רעננה

"אני פשוט מאוהב במרוצי אופנועים"

רוכב האופנועים הבינלאומי הבכיר בישראל, דין גופר מרעננה, מספר כיצד ההשתתפות במרוצי אופנועים שינתה לטובה את חייו ואפילו עזרה לו להתמודד עם בעיות הקשב והריכוז מהן הוא סובל. "בחורף, כשאין תחרויות, אני נכנס לדיכאון"

העיר שלי | זאב גולדשמיט 22/02/2018

דין גופר (22) מרעננה סבל מגיל צעיר מהפרעות קשב וריכוז. הוא נלחם לסיים את לימודיו בתיכון אוסטרובסקי עם תעודת בגרות מלאה. אבל במקרה שלו דין הפך את הפרעות הקשב והריכוז ליתרון כשזיהה אתגר ואת הריכוז מצא בפעילות ספורטיבית, תחילה במרוצי סוסים, ובשנים האחרונות עשה שינוי מהותי והוא רוכב על אופנועים, ענף ספורט בו הוא מתחרה ברחבי העולם.

"מאז שאני זוכר את עצמי אהבתי אופנועים. את הגנים קיבלתי מאבא, שהיה לו אופנוע, ותמיד אהבתי לרכב איתו", מספר גופר.

על האופנוע הראשון רכב כבר בגיל 16 (125 סמ"ק) וחבריו לכיתה היו מתפעלים כשהיה מגיע לתיכון רכוב על אופנוע גדול. בהמשך, עבר קורס רכיבה בטיחותית והחל להתאמן באופנועי שטח, אבל יותר מכל אהב לרכב על מסלולים. רק שהיה לו קשה להתקדם, כיוון שבארץ אין כמעט מסלולים לרכיבה, והוא נאלץ להתאמן במגרשי חניה גדולים.

הפריצה שלו קדימה הייתה לפני שלוש שנים, כשבגיל 19 הצטרף לאחד הרוכבים למסלול אימונים ביוון, "ככה בשביל הפאן", אבל בלי שתכנן הוא נשאר להשתתף במרוץ הרשמי, והפתיע כשסיים במקום השני של הרוקיז (רוכבים בשנתם הראשונה) ומאז נשבה בקסמי המרוצים.

בשלוש השנים האחרונות הספיק להתחרות ב-18 מרוצים ברחבי אירופה באופנוע עם מנוע של 600 עד אלף סמ"ק, כשההישג הגדול שלו היה ב-2017 כשסיים ראשון בין הצעירים בתחרות "אלפא אדריה" ג'וניור - אליפות המדינות האדריאטיות (ומקום עשירי כללי מתוך 32 מתחרים).

קודם לכן השתתף במרוצים בינלאומיים ברומניה, צ'כיה וסלובקיה, ולרוב סיים במקומות הראשונים לבני גילו. גופר הוא סיפור הצלחה, כשהפך לישראלי הראשון שהתחרה ב European Junior Cup .

עסק יקרמי שנתן לו רוח גבית והיווה עבורו גב כלכלי היה אביו, להב, כאמור בעצמו רוכב אופנועים ותיק. העיסוק באופנועים הוא עסק יקר, שכן רק על אופנוע המרוצים שרכש לצד הטיסות הרבות שלו לאירופה לצורך אימונים ותחרויות, הוא הוציא מעל 300 אלף שקלים. חדרו מעוטר בעשרות גביעים ומדליות, עדות לתחרויות שבהן השתתף.

גופר מספר שבין אפריל לאוקטובר הוא טס מידי שבועיים לאירופה, ומעבר לעלות הכספית הגבוהה הנסיעות אינן פשוטות עבורו. ההוצאות כוללות, בין השאר, החלפת צמיגים אחרי כל תחרות, תיקונים שונים ודלק. את האופנוע למרוצים בעלות של מעל 100 אלף שקלים הוא מאפסן ברומניה.

"השנה אני מתכוון להעביר את מגורי לאירופה, כדי שיהיה לי יותר נוח עם האימונים והתחרויות, פשוט בארץ אני מבזבז את הזמן, כי אין לי היכן להתאמן", אומר גופר.

מה אתה מרגיש במירוץ תחרותי?

"אושר עילאי, סיפוק אדיר שקשה להסביר במילים. אני פשוט מאוהב במרוצי אופנועים. מרוצים עבורי זה סוג של התמכרות. ברכיבה על אופנוע מירוץ מצאתי כל מה שחיפשתי בחיים. בחורף כשאין תחרויות אני נכנס לדיכאון".

מאז שגופר מתחרה באופנועים גם בעיות הקשב והריכוז שלו פחתו. "כשאני רוכב על האופנוע במהירות 300 קמ"ש עם כל הסיבובים והפניות אני נכנס לריכוז ודריכות, ולא מסוגל לחשוב על שום דבר אחר. זה שיפר לי את איכות החיים".

הדעה הרווחת היא שאופנוע הוא כלי מסוכן.

"אני מודה שלפני כל תחרות יש פחד מסוים, אבל זה חלק מהעניין. בלי פחדים החיים היו משעממים. לא מפריעות לי הנפילות, אבל אם יש משהו מלחיץ זה שאני עלול להיפצע ברמה כזאת שלא אוכל לחזור ולהתחרות יותר".

גופר לא מסתפק ברכיבה, אלא גם החל בשנה האחרונה להרצות בפתח תקווה בפני תלמידים עם קשיי התנהגות. בהרצאות הוא מספר כיצד הפך את בעיות הקשב והריכוז שלו ליתרון. "אני רוצה ללמד את התלמידים מה שאני לא קיבלתי בנעורי, שיאמינו בעצמם, שאם הם רוצים משהו, שילחמו כדי להשיג אותו".

מה החלום שלך?

"להיות אלוף עולם. יש לי שאיפות גדולות, להגיע לאחד מאליפויות העולם: מוטו GP , שזה הגראנד פרי המקביל לפורמולה 1 , או ל- world sbk".

לא היית רוצה מקצוע כדי שיהיה לך ממה להתפרנס?

"זה המקצוע שממנו ארצה להתפרנס: מרוצי אופנועים. המטרה היא בשלב הראשון למצוא ספונסר שיוריד את העול הכספי מהמשפחה, ובעתיד, כשאתקדם, להרוויח מספיק למחייתי. המדינה לא עוזרת, מלגה מהעירייה לא הצלחתי לקבל, אבל אני לא מרים ידיים. האמת היא שהיציאה לתחרויות גם מאפשרת לי לטייל בעולם. אני רוצה להספיק לראות הרבה מקומות בעולם, זה מה שאני אוהב".
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרב דר מיכאל לייטמן
נאצי בארץ ישראל
הגדילו את התקציב
תלמידי החינוך המיוחד ממתינים לפתרון
שבוע החלל מגיע לפרדס חנה כרכור
שבוע החלל מגיע לפרדס חנה כרכור
חשד: התחזה לרופא וביצע עבירות מין
"מתרגלים בריאות"
נעצר חשוד בעבירות מין בקטינה
תאונת דרכים קשה בתל אביב
בת 80 נהרגה כתוצאה מפגיעת משאית בתל אביב