Local חדש
אלון תבור
אזור תעשייה אלון תבור. מפעלים חדישם
צילום: יח"צ

כ-30 מפעלים חדשים הוקמו בשנתיים האחרונות בגליל

ההטבות האטרקטיביות הניתנות למפעלים בגליל וכוללות פטור ממס הכנסה לעשר שנים וסבסוד משכורות העובדים מושכות יותר יותר מפעלים לאזור

כשלושים מפעלים חדשים הוקמו או הועתקו לפארקי תעשייה בגליל, בשנתיים האחרונות. רוב התעשיינים שהחליטו להקים או להעתיק את מפעליהם לאזור הגליל, הגיעו להחלטה בעקבות ההטבות האטרקטיביות הניתנות באזור הגליל.

השבוע יוצאים המשרד לפיתוח הנגב והגליל והרשות לפיתוח הגליל בקמפיין תעשייה על מנת לקדם את פארקי התעשייה בצפון. לקמפיין התגייסו מספר אנשי עסקים ומנכ"לים של מפעלים שהקימו מפעלים בפארקי התעשייה בצפון, ויסבירו במסגרת הקמפיין מדוע כדאי להקים מפעלים בצפון.

כך לדוגמה מנכ"ל פזקר גיל בירן, מסביר על ההצלחה העסקית שלו בגליל. כשהוקמה חברת פזקר העוסקת במחקר, פיתוח, ייצור ושיווק של מוצרי איטום לענף הבנייה והתשתיות, חיפשו ראשי המפעל פארק תעשייה שיתמוך בצרכיהם. "בפארק התעשייה אלון תבור מצאנו פארק מרווח, עם תשתיות איכותיות ונגישות נוחה לכל רחבי הארץ", אומר בירן.

מנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל משה דוידוביץ: "קצב הקמת המפעלים החדשים בצפון עלה בשנתיים האחרונות, אך עדיין אין מודעות בקרב הקהילה העסקית בנוגע להטבות ולמענקי הסיוע שהמדינה מעניקה למעסיקים המחליטים להקים מפעלים או להעתיק מפעלים לפארקי תעשייה בגליל. אנו מקווים כי הקמפיין היוצא במהלך חודש מרס, ייתן תמריץ ובעלי הון נוספים יבינו שכדאי להקים מפעלים חדשים באזור הגליל".

בפארק התעשייה קדמת גליל, לדוגמה, הוקמו לא פחות מ – 13 מפעלים חדשים בשנתיים האחרונות, ביניהם מעבדות צמחי מרפא מפעל המשתרע על שטח של 2 דונם ומעסיק 11 עובדים, ומעבדה לבדיקת עופות בצפון, המשתרעת על שטח של שני דונם ומעסיקה 18 עובדים. בפארק התעשייה צחר הועברו שלושה מפעלים קיימים: בורן פרי, מפעל ליצור בקבוקי תינוקות, גלילה סלולר בע"מ – מעבדה סלולרית ואיט איז בע"מ – יצור והרכבת מעגלים אלקטרונים. בפארק התעשייה קריית שמונה גליל עליון הוקמו שני מפעלים חדשים בשנתיים האחרונות, מפעל סלפונציה שעוסק בייצור חומרי גלם לתעשייה, עדיין נמצא בבנייה על שטח של עשרה דונם. מפעל גליל כימיקלים, אמנם הוקם בשנת 2002, אולם לאחרונה רכש שמונה דונמים נוספים להרחבת המפעל. גם בפארק התעשייה קורן הוקמו שני בתי עסק חדשים בשנתיים האחרונות: מיגון- מצבעה תעשייתית המשתרעת על שטח של שני דונם ומעסיקה 25 עובדים ומובילי מעונה, בית עסק המשתרע על שטח של 4.5 דונמים.

באזור התעשייה אלון תבור חנך תוסף קומפאונדס מפעל חדש בשטח בנוי של 15 אלף מ"ר שיעסיק כמאה עובדים ומפעל מרעום דולפין נחנך בפארק התעשייה בשטח בנוי של 2500 מ"ר ומעסיק 35 עובדים. במקביל, מפעל רושדי תעשיות מזון, נמצא בשלבי בנייה בשטח של 6000 מ"ר ויעסיק כמאה עובדים ולמפעל עדין מערכות שתלים דנטליים, הוקצה מגרש בפארק בשטח של עשרה דונם והוא מיועד להעסיק כחמישים עובדים.

אחת הסיבות המושכות יותר ויותר בעלי הון להקים מפעלים באחד מפארקי התעשייה בצפון, היא ההטבות הרבות שמעניקה המדינה. כל המפעלים המוקמים בפארקי התעשייה בצפון זכאים להטבות קבועות כמו: פטור ממס הכנסה לעשר שנים או מענק של 24% מעלות הקמת המפעל, מסלול תעסוקה בו מסובסדת משכורת העובדים עד 2000 שקלים לחודש למשך חמש שנים. מענק העתקת מפעל למפעלים קיימים, עלות רכישת קרקע ופיתוח קרקעות מסובסדת, סבסוד מחקרי מאת לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת, הלוואות אטרקטיביות, מימון, תמיכה וליווי לעסקים בצפון.

מלבד הטבות כלליות אלו, לכל פארק תעשייה יש הטבות משלו. כך לדוגמה, בפארק התעשייה פלג שבקצרין ניתנת הנחה של עד 75% בארנונה בשלוש השנים הראשונות, פטור מלא מדמי חכירה למנהל מקרקעי ישראל וגיוס עובדים על ידי מנהלת הפארק ללא עלות לפי פרופיל מפעלי.

בפארק התעשייה בקריית שמונה, מעניקה המדינה קרקע לתעשייה בחינם, כשעלות אגרת פיתוח תשתיות הקרקע היא כ – 28 אלף שקך בלבד לדונם. בנוסף, ישלמו בעלי המפעלים 22 שקללמ"ר ארנונה לשנה וייהנו ממסלול של פטור ממס הכנסה למשך עשר שנים, מסלולי סיוע נרחבים ממרכז השקעות של המדען הראשי במשרד התמ"ת ומסלול מענקים של עד 24% מעלות הקמת המפעל.

"ברשות לפיתוח הגליל ערים ומודעים למצב הכלכלי הקשה השורר בארץ", הוסיף דוידוביץ, "יחד עם זאת, נושא התעשייה בגליל חייב להמשיך לצמוח ועל כן, נעשה הכל כדי להבטיח שהתעשייה בגליל תשגשג".

יו"ר הרשות לפיתוח הגליל סמי בר לב: "משבר כלכלי, זו לפעמים הזדמנות לרה-ארגוניזציה. אי אפשר להתעלם מהפערים בעלות ארנונה בגליל, לעומת המרכז, או בזמינות, ביעילות, בעלות שכר נמוכה יותר ובמסירות העובדים בגליל".