רעננה

תושב רעננה, בכיר במשרד השיכון, הואשם בעבירות שחיתות

האיש, מהנדס במקצועו העובד במשרד השיכון מזה כ – 22 שנים, הואשם נטל ונתן כספי שוחד בגובה של מאות אלפי שקלים, הלבין הון והשמיט הכנסות בגובה של מיליוני שקלים, הטה מכרז ואף הדיח עדים מלמסור הודעות אמת בחקירות המשטרה

חדשות | מיכאל פרוסמושקין 18/01/2018

פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום נגד גדי רייבוך (61) מרעננה, מנהל החטיבה הטכנית במחוז מרכז במשרד הבינוי והשיכון בגין עבירות שוחד, הלבנת הון, עבירות מס, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הדחת עד ועבירות נוספות.

כתב האישום המיוחס לרייבוך, מהנדס במקצועו העובד במשרד השיכון מזה כ – 22 שנים, מגולל מסכת הנפרשת על פני מספר שנים, במהלכם נטל ונתן כספי שוחד בגובה של מאות אלפי שקלים, הלבין הון והשמיט הכנסות בגובה של מיליוני שקלים, הטה מכרז ואף הדיח עדים מלמסור הודעות אמת בחקירות המשטרה. לאחר קבלת השוחד נהג רייבוך להפקידו בחשבונות שונים במטרה להסוות את מקור הכספים.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עוה"ד אופיר פחימה, עמית לוין ומיכאל סטופ, רייבוך לקח שוחד בגובה עשרות אלפי שקלים מחברה להנדסה אזרחית בעבור בחירתה לביצוע עבודות הנדסיות באתר בנייה בראש העין, פרויקט שעלותו הסתכמה במעל ל- 1,200,000 שקל. בהמשך, ובתמורה לסכומי כסף נוספים, חתם על חוזי המשך עם החברה תמורת סכומים שנעו בין עשרות למאות אלפי שקלים. רייבוך אף השתתף בועדת המכרזים המחוזית של המשרד, שדנה בעניין מתן פטור להתקשרות ללא מכרז עם החברה. במקרה אחר, לאחר שגילה עובד המשרד חשבוניות בסכומים גבוהים ביחס לארבעה פרויקטים שאושרו ודווח על כך לרייבוך, הורה לו רייבוך לאשר את החשבוניות "המנופחות" ובכך גרם למשרד לשלם סכום עודף בשיעור של כ- 100,000 שקל לקבלנים. עם אישורן של החשבוניות התייצב רייבוך במספר הזדמנויות במשרדו של אותו עובד והניח במגירתו מעטפות עם כסף בתמורה לאישורו את אותן חשבוניות, בעוד שהורה לו לבל ישאל שאלות בנושא זה. בנוסף, רייבוך לקח שוחד בגובה 160,000 שקל לפחות והורה למהנדס שתפקידו היה לוודא כי הקבלנים עובדים בהתאם לתוכנית העבודה ומספקים את הכמויות כמתחייב מתנאי המכרז, לפעול במטרה לסייע לקבלנים להפחית בעלויות עבודתם. עוד סייע רייבוך ליועץ חיצוני להבטחת איכות לזכות במרמה בהליך בחירת יועץ למתחמי בניה בראש העין.

רייבוך העביר לקרובתו כסף מזומן בשקלים ובדולרים בסכום השווה ל- 870,000 דולר והיא ביצעה בהוראתו פעולות בכסף אצל נותני שירותי מטבע, תוך הסתרת העובדה שרייבוך הוא הנהנה האמיתי בכסף. במהלך השנים 2016-2010, העביר רייבוך רכוש אסור בגובה של 5,563,957 שקל במזומן למכריו ולקרובי משפחתו, אשר השיבו את הכספים לחשבונות הבנק שלו, באופן שנחזה להיראות ככסף לגיטימי. פיצול הכסף לחשבונותיו השונים של רייבוך הוביל גם לכך שכספי ההפקדה היו בסכומים שלכאורה אינם מחויבים בדיווח. לאחר ששוחרר רייבוך לראשונה ממעצרו, הנחה שניים מהגורמים אשר הפקידו עבורו כספים בחשבונות שונים כי אם יוזמנו לחקירה במשטרה עליהם למסור בכזב כי הכספים נועדו להשקעה עסקית או להוצאות חתונה, ואכן בהתאם להוראותיו מסרו השניים פרטים כוזבים בחקירתם במשטרה ובכך שיבשו חקירה.

כמו כן, רייבוך לא דיווח על הכנסותיו הנוספות החייבות במס, וכך צבר סכום שלא פוחת מ- 10,608,742 שקל. בהמשך הסליק את הסכומים בכספת המצויה בבית הרשום על-שם קרובת משפחתו, וכך גם השתמט מדיווח ותשלום מס על הכנסותיו. באותה הכספת נתפסו כ-4 מיליון שקל במזומן. במסגרת כתב האישום עותרת הפרקליטות לחילוט רכוש הנאשם בהיקף של מעל 16 מיליון שקל לטובת קופת המדינה.

בבקשה להאריך את התנאים המגבילים נכתב כי: " הנאשם ביצע לכאורה עבירות באופן שיטתי ומניפולטיבי, בהיקף כספי נרחב ולאורך שנים, תוך ניצול מעגל האנשים הקרובים לו, ומכאן שהמסוכנות הנשקפת מהמשיב הנה גבוהה... מעשיו של ההנאשם, כפי שפורט בכתב האישום, מלמדים כי הנאשם אשר הנו עובד ציבור בכיר, ביצע עבירות על טוהר המידות ועבירות שחיתות שלטונית. כלל נתונים אלה, יחד עם העובדה שהנאשם הרהיב עוז והדיח עדים בחקירתם - מעידים כאלף עדים כי מורא החוק אינו חל על הנאשם והוא מבטא זלזול בוטה ברשויות אכיפת החוק. מכאן, שלא ניתן לתת כל אמון במשיב זה."


חשבנו שיעניין אותך גם...
יוספה חליבה מסיימת את תפקידה
באים לחדש לכם
באים לחדש לכם
משפט ספיר ניסני: סנגורה הרביעי ביקש להתפטר מהייצוג
יורם אברהם מעניק מגן הוקרה לאסנת סטוצינר
והאוסקר הולך ל- מוסינזון
הסערה הרסה. התלמידים שיקמו
מי אחראי?
שלושה ילדים נפצעו בעקבות שריפה בחולון
שישה מתנדבים מרעננה הקימו את סיירת התיקונים
אנשי הסיירת