רעננה

"בלעדינו אין ראש עירייה"

הבחירות לראש העירייה הזמני ברעננה העלו את המניות של חברי הסיעה הדתית המאוחדת בעיר. עד כדי כך שעו"ד אלי אלוש לא פוסל הצגת מועמד מטעם הסיעה לתפקיד הנכסף

חדשות | זאב גולדשמיט 01/02/2018

המערכת הפוליטית ברעננה החלה בהיערכות לקראת הבחירות לתפקיד ראש העירייה הזמני, שיחליף את זאב בילסקי לתקופה של חצי שנה (עד מועד הבחירות בסוף אוקטובר). ההערכה היא, שהבחירות לראש עירייה הזמני יתקיימו בשלהי חודש מרס, כשבילסקי יגיש התפטרות יומיים קודם לכם ולא יוכל להשתתף בהצבעה, אלא מחליפו מרסלו גל.

נכון לעכשיו, מסתמן כי המאבק הגדול על המחליף של בילסקי יהיה בין יו"ר סיעת מר"צ, סגנית ראש העירייה רונית וינטראוב, ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, איתן גינזבורג. במידה ווינטראוב תחליט בסופו של דבר לתמוך בגינזבורג, הוא יוכל להשיג את הרוב הדרוש.
מי שעוד צפויות להתמודד הן סגנית ומ"מ ראש העירייה סימה פרי, כמו גם רחלי בן ארי סקעת מהליכוד, שהודיעה שתגיש את מועמדותה.

בסיטואציה מסוימת גם חיים ברוידא עשוי להתמודד, למרות שבראש מעיניו הבחירות באוקטובר לקדנציה מלאה בת חמש שנים.

כדי להיבחר על המועמד יהיה לקבל למעלה ממחצית הקולות של כל חברי המועצה. מכיוון שכך, בהצבעה הראשונה רוב משמעותו עשרה תומכים (מתוך 19 חברי המועצה). ההערכה היא, שאף מועמד לא יצליח להשיג רוב כזה בהצבעה הראשונה, אבל אפשר שבהצבעה שנייה או שלישית יהיו חיבורים, ואז כבר יהיה הרוב הדרוש. המועמד שקיבל בהצבעה השנייה או בכל הצבעה נוספת רוב של חברי המועצה המצביעים - הוא הנבחר. מכאן שרק בהצבעה הראשונה הנבחר זקוק לרוב מוחלט של מחצית מחברי המועצה.

על פי ההערכות, וינטראוב, המייצגת סיעה שקיבלה מהציבור תמיכה של 26 אחוזים, תוכל להשיג בסיבוב הראשון תמיכה מארבעה-חמישה חברי מועצה (של סיעת מרצ: וינטראוב, עדית דיאמנט, דבי סלוצקי וצבי נדב ושל עוד אחד שלא מהסיעה שלה).

גינזבורג נחשב מקובל בסיעה של בילסקי יותר מסימה פרי. על פי הערכות, גינזבורג עשוי להשיג בסיבוב הראשון תמיכה של חמישה-ששה חברי מועצה, בעיקר מהסיעה שלו, כאשר על פי הערכות מדובר נכון לעכשיו במיכאל רייזמן, לואיס אייל, ליאור זלינגר ושי אבן ששייך למרצ. יתכן שגינזבורג יזכה לתמיכה של לפחות חבר מועצה נוסף. עדיין לא ברור כיצד יצביע חבר המועצה החדש מרסלו גל.

במצב הסבוך שמסתמן לקראת ההצבעה, אין ספק שלסיעה הדתית עם ארבעה חברים יש סיכוי להיות לשון המאזניים, אלא אם וינטראוב וגיזנבורג יאחדו כוחות.

לגבי סימה פרי, אפשרי שחברי הסיעה הדתית יתמכו בה, ואולי עוד חבר מועצה, אבל בשלב זה קשה לראות מהיכן תוכל לגייס תמיכה רחבה יותר.

קיימת גם הצעה של ניר קריסטל, לבחור ראש עירייה ניטראלי שלא יתמודד בבחירות הכלליות באוקטובר, וברוח דברים אלה, ברוידא הציע לבחור בראש עירייה זמני את זקן חברי המועצה, צבי נדב ממרצ. "כרגע המצב שכולם מדברים עם כולם. המועמדים מנסים לגייס תומכים, ממש כמו בהצבעה בכנסת", אמר אחד מחברי המועצה שבעצמו קיבל כבר פניות.

מחזרים אחרי הדתייםחבר המועצה, עו"ד אלי אלוש מהסיעה הדתית המאוחדת, משוכנע שכוחם של הדתיים התגבר בעקבות הבחירות הקרבות: "אנחנו ככל הנראה נהיה אלו שיכריעו מי יהיה ראש העירייה לתקופת הביניים, ולכן מוטלת עלינו אחריות כבדה”, אמר אלוש. "לכן אנחנו צריכים לשקול לגופו של אדם ולגופו של עניין. בלי התמיכה שלנו מסתמן שאי אפשר יהיה לבחור ראש עירייה לרעננה".

מי המועמד/ת שלך?

"טרם גיבשתי החלטה סופית. באופן אישי, אני לא פוסל אף מועמד. ברור שכדי לקבל את הקולות שלנו האג'נדה של כל מועמד צריכה להיות תואמת את השקפת העולם שלנו: קיום הסטטוס קוו בשבת, קידום חיי הקהילה הדתית, סיוע לתנועות נוער דתיות, עזרה בפתיחת בתי כנסת".

הדתיים יצביעו למרצ?

"לחבריי לסיעה יש קושי לתמוך בסיעה שדוגלת במאבק בציביון הדתי בעיר ופגיעה בסטטוס קוו. אם סיעת מרצ תחזור בה מהאג'נדה האנטי-דתית מבחינת נסיעות בשבת ופתיחת עסקים בשבת, אז הכל פתוח. אני קורא לחברי כל הסיעות: אנחנו חיים יחד בעיר אחת וראוי שנתחשב זה בזה".

וינטראוב העלתה את ההצעה לתיקון חוק העזר העירוני בעקבות החוק שיזם השר אריה דרעי.
"אני מסכים שחוק המרכולים חסר ערך. השר אריה דרעי עשה ספין מיותר, ובעצמו אמר שהוא לא מתכוון לאכוף את זה, לכן מיותר היה לעשות ברעננה רעש סביב הנושא, שמלבד כותרות לא תרמו דבר".

יהיו נשים שיציגו מועמדות. האם תצביעו בעד אישה לראשות העירייה?
"בהחלט, מדוע לא? יש לנו בסיעה אhשה מוכשרת, דרורה כהן. אני חייב להדגיש, שאנחנו מאוד כועסים שלא קיבלנו מבילסקי ומקורביו את תפקיד סגן ראש העירייה מאז שאלי כהן פרש מהמועצה, בטענה מגוחכת שאנחנו לא מאוחדים, והנה הגלגל התהפך, והיום אנחנו מאוחדים יותר מכל הסיעות האחרות.

"בסיעה של בילסקי אין יותר משמעת קואליציונית והם בכלל לא מאוחדים, כי גינזבורג וסימה פרי מושכים כל אחד לכיוון אחר, וסיעת מרצ לא מאוחדת כי שי אבן לא מגיע לישיבות המועצה. זה אבסורד שמרצ עם ארבעה מנדטים גולשת על תפקידים ביצועיים רבי השפעה, ולנו אין היום שום תפקיד ביצועי, למרות שאנחנו חלק חשוב בקואליציה. זה דבר שלא יעלה על הדעת ומחייב תיקון מיידי".

אלוש הוסיף: "האג'נדה של רחלי בן ארי סקעת מהליכוד דומה לשלנו, ואנחנו לא פוסלים לאחד כוחות, כך שיחד נהיה חמישה קולות, ובמצב כזה הכוח שלנו יהיה גדול יותר מכוחן של נציגי הסיעה המפוצלת של בילסקי ושל מרצ".

אם כך, מדוע שלא תציגו אתם מועמד לראשות העירייה?

"מי אמר שלא נציג? בקרוב נקיים ישיבת סיעה וכל האפשרויות פתוחות".

מועמד דתי יכול לקבל תמיכה של חברי מועצת העיר?

"בסיבוב הראשון אני מעריך שאף מועמד לא יקבל עשרה קולות. כך שאם אנחנו נציג מועמד משלנו, יתכן שבסיבוב השני יתמכו בנו עוד חברים ויצטרכו להתחשב בנו, ועוד איך יצטרכו. אל תשכח שגם לברוידא, קריסטל, רחלי ואביחי ארביב יהיה מה לומר, כיוון שבבחירות לראש עיר זמני כל קול יקבע".

אם גינזבורג ווינטראוב יאחדו כוחות, לא יצטרכו את הקולות שלכם?

"לפחות בסיבוב הראשון בלעדינו אין ראש עיר. מבחינה ציבורית בחירה בלעדינו תצטייר כציר שמאל אנטי דתי, וזה יפרום את הברית שקיימת ברעננה לאורך השנים בין דתיים לחילוניים. אם לא יתייחסו לקול שלנו, התשלום יגיע בחירות באוקטובר".

zgoldshmiet@gmail.com

חשבנו שיעניין אותך גם...
 דויד רורקה
שוחה למים עמוקים
"לא סוגרים את 'כנפיים של קרמבו'"
אריה פרידמן חוזר למועצה הדתית
אישום: טלטלה תינוק וגרמה לו חבלה חמורה
מוצרי בשר הושמדו באטליז בהרצליה
גבר טבע בחוף ים
דר אלכסנדר קורין , חייו ניצלו
התמוטט במחלקה ועמיתיו הצילו את חייו
רכב חדש לשאולי
מעקב "לוקאל": רכב חדש לשאולי