Local חדשות
חוף גדור
חוף גדור, שמורת טבע וגן לאומי
צילום: דוברות עיריית חדרה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה חתמה על מתן תוקף לתכנית חוף גדור

לראשונה נכללת שמורת טבע בהיקף כה נרחב בתכנית המתאר העירונית. האישור מבטיח את שימור חוף גדור לרווחת הציבור

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה חתמה השבוע על מתן תוקף לתכנית שמורת הטבע וגן לאומי חוף גדור והכללתה בתכנית המתאר של העיר.

מדובר בשטח המשתרע על פני 549 דונם בקטע החוף שבין מכמורת לגבעת אולגה, כאשר מספר חלקות מהשטח האמור מהוות חלק מפארק השרון. ביוני 2008 הגישה הוועדה המקומית את התכנית המפורטת לשמורה לאישור הוועדה המחוזית חיפה. התכנית הופקדה באוגוסט 2009 ומייעדת כ-80 דונם לגן לאומי וכ-460 דונם לשמורת טבע.

התכנית שקודמה על ידי עיריית חדרה נערכה בשיתוף רשות הטבע והגנים מחוז מרכז. בעת מתן האישור להפקדה שיבחה הוועדה המחוזית את שיתוף הפעולה של העירייה עם רשות הטבע והגנים, ואף הודגש כי הוועדה רואה בכך מנוף לקידום פארק השרון בהיקפו הנרחב.

זו הפעם הראשונה ששמורת טבע בהיקף כה נרחב ומפורט מאושרת ונכללת בתכנית המתאר העירונית, מה שמבטיח את שימורה להנאת הציבור ללא אפשרות להשתלטות יזמים או פיתוח נדל"ן לאורך רצועת החוף האמורה.

עיקרי תכנית השמורה והגן הלאומי הם לשמור על החי, הצומח והדומם במצבם הטבעי; להסדיר ביקורי קהל בשמורה תוך פיתוח מינימלי שיכלול שבילי הליכה, שבילי עץ, פינות תצפית, מצפור, שלטי הכוונה, ספסלים; גידור השמורה בפני כניסת כלי רכב, הסדרת חנייה, הסדרת שבילים קיימים לאופניים; חיבור שביל הולכי רגל לשביל ישראל; תותר ירידה ומעבר חופשי ורגלי לים ובשבילים מותרים בתחום השמורה והגן; הסדרת שביל ירידה לים ושיקום שטחים מופרים. שימור מצוק הכורכר במצבו הטבעי.

רשות הטבע והגנים תהיה רשאית לסגור זמנית ובתיאום עם הוועדה המקומית חדרה שטחים בתחום השמורה למטרת שמירת הטבע, למשל בתקופה הטלות של צבי הים. במקום בו מטילות צבות הים תוכל רשות הטבע והגנים להגביל את כניסת המבקרים.

בדברי ההסבר לתכנית נאמר כי רצועת החוף האמורה נחשבת לאחד הקטעים הדרמטיים ביותר בחוף הישראלי. היא מהווה את החזית המערבית של פארק השרון, המייצג את הנוף הייחודי הקדום של השרון, יער פארק חופי אשר אינו קיים עוד בשום מקום אחר בישראל, והמשך של השמורה הימית המוכרזת חוף גדור. מהשמורה הימית עולות מדי קיץ נקבות צבי הים החומים, מין בסכנת הכחדה, ומטילות את ביציהן לאחר מסען הארוך בים מחופיו המערביים של הים התיכון. רצועת החוף מתאפיינת בנוף קטוע, מבנה של סדרת גבעות כורכר, מזקפי חוף וקשתות ים בעומקים שונים, החודרים אל תוך היבשת. הקשתות הדרומיות ארוכות והצפוניות קצרות, מה שיוצר מפרצונים החודרים אף למרזבות (עמקים) ממזרח לרכסי הכורכר. הרכסים והעמקים מכוסים בתצורות חוליות: כורכר, קלקרניט, חול קוורץ רבוד, חול מנושב.

תשתית העמקים בנויה מחמרה, חרסיות וטין. החמרה מופיעה גם בעדשות ובשכבות ביניים בחתך רכסי הכורכר. בשמורה חתך החוף האופייני לאזור השרון הכולל רכס כורכר חופי שבעורפו דיונות חול מיוצבות ומיוצבות למחצה. רכס הכורכר החופי המלווה את חופי ישראל הוא תופעה גיאולוגית נדירה בקנה מידה עולמי. סלע זה חשוף לרוחות הים ולרסס המלח ומאחר שהינו בעל כושר חלחול מעולה, מרבית מי הגשמים היורדים עליו מחלחלים במהירות ולעומק רב ואינם זמינים לשורשי הצמחים שגדלים עליו. מסיבה זו מתהווים על-גבי הכורכר תנאים דומים מאוד לתנאים מדבריים למרות מיקומו בחבל הים תיכוני. רק חלק ממיני הצמחים מסוגלים להתפתח על-גבי הכורכר, כגון לוטוס מכסיף וקריטמון ימי לצד מינים שמוצאם מדברי כגון קורנית מקורקפת.

הדיונות בשמורה מרוחקות מעט מהים ומייצגות מספר חברות צומח וביניהן חברת ידיד החולות, חברת רותם המדבר ולענה חד זרעית וחברת שמשון סגלגל. מינים אלה יוצרים את שטח הבתה החופית ומתבססים בהתאם למידת נדידת החולות. כאחד השטחים הפתוחים האחרונים בשרון מהווה שמורת גדור מקום מפלט לחיות בר רבות כגון מכרסמים, עופות דורסים, ציפורי שיר וזוחלים.

השמורה והגן הלאומי המיועדים להנאת הציבור מיועדיםגם להשכלת תלמידים, טיילים וחובבי טבע אחרים, בנושאי גיאולוגיה, חי וצומח, המאפיינים את האזור. אחד ממוסדות החינוך החלוצים בתחום הוא בית הספר הדמוקרטי גבעול בגבעת אולגה, שאימץ את השמורה ובעיקר את נושא צבי הים כחלק מתכנית הלימודים.

ראש עיריית חדהר: "אני שם את נושא איכות הסביבה בראש סולם העדיפויות העירוני ואתגייס לכל יוזמה שתוביל להעלאת הנושא לסדר היום הלאומי".

לדברי ראש העירייה, הוא מקפיד לשמור על הריאות הירוקות בחדרה ובמידת האפשר אף להרחיב אותן להנאת ולרווחת הציבור. אישור השמורה והגן הלאומי כהמשך לפארק השרון הופך את חדרה לאחת הערים המובילות בתחומי השמירה על הטבע. בעתיד, לכשיסתיים הליך יישור הקרקע בשטח שבין פסי הרכבת לכביש החוף, יוקם גם עליו פארק עירוני שיהווה המשך לפארק השרון וירחיב את הריאה הירוקה בחדרה.