רעננה

יוצאות לדרך עצמאית

ב-23 בינואר ייפתח ברעננה קורס של המרכז לפיתוח קריירה שמיועד לנשים המעוניינות בהכנסה נוספת על ידי הפיכה של תחביב או כישרון לעסק עצמאי משלהן לצד המשך עבודתן כשכירות

העיר שלי | זוהר אליה 18/01/2018

האם תמיד חייבים לבחור בין ביטחון תעסוקתי ובין מימוש עצמי? על פי מירי אשוח (48), מנהלת פיתוח עסקי בנט"ע (נשים לטובת עתידן) – המרכז לפיתוח קריירה (עמותה שלא למטרת רווח, המסייעת לנשים להגשים את שאיפותיהן בעולם העבודה), אפשר בהחלט לשלב בין שני הדברים.

"יש מאות נשים שכירות שמפנטזות על פתיחת עסק עצמאי אבל לא מוכנות לוותר על הביטחון התעסוקתי שיש להן כשכירות", אומרת מירי. "אבל למה לא לעשות גם וגם? יש הרבה שלבים בחיים שבהם זה מתאפשר: נשים שעובדות בחצי משרה, או כשהילדים גדלים ומתפנה להן זמן ואין סיבה שיישארו תקועות בתחום אחד ולא ייהנו מתוספת הכנסה. בדקנו את הנושא ואת הכדאיות הכלכלית שלו עם גורמים מקצועיים וגילינו שבקונסטלציות מסוימות זה מאוד כדאי".

ב-23.1.18, ייפתח ברעננה הקורס "גם שכירה וגם עצמאית" לנשים המעוניינות בהכנסה נוספת על ידי הפיכה של תחביב או כישרון לעסק עצמאי משלהן לצד המשך עבודתן כשכירות.

מירי: "הקורס מספק מפגשים עם אנשי מקצוע מתחום השיווק, תמחור וראיית חשבון ודנים במשמעות הקמת עסק עצמאי, בניית אסטרטגיית מוצר/ שירות, ניהול זמן, היבטי יסוי, שיווק, כתיבת תוכנית עסקית ועוד. בנוסף הוא גם עוסק הרבה בתחום האישי שכן מדובר בתהליך שכל אחת עוברת עם עצמה. אנחנו מבררים מהם החלום שלהן, הפחדים, היחס לכסף ומצבן האובייקטיבי. בסוף הקורס הן יוצאות עם תוכנית עבודה מסודרת לגבי מה עושים מחר בבוקר, עוד שבוע ועוד חודש".

איזה נשים מגיעות לקורס?

"נשים לפני חופשת לידה שהתלבטו אם לחזור לעבודה אחרי הלידה, נשים לפני פנסיה שעוד כוחן במותניהן ולא רוצות לשבת בבית, חד הוריות שחייבות עוד הכנסה או נשים שלא רוצות לפספס תחומים אחרים בחייהן. הגיעו אלינו עורכות דין, ארכיטקטיות, גננות, מורות, עובדות בנק... יש כאלו שרוצות לעשות הסבה לתחום אומנותי כמו רואת חשבון שרצתה לעשות עיסויים או נשים שהן בשלניות טובות, ויש כאלו שרוצות להתמקצע בתחום מסוים, כמו מהנדסת ערים שרצתה להתמחות בתמ"א או מידענית שרצתה להתמחות בגיוס".

האם כולן באמת יכולות לעשות את שני הדברים?

"תראי, אם תבוא אלינו מישהי שעובדת במשרה מלאה ומגדלת ילדים קטנים אז אגיד לה שאולי זה לא הזמן המתאים. במהלך הקורס כל אחת בודקת את ניהול הזמן האישי שלה – האם היא יכולה להספיק הכל? האם היא יכולה להאציל חלק מהסמכויות שלה? ויש נשים שבשלב זה מגלות שזה לא רלוונטי להן כי אין להן את הזמן לפנות. יש גם את נושא מדרגות המס. אם עוברים את מדרגת המס בסכום קטן זה לא תמיד כדאי".

מה קורה אחרי הקורס?

"לא כל מי שיוצאת תפתח ישר עסק עצמאי אבל מי שיש לה את הרצון תוכל להבין מה זה אומר ואחר כך תקבל החלטה מתוך מודעות והבנה. היו כאלה שישר אחרי הקורס קפצו למים ופתחו עסק, יש כאלה שהפכו לעצמאיות 100% וגם כאלה שלא עשו כלום או שחיו עם התוכנית שנה לפני שפתחו עסק".

מה לגבי עסק שדורש השקעה כספית ראשונית?

"אנחנו מדברים על העלויות ועל עבודה מול מקורות מימון. הן ממלאות דו"ח של כל ההכנסות וההוצאות שלהן (שנשאר חסוי) ובודקות אם יש להן כסף להשקעה. זה חלק מאוד מאתגר והאחריות גדולה ואנחנו מציגים את הקשיים והסכנות כי לא כל הנוצץ זהב. אולי כעצמאית אין לך בוס אחד אבל יש לך לקוחות שהם הבוסים שלך".

מירי, אמא לשלושה ומנחת הקורס, מספרת שרוב חייה הייתה עצמאית ויזמית. לפני כעשור ענתה במקרה למודעה בעיתון של נט"ע – ומאז היא שם. "אני השכירה הכי עצמאית שיש", היא מחייכת. "פה מאפשרים לי לרוץ עם החלומות שלי ולהתפתח עם גיבוי ותמיכה מלאה. בעברי לא הייתה לי מודעות פמיניסטית אבל זה משהו שהתפתח".

מה את רואה שמאפיין את הנשים בגישתן לעולם העסקים?

"בעיקר בכל מה שנוגע לכסף, שמקבל אצל הנשים משמעות שלא תמיד קשורה אליו. למשל היכולת לבחור, כשהבחירה קיימת בכל מקרה. נשים זהירות יותר מגברים ומציבות את החלומות האישיים שלהן במקום נמוך – אחרי הילדים, בן הזוג וציפיות הסביבה".

ומה לגבי הגברים שרוצים לשלב?

"פנו אלינו לא מעט גברים אבל נט"ע היא עמותה שעוסקת בקידום נשים. אשמח אם מישהו ירים את הכפפה ויעשה כזה קורס גם לגברים".

הקורס יתקיים במכללה העירונית ברעננה ויכלול 6 מפגשים קבוצתיים בין השעות 18:00-21:00. מספר המקומות מוגבל ל 15 משתתפות ופרטים נוספים ניתן למצוא באתר נט"ע www.netta.org.il

חשבנו שיעניין אותך גם...
"מד"א שלי"
רוכב אופנוע נפצע בינוני באשדוד
רוכב אופנוע נפצע בינוני באשדוד
כוח עזר  להתמודדות עם טרור העפיפונים
כוח עזר להתמודדות עם טרור העפיפונים
נערות מכבי רעננה לאן?
בון סגל יוצא לבלות
בון יוצא לבלות
מפגש האגודה הישראלית לסוכרת
מפגש האגודה הישראלית לסוכרת
גבר התחשמל למוות בביתו בראשון לציון
גבר התחשמל למוות בביתו בראשון לציון
בת חמש טבעה בצימר בצפון
בת חמש טבעה בצימר בצפון