Local העיר שלי
כוננים חדשים מדא כרמל פבר 2017
הכוננים החדשים ש מד"א כרמל
צילום: שלומי בן חמו – דוברות מד"א כרמל

שדרוג משמעותי במערך הצלת החיים של מד"א כרמל

60 חובשים, פראמדיקים ורופאים ממד"א כרמל הצטרפו ליחידת הכוננים בארגון וקיבלו לידיהם ציוד רפואי מתקדם מציל חיים

בטקס שנערך אתמול (שני) במעמד הנהלת מד"א מרחב כרמל הצטרפו 60 מתנדבים בוגרים בעלי הכשרה רפואית של חובשי רפואת חירום, חובשים בכירים, פראמדיקים ואף רופאים ליחידת הכוננים של הארגון, והם מצטרפים לעוד מאות כוננים שכבר לוקחים חלק במערך זה.

הכוננים החדשים מגיעים מיישובי חוף הכרמל, בטירת הכרמל, חיפה, נשר, קריות, עספיא ודלית אל כרמל, יקנעם, טבעון והיישובים הסמוכים.

בעת קבלת קריאת חירום במוקד מד"א, מאותרים הכוננים המתנדבים באמצעות אפליקציה ייעודית של מד"א המותקנת במכשיר הטלפון הנייד שלהם ומכשיר מירס המאתר את מיקומם בזמן אמת ביחס לאותו אירוע חירום, ומודיע להם כי יש מקרה רפואי בקרבתם אליו הוזעק אמבולנס של מד"א.

הכוננים שעוסקים לפרנסתם במקצועות שונים, כדוגמת היי-טק, חקלאות, הוראה, עריכת דין ואף כאלו שנמצאים בפנסיה, עוזבים את שגרת יומם ואף את עבודתם בכדי להציל חיים באמצעות רכבם הפרטי ובאופנועי עזרה ראשונה של מד"א וזאת בכדי לסייע במתן מענה רפואי מהיר כחלק מהמענה הכולל של מד"א והשירות אותו מעניק הארגון לאזרחים. הגעתם של המתנדבים הכוננים מסייעת בשניות הקריטיות להצלת חיים טרם הגעת האמבולנס למקום. כלל המתנדבים הפעילים ביחידת הכוננים של מד"א מתנדבים במקביל על האמבולנסים וניידות הטיפול נמרץ של הארגון ובכך שומרים על כשירות רפואית ברמה גבוהה ובסטנדרטים אותם מד"א מציב.

איתמר שחר, בן 36, אב לשתי בנות, מתגורר בקרית מוצקין ואיש חינוך בבית ספר תיכוני במקצועו, נמנה גם הוא בין הכוננים החדשים שהצטרפו אתמול ליחידה, והוא בחר להצטרף אליה בעקבות סיפור אישי טראגי אותו הוא חווה. "בשנת 2013 אשתי נפטרה ממחלת הסרטן, לאחר תקופה ארוכה וקשה של ניסיונות להתמודדות עם המחלה. במהלך הטיפול בה נפגשתי עם מטופלים רבים בבית חולים וראיתי את סבלם, כשלא הייתה לי כל יכולת לסייע להם. שנה לאחר מכן החלטתי לעבור קורס חובשי רפואת חירום במד"א ומאז אני מתנדב באופן פעיל מדי שבוע על האמבולנסים בארגון. יש בי דחף מאוד גדול לעשייה, לסיוע לזולת ולהצלת חיים, וכל פעם שאני לובש את המדים של מד"א אני חש בגאווה ויודע שאני עושה משהו משמעותי. החוויה האישית שלי מחברת אותי מדי יום לכל מטופל וגורמת לי להעניק בטיפול הרפואי את כל כולי, לאורך כל שעות היום ואף בזמני הפנוי, ועל כך אני מודה על ההזדמנות להצטרף ליחידת הכוננים המכובדת של מד"א ולזכות להציל חיים".

יוליה מלמוד, ראש מערך הכוננים במרחב כרמל מספרת שיחידה זו גדלה מדי יום ביומו ומוכיחה את עצמה במהירות תגובתה ובטיפול מציל החיים אותו היא מעניקה. "ביחידה זו לוקחים חלק נשים וגברים כאחד, בעלי משפחות, בעלי קריירה ופנסיונרים, היוצאים לאירועי חירום רפואיים ביום ובלילה, בשמש ובגשם, והכל למען מטרה אחת – הצלת חיי אדם. אאחל לכלל הכוננים שהוסמכו כי הציוד המתקדם אותו קיבלו יעמוד לצידם במלאכת הצלת החיים. וברצוני להודות לכלל הכוננים על המסירות וההירתמות למען האחר בכל יום ובכל שעה".

מגן שמעון ביטון, מנהל מד"א מרחב כרמל והמחוז הצפוני בחירום ברך את כלל המתנדבים על הצטרפותם ליחידת הכוננים של מד"א והירתמותם למשימת הצלת החיים עליה מד"א אמונה. "יחידת הכוננים של מד"א היא יחידת הצלת החיים המובילה בארץ המהווה חלק בלתי נפרד מהמענה הרפואי של מד"א והעומדת בחזית הטכנולוגית והרפואית. יחידה זו מצילה חיים מדי יום באמצעות הטכנולוגיה והמקצועיות הרפואית הגבוהה הנרכשת על ידי חברי היחידה בהתנדבותם על האמבולנסים וניידות טיפול הנמרץ בארגון. הגדלת היחידה ב-60 מתנדבים נוספים תשפר באופן משמעותי את השירות המוענק לאזרח באופן ותסייע במלאכת הצלת החיים במדינה".