רעננה

"נשביתי בקסמו של ברוידא"

אחרי שבבחירות הקודמות לראשות עיריית רעננה התנדבה במטה של בילסקי החליטה אנה פוזמנטיר, פעילה חברתית, לסייע לחיים ברוידא להיבחר לראשות העירייה. "אני מזהה אצלו יכולת של מנהיג. הוא מלא רעיונות ויוזמות"

פוליטיקה מקומית | זאב גולדשמיט 18/01/2018

"כל השנים אמרו על חיים ברוידא דברים נוראים, הציגו אותו כאדם שלילי, עשו לו רצח אופי", אומרת אנה פוזמנטיר, הנחשבת לאחד האנשים המקורבים ביותר לחבר המועצה, חיים ברוידא, שהכריז של מועמדותו לראשות עיריית רעננה. את האמירות על ברוידא היא שמעה בזמן שהייתה פעילה במטה של זאב בילסקי בבחירות האחרונות, אולם, לטענתה, בעקבות ההיכרות שלה עם ברוידא היא הבינה שלא רק התיאור הזה רחוק מהמציאות, אלא גם שהוא, הוא האיש המתאים לעמוד בראש העירייה.

עלתה לבדה מאורגוואיהסיפור של אנה פוזמנטיר, מעצבת ואדריכלית פנים במקצועה, מעורר הערכה. היא נולדה באורוגוואי למשפחה מבוססת, גדלה בבית ציוני, למדה בבית ספר יהודי "יבנה", וכשסיימה את לימודיה עבדה כמורה לגיל הרך בבית ספר יהודי. תמיד הייתה לה כמיהה לעלות לישראל ובגיל 20 עשתה צעד ראשון בדרך למימוש חלומה כשהגיעה להשתלמות בת חודשיים בארץ, למרות התנגדות הוריה. מאורגוואי הגיעה לישראל דרך אמסטרדם, אבל טיסת ההמשך לישראל התעכבה בשל סופת שלגים. רצה הגורל כך שבמהלך ההמתנה הארוכה בשדה התעופה סכיפהול הכירה דייל "אל-על", איציק פוזמנטיר, שחקן כדורגל לשעבר בהכח ר"ג, שלימים הפך לבעלה.

הפרידה מהמשפחה הייתה קשה על אנה. בעלה איציק הקל עליה את הקליטה בארץ. בשל קשיי שפה נאלצה לשנות מקצוע והחלה ללמוד גרפיקה, עיצוב ואדריכלות פנים. לאחר שנה ברמת-גן אנה ואיציק קבעו את מגוריהם ברעננה.

"התאהבתי ברעננה ממבט ראשון", היא אומרת. אנה גידלה שני ילדים: שי (36) מפקד פלוגת מג"ב במזרח ירושלים ולי (31), מנהלת מכירות ושיווק בחברה המייצגת חברות תעופה. גם נכדיה, שחר ושגיא גרים ברעננה. "רציתי לקבוע את עתידי בישראל, ורק היום אני מבינה את הכאב שגרמתי להוריי כשהחלטתי לעלות לבד".

הניתוק מבילסקיבהיותה חברה בוועד ההורים של בית הספר זיו, הכירה את ראש העירייה זאב בילסקי. הקשר ביניהם התהדק ונשמר במשך שנים, וכשבילסקי החליט לחזור לתפקידו בראשות העירייה זה היה טבעי מבחינתה להתנדב ולסייע לו במטה הבחירות.

"מצאתי את מיקום המטה ברחוב הסדנה", מספרת אנה. "בימים הראשונים, כשעוד לא היו הרבה מתנדבים, לקחתי על עצמי את רוב ההליכים לקראת פתיחת המטה, כמו תליית שלטים, חיבור קווי טלפון ואינטרנט, אבל בעיקר הייתי אחראית לגייס תומכים".

פוזמנטיר אומרת שפעילותה ההתנדבותית נבעה מתוך אהדה לבילסקי ולא בכדי לקבל תפקיד. אבל משהו בדרך השתבש ותקופה קצרה לפני הבחירות החליטה לעזוב את המטה. "במהלך הפעילות במטה קרו דברים. לא הייתה מקובלת עליי הדרך שבה טיפלו בבעיות שצצו ולא יכולתי להישאר אדישה אליהן", היא אומרת ומסרבת להיכנס לפרטים על מה שהתרחש במטה של בילסקי. "ההתנהלות הכללית במטה לא הייתה לרוחי ובשלב מסוים פרשתי מכל תפקידי ואף הודעתי לבילסקי את הסיבות לפרישתי. מסרתי בצורה מסודרת את כל החומר שברשותי שקשור בגיוס תומכים".

לאחר תקופה קצרה אנה חזרה לפעילות במטה עד ליום הבחירות לאור פנייה אישית של בילסקי, אבל, לטענתה, זה כבר לא היה כמו בעבר.

מי שמצוי ברזי הפוליטיקה המקומית מופתע מחציית הקווים אל מי שנחשב במשך שנים לאופוזיציונר הגדול של בילסקי. זה לא קרה ביום אחד. היא המשיכה לעסוק בעבודתה בעיצוב פנים, עד שלפני כשנה הכירה באופן מקרי את חיים ברוידא.

החיבור לברוידא"כל השנים אמרו על ברוידא דברים נוראים, הציגו אותו כאדם שלילי, אבל מהיכרותי אותו אני משוכנעת שעשו לו רצח אופי", אומרת פוזמנטיר. "לאחר פגישת עבודה בת מספר שעות הכרתי איש שונה ב-180 מעלות ממה ששמעתי עליו ושאלתי את עצמי האם בפוליטיקה מותר הכל? המשכנו לשמור על קשר, נפגשנו עם בני ובנות הזוג והצטרפתי לפעילות שלו. אמרתי שאני מוכנה לעזור לו בגיוס תומכים, כמו שעזרתי בזמנו לבילסקי. היה לי ברור שאני לא מעוניינת בשום תפקיד. לא באתי להיכנס לפוליטיקה, אבל בעקבות הקשר הטוב שנוצר בינינו תוך כדי פעילות, לאחרונה ברוידא הציע לי להיות מספר 2 ברשימה שלו, ולאחר התייעצות עם משפחתי והאמונה שברוידא יכול לעשות שינוי בעיר, הסכמתי".

כמי שהיתה פעילה ומתנדבת בוועדי הורים, במשמר האזרחי ובקרב עולים חדשים, אנה יכולה למצוא עצמה בקרוב כחברת מועצת עיר. היא מתעקשת שאין מדובר בנקמה בבילסקי, אלא פשוט יד המקרה הובילה אותה לתמוך בברוידא.

"נשביתי בקסמו של ברוידא כי ראיתי אצלו אהבה אמיתית לעיר ולתושביה. החלומות שלו לגבי רעננה הרשימו אותי", היא אומרת. "רעננה בשבילי היא בית במשך ארבעה עשורים והרגשתי שבשנים האחרונות העיר נעצרה ולא התקדמה. הרגשתי שהעיר זקוקה לדם חדש, כי המנגנון שמנהל את העיר התעייף. אין לי מילה רעה על בילסקי, אבל ברגע שהוא בחר לא להתמודד שוב, הבנתי שזה הזמן שרעננה יכולה לעשות שינוי"

מה נותן לך את האמונה שברוידא יהיה ראש העירייה הבא?

"אני מתלווה לברוידא במפגשים עם תושבים ומזהה אהדה גדולה אליו מצד הציבור. יש לי יכולת השוואה, וזה די מזכיר את האהדה שהיתה לבילסקי לפני בחירות 2013. אני מאמינה שברוידא יהיה ראש העיר הבא, כי בכל אירוע ציבורי הוא זוכה לאהדה מצד אנשים שפעם היו בצד השני. אנשים שהיו מזוהים עם בילסקי כבר לא פוחדים לגשת לברוידא ולומר שהם יצביעו עבורו, ויש כאלה שגם מביעים רצון להתנדב ולעזור במטה. כל יום מצטרפים אלינו עוד ועוד מתנדבים, שמילאו תפקידים חשובים בתחום הפרטי, שיש להם ניצוץ בעיניים לעזור לברוידא לעשות שינוי ברעננה".

אומרים על ברוידא שאין לו ניסיון של ניהול במערכות גדולות

"זה ממש לא נכון. חיים הוא מנהיג שצמח מלמטה. הוא היה ראש הכתבים בעיתון גדול 'ידיעות אחרונות' ועמד בלחצים. ברוידא מחובר לעיר, יש לו יכולת להבין כיצד עובדת מערכת עירונית. הרבה שנים הוא פעל כחבר מועצה לשנות דברים. אני מזהה אצלו יכולת של מנהיג. הוא מלא רעיונות ויוזמות".

מה היכולת שלך לעשות לטובת העיר?

"יש לי יכולת לנהל צוותים ואנשים ואני טובה בתקשורת עם אנשים".

האם בכירי העירייה צריכים לחשוש אם ברוידא ייבחר לראשות העירייה?

"חיים לא מתכוון לזעזע את המערכת. עובדי עירייה שנמצאים במצב עדין לפני מערכת בחירות יישרו קו. חיים יכבד כל אדם לפי יכולתו".


חשבנו שיעניין אותך גם...
תלונה: חולדות בגן הילדים
אפטר פרטי של האוסקר ביס פלאנט באר שבע
אפטר פרטי של האוסקר ביס פלאנט באר שבע
חטיבת הביניים הנגיד
"כל הרשויות ידעו על מבנה הלימודים בנגיד"
רוכב אופנוע נפצע בינוני בתאונה בנתניה
רוכב אופנוע נפצע בינוני בתאונה בנתניה
הדמיה של טורבינות הענק, בתל פרס
עתיד הנשרים ברמת הגולן בסכנה
חיטוי אפקטיבי חשיבות החיטוי ויעילות חיטוי בהקצפה
מהסקווש לאוניברסיטה
מגעים לחיבור בין גור וכוכבי?