רעננה

"להצחיק ילד חולה – זה שמחה"

יוסי רחמני עובד כליצן רפואי במחלקה לשיקום ילדים, ובמחלקה לשיקום חבלות מוח, בבית חולים לוינשטיין ברעננה

העיר שלי | דגנית-לי הילמן 14/10/2014

יוסי רחמני, תושב הרצליה, נולד בארגנטינה בשנת 1964 ועלה לארץ ב-1987. הוא החל את דרכו כשחקן תיאטרון. משסיים את לימודיו בניסן נתיב בשנת 1992, החל להשתתף בהצגות רבות, ביניהן בפסטיבל עכו, תיאטרון הבימה, הקאמרי ועוד.

בהמשך החליט יוסי ללמוד ליצנות רפואית ובשנת 2003 הצטרף לקבוצה קטנה של שחקנים, ואנשי תיאטרון עם ניסיון באימפרוביזציה, שפיתחה את הליצנות הרפואית בארץ.

יוסי רואה הן בתפקידו כשחקן תיאטרון והן בתפקידו כליצן רפואי את מקצועות חייו העיקריים. כשחקן תיאטרון, זכה בשנת 2008 בפרס "קיפוד הזהב" וכליצן רפואי הוא זוכה בכל פעם בהוקרת התודה מצד מטופליו.

בתחום הליצנות הרפואית עוסק רחמני במשך 11 שנים, מתוכן 8 שנים בהן הוא עובד במחלקה לשיקום ילדים, ובמחלקה לשיקום חבלות מוח, בבית חולים לוינשטיין.

מה אתה עושה במקרים בהם קשה לך להיכנס לשמחה?

"זהו מצב פחות שכיח בבית החולים לוינשטיין שהוא בית חולים שיקומי, אך במקרה שזה קורה, אני נעזר בצוות המקצועי, כדי להבין טוב יותר את המצב עמו מתמודד האדם שמולי.

"אחד המקרים המרגשים הזכורים לי במיוחד היה כשליוויתי ילד שעבר תאונת דרכים, שהייתה לו חבלת מוח קשה מאוד. התנועה היחידה שהצליח להפיק הייתה תנועה של הצוואר מצד לצד. הילד פחד מאוד מכל דבר שעשו לו בטיפולים, חשש מאוד משינויים והיה מאוד כאוב. יצרתי עמו קשר מאוד משמעותי בעזרת 'ריקודים הודיים' משותפים, של הזזת הצוואר מצד לצד. הליווי של הליצנות בטיפולים עזרה לילד לחוות את הטיפול כפחות מאיים. הוא היה פחות מרוכז בפחדים שלו ובעזרת משחקים משותפים אף למד להתגבר על הפחד. היום בו הוא הצליח לצאת לראשונה בהליכה מחדר הטיפולים היה רגע מאוד מרגש".

"הדבר החשוב ביותר בתחום הזה הוא להסתכל על האדם שמולך מהמקום של היכולות הקיימות ולא מהמקום של הליקויים והמוגבלויות שלו. עבודה ותרגול מתוך שימחהdganitli27@gmail.com

חשבנו שיעניין אותך גם...
ברוידא , יזכה לביקור ממלכתי
ביקור מפתיע ברעננה
מי יבנה את הארץ?
מי יבנה את הארץ?
סוסות שעברו התעללות פונו בצפון
אישום: גרמו נזק לתשתית בהיקף של מאות אלפי שקלים
נשיא המדינה סייר בביהמ"ש הקהילתי בבאר שבע
תערוכת ציירים צעירים תפתח בעופר לב חדרה
"מגלים עולמות"
חשד לרצח אישה בפזורה
יתוש הטיגריס האסיאתי
שני חולים בנגיף הזיקה נדבקו בעודם שוהים בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל