רעננה

אחדות מעל הכל

קבוצת נערים א' בכדורסל של מכבי רעננה מצליחה מבחינה מקצועית, אבל ההישג הגדול שלה הוא השילוב בין שחקנים חילונים ודתיים. רון נוה, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, מסביר את סוד ההצלחה

ספורט | זאב גולדשמיט 11/01/2018

בימים אלה כשהסטטוס קוו בין חילונים לדתיים ברעננה עלה לכותרות בעקבות "חוק המרכולים", מעניין לראות בקבוצת נערים א' בכדורסל של מכבי רעננה שילוב מעורר הערכה בין שחקנים דתיים וחילונים.

ארבעה משחקני הקבוצה הם שחקנים דתיים, חובשי כיפות, שזה כמעט חצי קבוצה, ובמועדון נערכו לכך מבעוד מועד. המנהל המקצועי של מחלקת הנוער במכבי רעננה, רון נוה, מסביר, שהמועדון בא לקראת השחקנים הדתיים בכך שאינו מקיים אימונים בשבתות ובחגים, בניגוד למועדונים אחרים שמתאמנים בשבת. בימי שישי האימונים מסתיימים בשעה נוחה כדי שהשחקנים הדתיים יחזרו הביתה לפני כניסת השבת, ואם הקבוצה יוצאת לארוחות משותפות זה תמיד יהיה במסעדה כשרה. משחקי הליגה מתקיימים לרוב בימי רביעי.

נוה רואה בשילוב בין שחקנים חילונים לדתיים הצלחה גדולה. "אורח החיים של בני הנוער גורם להם להיות מפונקים", מסביר נוה, "דרך הכדורסל אנחנו מכניסים להם ערכים של ביחד, של עמידה במטרות וחוסר נכונות לוותר. חובשי הכיפות הם בני נוער איכותיים שיודעים להתמודד עם קשיים ולחצים ומקרינים על יתר השחקנים למידה למצוינות. הם מובילים בערכים ומדביקים בזה את כל הקבוצה. זה לא מקרי, שאחוז גבוה מאוד משחקני מחלקת הנוער של מכבי רעננה שמסיימים גיל נוער בוחרים להתגייס ליחידות קרביות או יחידות מובילות במודיעין".

באימון הקבוצה השבוע לא ראינו סממנים מיוחדים של דת. השחקנים הדתיים השאירו את הכיפות בחדר ההלבשה מטעמי נוחות ויחזירו אותם לראש לאחר האימון. הפרגון בין השחקנים ניכר בכל מהלך במגרש. גם השיחה של המאמן, דור ברנר, עם השחקנים הייתה כמו אל אנשים בוגרים.

ברנר: "זה לא משנה מאיזה בית כל שחקן מגיע, האחדות בין השחקנים היא מדהימה. נושא הדת דווקא מחבר ומקרב, למשל במחנה האימונים שקיימנו, דיברנו על פרשת השבוע, והשחקנים החילונים היו צמאים ללמוד. מה שהם חווים פה נותן להם זווית הסתכלות אחרת על הדת ועל השבת, מאפשר להם להכיר את העולם האחר, שלא הכירו קודם. מבחינה מקצועית השחקנים הדתיים מוסיפים המון רצינות, מוסר העבודה שלהם באימונים ובמשחקים ברמה גבוהה, והם מבינים שרק הביחד יביא הצלחות. הם עדיין ילדים אבל ומתנהגים כמו גברים".

יוני עוז, תלמיד ישיבת בני עקיבא ברעננה: "החיבור החברתי בין הדתיים לחילונים הוא מדהים. כשאנחנו עולים למגרש זה לא משנה מאיזה בית אתה בא. אנחנו לומדים להכיר אחד את השני, וזה יפה כי איפה עוד הייתה לי אפשרות להכיר חילונים בני גילי? אנחנו עוזרים להם להבין את העניין של הדת, ועונים להם על כל שאלה".

אבינעם קבנור, תלמיד אמית טכנולוגיות כפר בתיה: "השילוב של קבוצה מעורבת דתיים-חילונים הוא נהדר, כי זה פותח אותנו לציבור אחר. החיבור בינינו מיוחד במינו. הצלחנו להפריך הרבה סטיגמות זה על זה. למשל, יש סטיגמה שהחילונים שונאים את הדתיים וכאן למדתי שזה ממש לא נכון, והאימונים המשותפים גורמים לנו להבין אחד את השני". ומה אומרים החילונים? הגבוה בין שחקני מכבי רעננה, רום גולד (1.92 מ') הוא חילוני, תלמיד מטרו-ווסט שאמר: "אני לא עושה מזה עניין, דתיים-חילונים, זה הכי מובן מאליו. הדתיים הם שחקנים משמעותיים בקבוצה שלנו, ואין התייחסות שונה אליהם. למדנו לחיות יחד בהבנה ובסובלנות. עשינו איתם קידוש במחנה אימון, שמענו את פרשת השבוע, וזה היה נחמד. בחנוכה למדתי מהם שיש גרסה ארוכה לשיר 'מעוז צור ישועתי'. אנחנו נהנים לדבר על כדורסל, על אן-בי.איי, על חברות, זה מה שמעניין את בני הנוער".

במסגרת הליגה, הקבוצה של נוה וברנר מצליחה בצורה מרשימה. קבוצת נערים א' של מכבי רעננה מוליכה בראש מחוז מרכז עם 18 נקודות, אחרי שהשיגה שמונה ניצחונות וספגה שני הפסדים. במסגרת גביע המדינה היא העפילה לשלב חצי הגמר, שם תפגוש בשבוע הבא את גליל/גלבוע. אבל הניצחון הגדול של נערי מכבי רעננה הוא דווקא בחיבור המרשים מחוץ למגרש בין דתיים לחילונים. הם מוכיחים כל יום שאפשר לחיות יחד בהרמוניה.

חשבנו שיעניין אותך גם...
דוברת וייזר , מובילה לסדר נשי חדש
סדר נשי חדש
מכת גניבות אופניים בסניף בני עקיבא
אבי קמינסקי ורעות אמסלם בכנס ההסברה. מנסים להרגיע
"אנחנו לא נצליח לעמוד בדרישות המוגזמות האלו"
שתי מעבדות סמים בפ"ת ור"ג
ספורט זה קודם כל עבודה קשה
"ספורט זה קודם כל עבודה קשה"
להיות החלק המועיל במטריקס האינסופי
גבר נדקר בפתח תקווה
כמה מזון קונה משפחה בישראל שלא לצורך?