רמת השרון

הקשר שבין מנהיגות לאילוף כלבים

תלמידי כיתת המנהיגות בחטיבת עלומים ברמת השרון עוברים בימים אלה סדנה ייחודית של אילוף כלבים באמצעותה הם לומדים על ערכי נחישות, חתירה לניצחון, אמונה וביטחון עצמי

העיר שלי | זוהר אליה 01/02/2018

רוצים לדעת מה הקשר בין מנהיגות לבין אילוף כלבים? תשאלו את תלמידי כיתת המנהיגות של חטיבת הביניים עלומים. בימים אלה הם עוברים סדנה ייחודית לאילוף כלבים ולומדים שלפעמים מה שעובד על חיות עובד גם על בני האדם.

"בהתחלה באמת לא כל כך הבנו איך זה מתקשר", מודה איה שניידר, תלמידת כיתה ח'. "אבל אחרי שהסבירו לנו זה מאוד הגיוני. למדנו איך לגרום לכלב לבוא אלינו וזה מגיע מתוך כריזמה, נוכחות וביטחון. צריך לא להסס כשקוראים לו ולדבר איתו בגובה העיניים. לא לבוא אליו מלמעלה אלא עדיף לשבת על הרצפה ולקרוא לו ולתת לו להרגיש בנוח איתך".

- אז איך זה מתקשר?

"כי זה לא ספציפית רק לכלבים. אתה יכול לסחוף אחריך ככה גם אנשים. דיברנו גם על מה מנהיג צריך שיהיה לו ואיזה תכונות נדרשות להובלת כלבים ולמנהיגות".

"כלב הוא יצור שלא יודע לשקר או להעמיד פנים", מוסיף המורה-מאלף רפאל דהאן, בעלי המרכז השיקומי לכלבים "רפאל". "הכלב מרגיש את האנרגיה שלך וברגע שאתה מספיק סמכותי וחזק הוא ילך אחריך. מנהיג לא חייב בהכרח לדבר כדי שידעו שהוא מנהיג. מספיקים שפת הגוף, התנועות ואיך שהוא זז".
רפאל מספר שהגיע לתחום האילוף והטיפול בכלבים לאחר ששירת כמ"פ בצבא. את אהבתו לכלבים ותשוקתו להמשיך ולהוביל אנשים שילב בדיוק בתחום הזה.

"הכלבים זה עולם תוכן מטורף ואפשר להשפיע ולעצב אותם כמו את הילדים. להוביל ילדים בכיתה ח' זה בדיוק כמו להניע פקודים במשימה מבצעית, ואני לוקח דוגמאות וטכניקות מעולם הכלבים ומחבר לילדים. אני רוצה ללמד אותם שמנהיגות מתחילה בדברים הקטנים – האם אני מאמין בעצמי? האם קל להזיז אותי מדעותיי?".

- מה כוללת הסדנה?

"הסדנה כוללת שלושה מפגשים שמהם עברנו את הראשון. בפגישה הראשונה הם צריכים לגרום לכלב לרצות את הנוכחות שלהם. במפגשים הבאים הם כבר יבינו איך לגשת אל הכלבים, להוביל ולהפעיל אותם".

רפאל מעביר סדנאות גם במקומות עבודה למבוגרים ומטפל בילדים בעזרת כלבים. "דרך עבודה עם הכלב אני מעביר לילדים ערכי נחישות, חתירה לניצחון, אמונה וביטחון עצמי. יש לי דף בפייסבוק וכך גם הגעתי ל"עלומים". המנהלת, שהייתה מורה שלי, ראתה אותי בפייסבוק וכתבה לי שאני חייב לבוא לבית הספר שלה, הפעם כמדריך".


חשבנו שיעניין אותך גם...
דקירה במועדון ברעננה
חשד: שני אחים מהרצליה דקרו צעיר ברעננה
ילדי תכנית הטייסת  במגדל העמק
ילדי 'הטייסת' מצדיעים לרונה רמון ז"ל
צומת הרחובות הנדיב ובצלאל. השילוט אינו מספיק
מפגע בטיחותי בצומת הרחובות הנדיב ובצלאל בהרצליה
מחקר חדש בבית החולים סורוקה
סיבוכי היריון ולידה מעל גיל 50
תאגיד המים בשרון צפוי להתאחד
רעננה צפויה להתאחד עם הרצליה, טירה וכפר שמריהו
 כ-21.7% מהבוגרים ניגשו לבגרות 5 יחל במתמטיקה
כ-21.7% מהבוגרים ניגשו לבגרות 5 יח"ל במתמטיקה
אירועי חודש הענווה מעוררים סערה ציבורית
חלליות לאיסוף פסולת אלקטרונית