לרווחה את חלונות ביתי ולהפגין את סעודותיי ברבים. אני מאמין שילדות בכיתות א-ו אינן מושא לפנטזיה מינית, אצל חבריהן –הבנים, ואם הוריהן גורסים אחרת, אז מוטב שיעברו טיפול נפשי ולא ייכפו על נשמות צעירות עיוותי נפש של מבוגרים מסויטים. בחוף הים, כאשר אנו נהנים מרחצה מרעננת בקיץ חם, כל גברת, בין אם היא טובלת במים, כאשר לגופה ביקיני, או בין אם היא מקפידה לכסות את גופה בשמלת כותנה, בלתי שקופה, היא מבחינתי גברת!! אם שכניי הדתיים מציעים לי להצטרף אליהם בליל ששי ולהנעים את זמננו בזמירות שבת, אני מצפה מהם להיענות להזמנתי ולהקשיב בחברותא לקונצרט בערוץ מצו. ואם אני אמור לכבד אותם בכיסוי ראש בזמן הדלקת נרות שבת, אני אשמח באם הם לא יסווגו אותי כחוטא, כאשר הכיריים שלי מופעלות בידיי הטהורות על מנת להבטיח ארוחה טעימה לכל האורחים בליל ששי.

בקיצור, אני לא אשלים עם טיפוח והשלטת אווירת בני ברק ברמת השרון, ממש כפי שכל חסיד או מתנגד בבני ברק לא יקבל בזרועות פתוחות טיפוח מרחב ציבורי ברוח רמת השרון.

אנחנו החילוניים, "עגלתנו" אינה ריקה, היא אחרת! ונושאת אתה משאות ערכיים שהתגבשו במשך אלפי שנים של היסטוריה יהודית שאינה סמוכה על בית כנסת או ישיבה. אנחנו מאמינים בהדדיות. נכבד אתכם ואת מנהגיכם כאשר תכבדו אותנו ולא תגנו את אורחות חיינו.

זו, הרי, בדיוק נקודת המחלוקת. בינינו, שגדלנו כאן והקמנו את בתינו כאן ורוצים לקיים יחסי רעות וכבוד הדדי עם שומרי הדת והמסורת שחיים אתנו מזה ימים, ימימה ,לבינכם- חברי "הגרעין החינוכי", או קהילת "ראשית", או תלמידי "ישיבת ההסדר" שאין לכם, כאן, שורשים וכל מטרתכם "להתנחל בלבבות" ולשנות את אורחות חיינו ואופי קהילתנו. את פתח תקווה כבר איבדנו, בית שמש היא בפלנטה אחרת; רמת אביב בדרך להתחרדות ואנחנו, כולנו, שהקמנו וטיפחנו קהילה חופשית, בעלת אופי פלורליסטי שמנסה לשמור על חברה פתוחה ומכילה, כאן ברמת השרון, אנחנו הבאים בתור. לעומת זאת אתם לא "התנחלתם" כאן לפני עשר שנים, בשל אופייה המסורתי של ק"ק רמת השרון, אלא על מנת להפוך את רמת השרון לק"ק.

על מנת להימנע מהטחת אשמות, ללא ביסוס, ראוי להזכירכם את דבריה של מי שהייתה המפקחת האחראית על החינוך הדתי במחוז תל אביב, אסתר אורנבוך, שאינם מותירים ספק לגבי עמדותיה: "הכותרת שלי היא 'מהפכה ציונית דתית' בתוך גוש דן. בעזרת השם, ב-12 רשויות יש לנו 12 גנים תורניים". "כבר בגני ילדים אנחנו מכניסים רבנים. לא עשו את זה בעבר, ההפך - הורידו את הרף (הדתי) והיום המטרה היא להעלות אותו".

האם המטרה של "קהילת ראשית" לחיות ביחד, עם שאר התושבים? להשתלב באורח החיים הפלורליסטי של רמת השרון, שהיא "בני ברק של החילוניים", כפי שכונתה בכתבה אחת בנושא זה? ייתכן!! הבה וניתן להם ליהנות מן הספק, למרות שההיסטוריה של התנחלותם, כאן, בעשור האחרון, אינה מעידה על רצון כזה. התגובה של הקהילה להתנגדויות של תושבים להשתלטות על בית הכנסת "בר יוחאי" ולניסיונות לכפות הפרדה בין בנים ובנות בבית הספר "אור השחר", מעידה על כוונה מובהקת של יצירת מחלוקות וסכסוכים בין תושבי רמת השרון החופשים לבין חברי הקהילה. אכן, הם הצליחו לאחרונה, לגייס קבוצה של תושבים, שחלקם, אינם שייכים למגזר, והתפתו לצאת בראש חוצות ולהפגין למען עמותת "ראשית" בשם הגנה על חופש לימוד תורה ובמקביל, לא נרתעו מלכנות את תושביה החילוניים של רמת השרון – "קבוצה קטנה אחוזת שנאה עיוורת ותהומית". והרי ברור וידוע לכל, שכללי המשחק של המתנחלים, בין בשטחי יו"ש ובין במרכזי ערים חילוניות ש"שטח משוחרד(ל) לא ישוחרר והבשורה שהגיעה ממצפה יריחו, לרמת השרון, לפני כעשור היא: אנחנו לא נסוגים! ישיבות הסדר תוקמנה בכל יישובי הארץ; אנחנו שולטים בדמוגרפיה; אנחנו שליחי השלטון המרכזי, לכן אתם יכולים או להמשיך ולהיות רוב, אבל רוב שקט שמוסר את חינוך ילדיו לחרד"לי האומה, או להצטרף במסווה של אנוסים שאינם מפריעים לתהליכי ההדתה המתקיימים בחסות המדינה. זה כבר לא "או אנחנו או אתם! " זה רק אנחנו ואלוהים אתנו. רק השבת שלנו היא השבת המלכה; רק הנרות שלנו הם נרות של קדושה; רק המזוזות, שאינן פסולות, תקבענה כמה זמן יחלוף עד שרמת השרון תהפוך לבית שמש!!

ד"ר יונה ברגור הינו חבר מועצת העיר רמת השרון לשעבר ושותף פעיל לתביעה לפנות את הישיבה מכותלי בית הכנסת "בר יוחאי"


חשבנו שיעניין אותך גם...
כל מה שצריך לדעת לפני שטסים למוסקבה
מוסקבה? לא מה שחשבתם
בניה מואצת בשכונת פסגת זאב
המורה של המדינה אולגה בן אבי
המורה של המדינה
לומדים בפארק
"עוד שנה חברת קדישא תטפל בך"
נפתח הרישום לחוגים לגמלאים
גידל עשרות שתילי סם ולא ירצה מאסר
"עובדי קניון שרונים תופסים את מקומות החניה שלנו"