Local נדלן
משה כחלון יוני 2017
השר משה כחלון, מבטיח להמשיך להיאבק למען הזוגות הצעירים
צילום: אלעד מלכה

בוטל חוק מסוי דירה שלישית

הרכב שופטי בג"צ פסק כי החוק יבוטל תוך מתיחת ביקורת על הליך החקיקה. שר האוצר משה כחלון: נמשיך להיאבק למען הזוגות הצעירים

הרכב שופטי בג"צ ביטל ביום ראשון את חוק מסוי דירה שלישית, תוך מתיחת ביקורת על הליך החקיקה "הנה כי כן... לא ניתנה אפשרות לחברי הכנסת בוועדת הכספים, שחפצו בכך, לקיים דיון ראוי ולגבש עמדה מוּשׂכּלת לגבי הסדר מס ריבוי דירות. בכך נפגע עקרון ההשתתפות פגיעה קשה וניכרת. אין מנוס אפוא מלקבוע כי בהליך חקיקתו של מס ריבוי דירות נפל פגם היורד לשורש ההליך".

עם זאת, השופטים קבעו כי הכנסת תוכל לחוקק את החוק מחדש והעלאתו לקריאה שנייה ושלישית."הכנסת רשאית לשוב ולחוקק את הסדר מס ריבוי דירות. לא יהיה זה 'חוק עוקף בג"ץ' ככינוי הפולמוסי הנשמע במקומותינו. הליך חקיקה תקין וראוי, עשוי ליתן תוקף חוקי להסדר המס. או אז, יבואו הציפיות, ההסתמכות ותכליותיו של ההסדר, על מקומם בשלום".

בעקבות פסיקת בג"צ פרסם שר האוצר, משה כחלון, סרטון בפייסבוק בו הוא אומר "נמשיך להיאבק במשקיעים. לא יעלה על הדעת שאדם יחזיק ארבעה-חמישה-ששה נכסים ולאחר לא תהיה דירה או אפילו חלום לדירה. נמשיך להיאבק למען הזוגות הצעירים".

ח"כ מיקי לוי ("יש עתיד") חבר ועדת הכספים של הכנסת מסר בתגובה להחלטת בג"צ: "זו ההוכחה הטובה ביותר לדורסנות של הממשלה את הכנסת. לא לחינם בחרנו לעזוב את הדיונים בוועדת הכספים באותו לילה אפל. למרות שהזהרנו וצעקנו, הממשלה סירבה לשמוע והמשיכה לדרוס כל הליך תקין. חברי הקואליציה סגרו עסקאות במסדרון, הדפיסו את הסיכומים לנוסח ודרשו שנצביע בלי שקראנו וידענו על מה מבקשים שנצביע. ככה לא מתנהל פרלמנט במדינה דמוקרטית וככה לא מנהלים מדינה. טוב שבג״צ מחק את החרפה הזו ועומד על כבודה של הכנסת".

עוה"ד אייל בן יהודה באום, בעל משרד עוה"ד באום ושו"ת, שהגיש את העתירה הראשונה לבג"צ שלאחריה הוגשו עוד 6 עתירות לרבות על ידי חברי האופוזיציה בכנסת, התייחס להחלטת בג"צ ואמר: " השר כחלון צריך לשנות את גישתו, אין להעניש אזרחים ולהפקיע מהם קניין ,ודאי לא בשם הפופוליזם, אני מתכוון לעמוד על המשמר, וככל שהשר כחלון ואו מנכ"ל משרדו , ינסו שוב לחוקק חוק בשעות לילה מאוחרות , נדאג להגיב בהתאם בכל הדרכים הדמוקרטיות העומדות לרשותנו. אני שמח על התוצאה , נרגש ומברך ,אכן יש שופטים בירושלים".

עו"ד כרמית שחיבר, מומחית לענייני נדל"ן ומקרקעין ממשרד 'בסרגליק את שחיבר ושות חברת עורכי דין' שמשמשת כסגן יו"ר ועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין, וסגנית יו"ר מחוז תל אביב: "פסיקת בג״צ מהווה הוכחה נוספת להיותו של חוק מס דירה שלישית מיותר וחסר משמעות, לאור העובדה כי לא הוכח כלל כי הוא מוביל להפחתת מחירי הדירות. מדובר באחד החוקים השערורייתיים שחוקקו בישראל במהלך השנים האחרונות שנועדו ככל הנראה, למטרת יחסי ציבור בלבד עבור משרד האוצר. כולי תקווה שהחזרת החוק לוועדת הכספים, לאותם שלבים בהם נפלו פגמים בהליך החקיקה, יוביל לשינויים משמעותיים וחיוביים".

היזם יהודה הרציג מבעלי "הרציג נדל"ן":"עניי עירך קודמים ומי שירוויח מדחיית מס דירה שלישית על ידי בג"צ יהיו בראש וראשונה שוכרי הדירות(!) זאת משום שביטול המס יעצור את עליית מחירי השכירות שבעלי הדירות תכננו להעלות כפיצוי על תשלום המס. בכך מדובר בצדק לא רק כלכלי כי אם גם חברתי מהמעלה הראשונה!"

עופר זרף מבעלי "יסודות איתנים": "זהו חוק עקום שרק פגע בשוק הדיור וטוב שינוח על משכבו בשלום. במקום כחלון הייתי מודה אישית לשופטי בג"צ על שהוציאו אותו מן ה'ברוך"'.