רמת השרון

"בודקים גבולות"

תלמידי תיכון רוטברג ברמת השרון יצאו ליומיים סמינר רב-תחומי בנושא גבול

העיר שלי | תמי מאור 23/01/2018

לראשונה במסלול הרב תחומי בתיכון רוטברג, יצאו תלמידי כיתה י' לסמינר חווייתי של יומיים בו עסקו בנושא אחד וקיימו סביבו למידה רב תחומית מבעד לתחומי דעת שונים תוך התנסות פעילה בשטח. הנושא הנבחר לסמינר השנה היה גבול.

גבולות הגוף שלנו, המרחב האישי, הבית, העיר, המדינה, האחרים שאני פוגש מולי, המסגרות בהן אני משתתף – כל הגבולות הללו, אולי מגבילים את העולם, אך מאפשרים לנו לתחום אותו כדי להתקיים בו. לצד זאת, הגבולות לא פעם פחות חדים ברורים מכפי שנוח לנו לחשוב. מהם הגבולות שלנו? גבולות - זה טוב או רע? איך נראים חיים ללא גבולות? האם יש גבול למה שאנחנו יכולים לדעת או לחלום?

על שאלות אלו ועוד דנו התלמידים במהלך היומיים בסמינר שהתקיים בבית שאן, סמוך לגבול ישראל ירדן. הסמינר נפתח בהרצאתו של נדב בן יהודה, צלם טבע ומטפס הרים שהיה קרוב להגיע לפסגת ההר הגבוה בעולם. חלומו לכבוש את הפסגה נקטע כשבחר לחזור על עקבותיו ולחלץ מטפס הרים טורקי שנפצע כשגבול מוסרי מתווה לו את הדרך. בפילוסופיה ערכו התלמידים דיון סביב שולחנות עגולים על "מעבר לגבולות המחשבה" ודנו בסוגיות מוסר, דת, אסתטיקה ושפה. בתאטרון, התקיימה סדנה שבדקה את הגבולות במרחב תוך התנסות באימפרוביזציה על סיטואציות מחיי היום יום בהם אנו נדרשים להציב גבולות.

בהיסטוריה עסקו התלמידים ב"גבולות מדומיינים וגבולות ממשיים בסכסוך הישראלי פלסטיני", הופתעו לגלות שבמאה השנים האחרונות היו למעלה ממאה אפשרויות של גבולות או הצעות לגבולות לישראל ושוחחו על הקושי לשרטט גבול כזה. ובביולוגיה הכירו התלמידים את מבנה קרום התא כגבול סלקטיבי של התאים וכיצד נגיף ה- HIV פורץ את הגבול הזה ומוביל לנשאות של הנגיף או למחלת האיידס.

במהלך הסמינר סיירו המשתתפים לאורך גדר הגבול של ישראל עם ירדן במטרה להבין כיצד נקבעים גבולות בין מדינות, וביקרו בפארק נהריים, במפגש הנהרות הירדן והירמוך.

ד"ר ענת כהן, רכזת המסלול הרב-תחומי: "למידה היא משמעותית כאשר הידע החדש מתקשר לידע קודם ומאפשר לחשוב עליו במימד נוסף. סמינר רב תחומי חוקר מושג אחד בכמה תחומי דעת וההקשרים העולים ממנו יוצרים למידה משמעותית, רלוונטית ומהנה".חשבנו שיעניין אותך גם...
אטרקציות לסוף החופש הגדול
פרויקט התחדשות עירונית במגדל העמק
מיליוני שקלים לפרויקט 'התחדשות עירונית' במגדל העמק
אנה ארונוב
סלבס בהשקה של מוזס
החווה החקלאית בבאר שבע
מתכוננים ליריד החקר בחווה החקלאית בבאר שבע
פתחו את עונת הקרמבו
פעילות הדרכה בבתי הספר התיכוניים
אכיפה נגד אופניים חשמליים באילת
תערוכת ציירים צעירים תפתח בעופר לב חדרה
"מגלים עולמות"
הסרט פרשת אונקולוס מגיע לאקרנים