רעננה

בארץ אהבתה

במהלך המלחמה החליטה רוחמה רז, תושבת רעננה, להקליט את אחד השירים האחרונים שכתבה נעמי שמר לפני מותה על המחיר שהמדינה צריכה לשלם בשביל לחיות בשקט. ואין כמו רוחמה רז, שאיבדה את אחותה בפיגוע, לדעת משהו על אותו מחיר כבד

העיר שלי | זוהר אליה 04/09/2014

הזמרת רוחמה רז כבר שרה בפני חיילים וקהל בלא מעט מלחמות, אבל משהו במלחמה האחרונה לא היה אותו דבר. "זאת היתה מלחמה כל כך מוצדקת, עם הרבה קונצנזוס. מלחמה על קיומנו".

במהלך המלחמה, החליטה רוחמה להקליט את אחד השירים האחרונים שכתבה נעמי שמר לפני מותה. רוחמה: "היו לי מפגשים אתה לפני כ 11 שנה והיא אמרה לי: יש לי שיר שכתבתי לא מזמן. תמצאי זמן מתאים להקליט אותו". הזמן המתאים הגיע בקיץ האחרון עם טילי החמאס.

"השיר, 'בדמייך חיי', נכתב כפראפראזה על נבואת יחזקאל , שמבטיח לגאול את ארץ ישראל מייסוריה וזה צץ לי תוך כדי המלחמה. המחיר שהמדינה צריכה לשלם בשביל לחיות בשקט".

והיא יודעת משהו על אותו מחיר. בשנת 1989 דרדר מחבל לתהום אוטובוס מספר 405 של "אגד". 16 איש נספו וביניהם אחותה, מרים.

רוחמה: "ברגע אחד יורד ענן מעיב על כל החיים". מאז איבדה רוחמה אחות נוספת שנפטרה ממחלה, ואת אימה שנפטרה משברון לב. אביה, שנפטר אף הוא לפני כשנתיים, עוד היה בחיים בזמן שחרור גלעד שליט בעסקה שהוציאה לחופשי את רוצח בתו.

"אבא שלי תמך בעסקה", היא מספרת. "הוא כל כך ריחם על גלעד ועל הוריו. לא היה לו קל אבל הוא אמר שאת הבת שלו דבר לא ישיב וגלעד באמת ניצל. גם אני הייתי בעד והופעתי עבורו בהתנדבות ואני לא מצטערת על זה. אם אני הייתי אמא שלו גם אני הייתי עושה הכל".

רוחמה רז הייתה כוכבת גדולה בתקופה שבה החשיפה הייתה שמורה ליחידי סגולה מעטים. שירים שהם נכסי צאן ברזל כ"אי שם בבקעה", "בארץ אהבתי" או "רקפת" מזוהים עמה עד היום, ואיכשהו, דבר לא פגע בענווה הבסיסית שלה. בגיל 28, רווקה יפהפייה ומפורסמת, בחרה להתחתן עם אלמן המבוגר ממנה בעשור ואב לשלושה ילדים גדולים.

"מסביב שאלו שאלות", היא מודה, "אבל אמרתי לכולם שאני מתחתנת איתו כי הוא איש מקסים, ועד היום אני חושבת ככה".

לזוג המאוהב עדיין יש היום שתי בנות בוגרות, שאמנם לא בחרו בקריירה מוזיקלית כמו אמא אבל ביופי האצילי אי אפשר לטעות. מן הסתם, הילדות שלהן ברעננה שונה מאוד מזו של אימן שגדלה כילדה חמישית במשפחה עם שבעה ילדים בירושלים, אבל רוחמה מדברת עליה בגעגוע והערכה.

"גדלתי להורים שהיו מודרניים, הקפידו לדבר עברית ותמכו בנו, גם כשרציתי ללכת ללמוד באקדמיה למוזיקה. מנהל בית הספר לא האמין איך נערה מהקטמונים יודעת תשובות לשאלות על מוזיקה ומביאה תעודה כזאת טובה. למדתי עם כל החבר'ה מרחביה אבל לא הרגשתי שום קיפוח. הייתי תלמידה שקדנית והגעתי לתוצאות טובות. זה רק מוכיח שכשמקבלים חינוך טוב בבית, גם אם אין תנאים, זה לא משנה מאיזה מוצא אתה".

מותו של אביה חתם עבורה את הפרידה מבית נעוריה. "זאת היה שוב מכה מתחת לחגורה כי המוות שלו היה מאוד לא צפוי. הוא היה דמות מאוד דומיננטית ואיחד את כל המשפחה ופתאום צריך לסגור את הבית ולהיפרד ממנו", היא אומרת בהשלמה.

רוחמה, או טו טו 60, היא אישה קטנה ועדינת מראה, שכיף לראיין. לא רק בגלל שהיא מעניינת ונעימה אלא גם בזכות הקול שהפך אותה לזמרת. צלול, מרגיע ורענן. "זה בזכות היוגה", היא מפתיעה.

מה הקשר בין היוגה לקול?

"גיליתי שהיוגה מחזקת לא רק את הגוף והנפש, אלא גם את הקול. זה שומר על האיכות הקולית שלו. הרבה נשימות מתחום פיתוח הקול לקוחות או מקבילות מהיוגה. למדתי יוגה בצורה מקצועית והיום אני גם מורה ליוגה".

דרך עמותת "משפחה אחת" היא מלמדת יוגה למשפחות שכולות בהתנדבות ומופיעה בערבי זמר ובטקסים. זה עתה הוציאה אלבום חדש, אוסף של "ארבעים שנות זמר עברי", כפי שהיא מגדירה, ולא סתם קראה לו "המיטב".

רוחמה: "האוסף כולל שירים מכל התקופות ומכל תשעת הדיסקים שהוצאתי. חלקם שירים שאני מופיעה איתם וחלקם נכתבו לי במיוחד".

טובי המלחינים והמשוררים כותבים עבורה. רחל שפירא, יורם טהר לב ויוני רכטר. "יוני הלחין לי שיר חדש למילים של יהונתן גפן ונתן לי אותו כמחווה לאוסף. הוא גם עיבד וניגן וביחד הקלטנו באולפן. בעיני הוא גאון וגם אדם מאוד צנוע". ובכלל, היא טיפוס מפרגן וממש לא אגרסיבי, ובכל זאת הסכימה להשתתף בתכנית הריאליטי "היכל התהילה", ואף עלתה לגמר.

רוחמה, איך שרדת?

"גם אם סבלתי בהתחלה, בסוף עליתי לגמר והמשפחה שלי הייתה גאה באיך שהתנהלתי. אני לא יודעת אם הייתי עושה את זה שוב אבל אני אוהבת להתנסות וגם קיבלתי משכורת יפה שזה לא דבר שצריך לזלזל בו. לאמנים לא קל היום".

חשבנו שיעניין אותך גם...
הרצליה מזדהה עם המאבק באלימות כלפי נשים
באופקים מציינים 50 שנה לנחיתת האדם על הירח
תלמידי "מצוינגב" באופקים מציינים 50 שנה לנחיתת האדם על הירח
"אמן בוחר אמן"
הרכבת מרחיבה שירותים
אירועי חודש פברואר באושילנד
אלאדין, הנסיכה איימי והשפים מ"שני גברים ומקרר" מגיעים לאושילנד
נהג בפראות ונעצר בתום מרדף
 אליפות כדורסל בתי ספר יסודיים בכפר סבא
אליפות כדורסל בתי ספר יסודיים בכפר סבא
ניגנו לניצחון